Praxe, zakazování nošení rukavic

Od: Datum: 08.06.15 20:25 odpovědí: 25 změna: 12.06.15 11:43

Dobrý den

Jsem na oboru mechanik seřizovač a chci se zeptat jak vám mistrové můžou zakazovat nošení ochranných rukavic...

Děláme u soustruhu brusky a nebo frézky... Prý rukavice nemůžem mít v žádném případě.. ale já mam hrozně zdevastované ruce a ještě týden mám vidět u nehtů černý olej...

Jak to je? co mu můžou zakázat? chápu za moje bezpečí ručí oni ale zakazovat rukavice kvůli zachycení do stroje je podle mě kravina... hlavně když sám sem dost opatrný...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.06.15 20:29
avatar
Takovych opatrnych, co to meli pod kontrolou, uz ma cela rada invalidni duchnd.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.06.15 20:35
avatar

Jako bývalý bezpečák jsem toleroval rukavice při manipulaci s materiálem pokud stroj stojí, ale rozhodně ne za běhu stroje. Je lepší mít prsty zašmírované než polámané (v tom lepším případě).

Nezakazují ti to mistrové, ale bezpečnostní předpisy (které jsou ony povinny dodržovat a vyžadovat).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.06.15 20:36
avatar

A byl si na mašinu proškolen? Víš že u některých takových zařízení rukavice mít nesmíš? A že v práci by ti hrozila i výpověď za porušení bezpečnosti práce? Oni vědí proč ti to zakazují, pokud chceš mít ruce jako miminko, jdi dělat kancelářskou práci, nebo po práci se starej o své ruce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.06.15 20:40

Zkuste "tekuté rukavice".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.06.15 20:42
avatar

Určitě to zakázat můžou.V naší firmě to vzniklo na základě drobného poraňení co se přihodilo.Proto se vydalo interní nařízení o tom jak mají být rukavice přiléhavé a jaky druh rukavic na jakou konkrétní práci se má používat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.06.15 20:50

Jak říká náš bezpečák. U strojů kde se něco otáčí zásadně bez rukavic. Když máš holé ruce, tak si netroufneš odstraňovat třísky nebo sahat do pracovního prostoru.

S kavicema se ti to může zdát bezpečnější, ale je to přesně naopak. Když ti nějaká tříska rozřízne prst, tak je to nepříjemné, ale jde to ještě "opravit".

Když ti ale zachytí rukavici, tak ruku už nevyvlečeš a buď si jistý,že tu ruku už ti nikdo nezachrání.

Když se učíš, tak se v první řadě nauč dodržovat bezpečnost práce.

Holt to co máš vyrobit bude trvat delší dobu, ale budeš mít pořád dvě ruce kterými můžeš pracovat. Když budeš u práce blnout, nedodržovat základní předpisy a v nejhorším případě i pít, tak o ty dvě šikovné ruce přijdeš a pak můžeš pouze vzpomínat, jaks to měl udělat správně.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: mp*
Datum: 08.06.15 21:35

Já si myslím, že je o citu. V rukavicích u stroje je ho určitě méně. Sám jsem kuchař, používám lékařské rukavice (to se asi s Vašimi nedá srovnat, představuji si technické), jen když nechci kontaminovat a znehodnotit nějakou surovinu přímým dotykem. Typicky třeba pršut, který má dlouhou záruku, ale když ho ošaháte, tak se trvanlivost snižuje. Ale třeba pracovat s masem, které bych připravoval v těchto rukavicích, by mě bralo cit. A obecně, když třeba nějaká pracovnice na nádobí vyžaduje rukavice, samozřejmě jí nebráním, poskytnu je. Ale obyčejně tento typ lidí stejně u té práce nevydrží. Rukavice, černé brýle, založené ruce, atd. - to značí odstup.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 08.06.15 21:35

Co na to BOZP, je na to předpis? Poznáš, až se ti něco stane. Na tu kravinu doplatíš při úrazu finančně!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.15 07:25
avatar

Myslím, že finanční stránka věci je v tomhle případě druhořadá. Horší, než ztráta peněz, je ztráta prstů, případně celé ruky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 08.06.15 22:55

POkud devastace se rpojevuje jenom spinou, tak je to v pohode. Bud pouzij tekute rukavice nebo staci pred smenouo ruce namazat indulonou. Tanasakne do kuze a uz se nevsakuje smir. Ppo umyti zase namastit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mustang
Datum: 08.06.15 23:06
No kdyz by te univerzalni sklicidlo na soustruhu pri nakejch 1000 ot/min chytlo za rukavici tak te protahne kolem do kola a utrhne ti pacicku
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.06.15 23:22
avatar

Udělej si co nejdřív čas a zajeď se podívat do Vysokého nad Jizerou. Do nemocnice specializující se na chirurgii ruky. Potkáš tam na chodbách nespočet lidí, co mají ruce ruce zašitý v břiše. Každej byl sám dost a dost opatrný. A ono ejhle. Když tě to kopne, nebo tě něco chytne, nemáš sebemenší šanci se pustit. Když se něco stane, tak to vůbec nevidíš, jen tě zabrní ruka a všude krev, naštěstí to u mě zatím vždy skončilo nejvýše třemi stehy.

