Mám jít na VŠ nebo na SOU?

Od: Datum: 06.06.15 15:04 odpovědí: 11 změna: 30.06.15 21:46

Zdravím. Už jsem tu něco podobného řešil.

Mám jen střední vzdělání na gymnáziu, takže vlastně nic. Teď pracuju. Je mi 22. Napadlo mě jít ještě studovat a to buď vysokou školu nebo střední odborné učiliště. Teď už je pozdě na přihlášky, navíc chci teď pracovat, takže bych na tu školu nastoupil až mi bude 23 a to už je pozdě :( Zkrátka chci mít odborné vzdělání a pokusit se ještě naposledy prorazit do branže, kde bych chtěl pracovat a tou je zemědělství.

Teď jsem sháněl práci v zemědělství jen s minimální praxí, bez vzdělání a s řidičákem na traktor jako zemědělský dělník, traktorista, ošetřovatel zvířat. Nikde mě nevzali, ale šance jsem měl. V jednom družstvu mi řekli, že se uchází ještě jeden člověk, ten má zkušenosti, ale pár let před důchodem, a že by radši mladšío, tedy mě. Byl jsem nadšený a věděl jsem, že tu práci dostanu, ale nakonec mi řekli, že tu pozici radši nebudou obsazovat, že by jí asi finančně neutáhli.

Napadlo mě jít na učňák na opraváře zemědělských strojů ( o tom jsem tady už psal) nebo na vysokou školu do Brna Mendelovku na obor rostlinná výroba. Ale fakt nevím, jestli obojí je dobrý nápad. Vždyť mi bude už 23 :( Rodiče by mi to platili, což je hezký, ale taky trapný. V Brně bych musel bydlet na kolejích nebo spolubydlení a živit by mě museli rodiče. Na kombinované studium si netroufnu a kdybych měl brigádu, tak bych měl strach, že se kvůli ní nestihnu naučit všechno co mám. Takže pracovat nepřipadá v úvahu, protože bych měl pak ze školy deprese a neudělal bych jí a to bych pak asi ostudou skočil z okna :( Navíc nevím jestli tu školu udělám i když nebudu dělat nic jiného než se učit a nebudu chodit nikam popíjet na vysokoškolské párty, do hospod a neprohánět holky. Prostě žádný studentský život, jen myslet na tu veledůležitou školu.

Na učňák bych dojížděl do sousedního města a chodil jen na praxe a odborné předměty, takže bych měl k tomu nějakou brigádu. Ale za učňák bych se zase styděl a rodiče za mě taky. Ten výučák bych určitě udělal, ale nevím jestli by mi to k něčemu bylo. Asi by mi to ani v praxi moc nešlo a práci bych taky nenašel. Ale zase je to jistota oproti VŠ, kde mě můžou kdykoli vyhodit za jednu zkoušku.

Já nevím. Co je lepší?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 06.06.15 16:18

Na kombinované studium si netroufnu a kdybych měl brigádu, tak bych měl strach, že se kvůli ní nestihnu naučit všechno co mám. Takže pracovat nepřipadá v úvahu, protože bych měl pak ze školy deprese a neudělal bych jí a to bych pak asi ostudou skočil z okna :(

S takovým uvažováním nechoďte nikam, pracujte jak doposud a nemusíte skákat z okna. Nezmám studenta VŠ, který nechodí po brigádách a dokonce znám jednoho, který studuje bez podpory rodičů. Je to záhul, ale jde to.

K otázce - já jsem pro učňák, ale pokud se za učňák stydíte, tak fakt sudium pro vás není. Napřed si to srovnějte v hlavě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.06.15 16:41
avatar

Dobrý den, na té vysoké škole se za jednu udělanou zkoušku hned nevyhazuje, vždycky máte jeden opravný termín. Máte-li ale velký sen pracovat v zemědělství a máte dojem, že jediná cesta je vysoká škola, tak jděte za svým snem. Nakonec ani ten učňák není k zahození, jenže záleží na tom, co byste si představoval v zemědělství za práci. Rodiče jsou ochotni vás na vysoké živit. To je pěkné a važte si toho. Jejich finanční péči o vás byste jim mohl vrátit pak v době, kdy už sami se například nebudou moci o sebe postarat. A na brigády byste mohl chodit o prázdninách. Když byste zvládal dělat zkoušky na vysoké škole v termínech, tak volno byste měl pomalu tři měsíce... to je krásné, ne? Nyní děláte rozhodnutí pro celý život, tak se rozhodněte správně, ať toho pak nelitujete. Jako já bych volila vysokou školu:)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: meno
Datum: 06.06.15 18:21

Ve 23 jít na učňák to asi nebude ono i když vás baví obor, není to jenom o učení, já bych volil tu vysokou, alespoň já bych si tam v tom věku připadal celkem "normálně".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.06.15 22:55
avatar

Nezlobte se ale co vás vedlo k tomu abyste studoval gymnázium? Máte maturitu a hrnte se do JZD (vím, že se to dnes jmenuje různě). Nějak nechápu, že za učňák byste se styděl a stejně by vám praxe nešla a práci byste nenašel tak co do toho zemědělství lezete, vztah k tomu patrně žádný nemáte, skoro to vypadá, že rodiče by z vás nejraděj měli "pana doktora" a vy jim chcete doma "smrdět hnojem". V JZD jsem pracovala v živočišné výrobě, jako zootechnik a tehdy měla každá dojička se základním vzděláním větší plat než já, také jsem to zkusila až na to vstávání ve 3 ráno, paráda, v 9 už jsem byla dávno doma, druhý týden odpolední od 15 do 19h a plat královský.V pohodě jsem při práci VŠ vystudovala i s malým dítětem. Čas jsem učila na SOU zemědělské a říkávám, lepší 60 krav než 20 puberťáků.

