Potvrzeni o studiu

Od: Datum: 07.06.15 11:38 odpovědí: 4 změna: 07.06.15 22:02
Dobry den,
jak se stat dozvi, ze jsem vysokoskolsky student? Jedna se mi o uhradu soc. a zdrav. pojisteni.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 07.06.15 12:06

Stát? se to dozví tak, že si na zdr. pojišťovnu donesete potvrzení o studiu. Sociální pojištění není povinné, to za vás nikdo nehradí, můžete se dobrovolně přihlásit k platbě, pokud budete chtít.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.06.15 22:02
avatar

Studenty by zdravotním pojišťovnám měly nahlásit školy

(student si to může ověřit, ale většinou to bývá v pořádku)

a k sociálnímu pojištění se nelze přihlásit.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.06.15 13:22
avatar

Pro zdravotní pojišťovnu jste poplatníkem, za kterého platí stát. Studium doložíte za každý rok aktuálním potvrzením ze studijního oddělení.

Z hlediska sociálního (tedy nemocenského a důchodového) pojištění je to tak, že od 1.1.2009 nejste jako student nemocensky pojištěn (tzn. nevznikne Vám nárok na nemocenské dávky) a od 1.1.2010 nejste pojištěn ani důchodově (tzn. doba od 1.1.2010, kterou strávíte studiem, není považována za pojištěnou dobu pro nárok na důchod). Sociální pojištění není povinné, ale jako student se můžete přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění (DDP - platí se 1863 Kč měsíčně) a tyto zaplacené měsíce Vám budou pak zahrnuty jako pojištěné pro nárok na důchod. Toto DDP za studium si můžete doplatit zpětně kdykoli před žádostí o důchod, čili třeba v době, kdy budete vydělávat spoustu peněz. Částka se ale každý rok zvyšuje, v roce 2014 to bylo 1817 Kč, v roce 2013 1812 Kč. Platil byste pak tu částku, která bude platná v tom roce, v němž byste se k DDP přihlásil.

doplněno 07.06.15 16:56:

Je pravda, že podle § 2g zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné veřejné zdravotní pojištění, je škola povinná oznámit zdravotní pojišťovně informace rozhodné pro zařazení pojištěnců starších 15 let do kategorie státních pojištěnců podle zákona o veřejném zdravotním pojištění. Tyto informace se poskytují bezplatně. Oznamovací povinnost se plní nejpozději do osmého dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, kdy vznikla skutečnost, která se oznamuje.

Ovšem jak znám zdravotní pojišťovny, neriskovala bych pozdější problémy a postarala bych se o to sama.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.06.15 15:54

A vážně tam musí každý na VŠ to potvrzení donést sám?

Nehlásí to náhodou škola?

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.