Dělám 30 let na pilách, frézách a jiných podobných strojích, co točí od nějakých 3 - 4 tisíc otáček až k 30 tisícům obratlí za minutu. V životě by mě nenapadlo si vzít rukavice. Prostě v tý ruce pak nemáš vůbec žádný cit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 09.06.15 02:28

Tohle je možné vnímat co by laický dotaz, pokud nevíš co jsou točivé stroje a špony, tak máš nárok na tuto otázku, pokud máš aspoň mírnou představivost o tom co tyto stroje umí a dokáží, tak se nediv striktním pravidlům pro obsluhující tyto mašiny. Auto taky nemáš řídit v cuklích /s volnou patou/ a nikomu to nepřijde jako blbost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.15 07:35
avatar

Přece jsi věděl, jakou práci budeš dělat. Musel jsi vědět, že se zašpiníš. Když chceš ruce čisté, měl jsi jít na cukráře! Omlouivám se, ale nedalo mi to. Je to jako když se kominík rozčiluje, že se zakoptí. ;) Přeper třeba ponožky v prášku, v umývadle a ruce budeš mít dokonale čisté.

doplněno 09.06.15 10:22:

Příjde mi humorné a nepochopitelné, že se chlap bojí, že si při práci zašpiní ruce. *sok* Navíc u práce, kterou si vybral.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.15 08:34
avatar

Koukněte na tenhle odkaz. Hned na začátku je obrázek pro otrlé. Dotyčný si taky asi myslel, že dodržování předpisů je "kravina" (už si to stoprocentně nemyslí). Nešlo sice o rukavice, ale o nevhodnou blůzu, ale následek může být podobný. Myslím, že není co dodat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 09.06.15 08:40

Jak je to třeba s takovými těmi "mechanickými" přiléhavými rukavicemi (pro mechaniky - autoopraváře)?

Připadá mi, že rukavice, které se snadno roztrhnou, by nemusely být tak nebezpečné. Něco jako latexové rukavice. Když je něco (např. točivá část stroje) zachytí a začne za ně tahat, tak se také hned roztrhnou a rozhodně za sebou netáhnou celou ruku. Na druhou stranu se lehce roztrhnou i špony vznikající při opracování kovů, takže nevím, jestli by vydržely třeba čas mezi přestávkami pracovníka (tedy jeden pár na cca. 3 hodiny práce, protože krabice se 100 páry rukavic se dá koupit levně).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.15 08:55

V latexových rukavicích máte po deseti minutách ruce totálně zpocené.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 09.06.15 10:39

Původní tazatel se už neozval, doufejme vespolek, že si vzal dobré rady k srdci a bude dodržovat bezpečnostní předpisy a používat zdravý rozum při ochraně svého zdraví.

Člověk se diví, když vidí chlapa v oblacích prachu, který rozbrušovačkou dělí dlaždice a nemá žádný filtr, masku nebo alespoň čepici, že prý mu trocha prachu nevadí; pokrývače, který běhá po střeše nebo v okapu vysoko nad zemí bez jištění, s tím, že by mu provaz překážel, apod.

Chudák mistr tazatele, jestli mu takhle odmlouvají všichni, mávají nad soustruhem rukama s vlajícíma nezapnutýma dlouhým rukávama montérkové bundy s tím, že jim je horko, nebo se sklánějí nad soustruhem s vlajícíma vlasama bez jakékoliv čepice nebo síťky, která zakryje všechny vlasy; chodí u strojů v pantoflíčkách nebo sandálkách nebo moderně s úplně rozšněrovanýma tkaničkama od bot a odmlouvají, že se jim potí nohy a že rozvázané tkaničky a kalhoty spuštěné pod úroveň zadku jsou teď normální a že to je kůl a repová móda.

Chvála rázným mistrům, kteří kluky i děvčata naučí základy řemesla a bezepčnosti a hygieny práce a dají jim nejen základ do života, ale uchrání je v průběhu učení od úrazu z blbosti, když si mladí zkoušejí bezpečnost práce vysvětlovat po svém, zjednodušit si ji a zkoušejí, co se smí, co se dá ještě překročit a co už by se nemělo.

Pane dbednaříku, máte zajímavé řemeslo a díky dodržování bezpečnosti práce spolu budete kamarádi. Mějte se rád a dodržujte bezpečnost práce, předpisy i běžnou hygienu práce (třeba i chrániče sluchu v hlučných provozech, špony neodstraňujte z lože rukou, atd.) i osobní hygienu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.15 12:52
avatar

soustruhy a frézky jsou rotační stroje. Když sáhnete na roztočenou hlavu soustruhu nebo frézky holou rukou, okamžitě ucuknete. V rukavici takový cit nemáte a o půl vteřiny později už může být pozdě. Není to kravina. Jak vás soustruh nebo frézka chytí za rukavici, pak máte nejen po rukavici, ale i po ruce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 09.06.15 16:04

U točivých strojů zásadně bez rukavic. To zachycení do stroje vůbec není kravina ale realita. Opatrných bez ruky je víc než dost. Pokud ti vadí olej na rukách tak změň obor (beze srandy).

Ještě horší je pletený svetr a dlouhé vlasy. Montérky utrhneš ale svetr ne. Zachycené vlasy = skalpování.

Rukavice jedině u stojícího stroje, pokud běží tak NE.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.15 17:10
avatar

Rukavice ti vezme maximálně prst dva nebo všechny. Dlouhé plandající rukáv jsou ještě horší. Koukej poslouchat mistra tolik zkušeností ještě nemáš aby jsi sám věděl jak moc je to nebezpečné.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: host*
Datum: 09.06.15 17:21

píšete: "ale já mam hrozně zdevastované ruce a ještě týden mám vidět u nehtů černý olej..."

Olej? Ze soustružení nebo frézování asi ne, to je čistá práce, k chlazení se používá chladicí emulze, která je v podstatě také čistá a hlavně má koloběh přes sítko a čerpadlo zpět k hubičce ze které chladicí emulze v nastaveném čůrku teče na chlazený povrch.

Pokud jako mechanik seřizovač demontujete nějaká zařízení plná šmíru, mastné špíny, různých nečistot a vazeníny, tak asi fasujete (dostáváte zdarma) nebo si kupujete Solvinu, Solmix nebo podobný osvědčený přípravek na mytí rukou. S tím to jde jedna báseň, případně se dá umytí zažrané špíny doplnit vydrhnutím kartáčkem na ruce. Dobře umýt, smýt, případně ještě domýt vlažnou vodou a mýdlem a nakonec po usušení rukou je vhodné si pokožku ošetřit nějakým dobrým krémem, například Indulonou.

Na ruce jsou mastné i nemastné krémy, nebo i krémy s ochranným filtrem (modrá Indulona) a další ochranné krémy. Na některé součástky asi nemůžete sahat mastnýma rukama, ale při práci na silně špinavých částech je už víc neumažete.

Jestli vám solvinu nikdo nedal, tak si ji normálně kupte sám a přidejte si ji do vaší šatnové skříňce k ručníku, mýdlu, hřebenu, zrcátku a ramínku. Udělejte si v práci pohodlí, mějte se rád.

Nehty. Je dobré je mít ostříhané nakrátko, nedrží se v nich špína. Při práci s velkou špínou, například při skládání uhlí, což sice není váš obor, je zajímavá zkušenost zatnout nehty do mýdla. Mýdlo se zachytí za nehty a pak se už za ně žádná špína nedostane a po skončení práce se snadno mýdlo smyje a nehty jsou čistoučké.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 12.06.15 11:43

Solvina osvědčená? Asi jste ještě nepotkal dílenské mýdlo nebo aspoň Mio (jemnější Real). Rozdíl je asi jako čistá voda a Solvina... Dost pomůže předem si namastit ruce - ucpou se póry v kůži a šmír se do nich nedostane.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.15 23:05
avatar

Chtěl bych na tuto otázku odpovědět trochu jinak.Mistr je ve fabrice také k tomu,že pracovník plní bez odmlouvání jeho příkazy.Také jsem byl kdysi směnovým mistrem,moje příkazy a doporučení se plnit musely.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: standa1122
Datum: 11.06.15 21:21

Používání ochranných rukavic na točivých strojích je zakázáno. Jenže: na strojní vrtačce používám pogumované ochranné rukavice proti účinkům olejů a emulze. Na soustruhu je to samozřejmě jasná věc že ne.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.