Chcete- li studovat nehledejte výmluvy a studujte.Mnoho studentů při studiu pracuje a zvládnou to. Maturitu máte a tak když se vám nechce na VŠ jděte studovat nějaké DiS.

Dnes bych do zemědělství šla jen pokud bych vlastnila x hektarů polí a stala se v tom "družstvu" společníkem nebo vlastnila x hektarů polí, shrábla dotace na bioplynku. Platy v zemědělství jsou dnes mizerné a je to jen dřina.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: maschin
Datum: 27.06.15 15:59

Je to zvláštní. Když se mi chce pracovat jen 8 hodin denně, tak jsem tady považován ze lenocha a flákače. Ale když chci jít dělat do zemědělství od nevidím do nevidím, tak jsem považován div ne za otroka. Je to jen dřina a peníze taky malé, ale to mě nezastaví. Asi teda půjdu na tu VŠ. Na gyml jsem šel proto, protože jsem nevěděl co v 15 dělat.

Datum: 27.06.15 18:32

Jste ještě mladý a můžete toho hodně stihnout. Možností máte také dost. Gymnazium nebyla chyba, po něm hledáte co dál a to je dobře. Volila bych VŠ. Vždycky máte možnost ze školy odejít,ale lepší je zůstat. Záleží na tom, co by Vás nejlépe uspokojovalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 27.06.15 18:59

Jaky jsi mel znamky na gymplu? Jak ti sla biologie a chemie?

Co chces delat v tom zemedelstvi? Pises od technika stroju az po osetrovatele zvirat a ted zminujes rostlinnou vyrobu.

Ze je ti 23 na to kasli. Alespon budes vedet, proc do te skoly chodis. Delas to pro sebe, ne pro ty ostatni spoluzaky kolem.

Zkusim najit tu tvoji predchozi otazku, abych pochopil, proc jsi ted tam, kde jsi.

doplněno 27.06.15 19:23:

Nasel jsem tve predchozi dotazy: prvni, druhy.

doplněno 27.06.15 19:30:

Na VS uz jsi 3 roky chodil a i te to prvni rok bavilo, tak vis, co od toho muzes cekat. Jen se rozhodnout mezi Bc. a Mgr. studiem. Poradne si tentokrat vyber obor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maschin
Datum: 30.06.15 21:45

Chemie mi právě moc nešla. Nebavila mě a měli jsme učitele, který nás nechal opisovat... V biologii jak co. Třeba genetiku jsem vůbec nechápal :(

V zemědělství chci dělat traktoristu nebo nějakého zemědělského dělníka. Nevím jak jinak se k tomu dostat než přes zemědělské vzdělání. Tak mě napadá obor rostlinná produkce na VŠ nebo opravář zemědělských strojů na SOU.

Datum: 27.06.15 20:34
avatar

Podle mne je problém v tom, že pořádně nevíte, co byste vlastně v životě chtěl dělat.

Pokud byste stál o VŠ vzdělání, našel byste si způsob, jak VŠ vystudovat, abyste jen "nevisel rodičům na krku".

Spousta lidí zvládne kombinované studium, nebo si aspoň ke studiu najde čas od času nějakou brigádu.

Druhý problém je SOU. Proč byste se měl nutit do něčeho, zač byste se Vy i Vaši rodiče styděli? Ale přiznám se, že ten stud nechápu. Já bych se styděla za odfláknutou práci. Žádná jiná práce není důvodem ke studu.

Já bych poradila, abyste si zatím hledal práci, do které Vás vezmou i jen s tím gymnáziem. Není jim moc, ale najdou se. Až časem najdete obor, kterému se opravdu budete chtít věnovat, jistě najdete i cestu k němu (způsob doplnění potřebné kvalifikace).

Ale vybírat byste neměl podle našich rad, nýbrž podle toho, oč sám stojíte.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: maschin
Datum: 30.06.15 21:46

Já teď práci mám a to jen s tím gymplem. Je to fajn, baví mě to, ale stejně mě to nějak táhne k zemědělcům.

Od: host*
Datum: 28.06.15 10:15

Po ukončení středního vzdělání (gymnázium) je možné získat výuční list zkrácenou přípravou ale zřejmě jen prezenčně, tedy denním studiem za 1 až 2 roky podle oboru.

Nebo je tu varianta pro vyučené, kteří si dodělají nástavbu a mají maturitu, přejít na VOŠ, vyšší odbornou školu, kde absolvent získá zhruba to, co se dřív naučil na normální střední škole nebo střední škole při zaměstnání (večerně nebo dálkově), ale tyto obory už dnes nejsou na středních školách a je třeba je mít jako VOŠ po jiné maturitě, nebo suplují průmyslovku (málokterý průmyslovák s maturitou jde na VOŠ aby se učil to, co v podstatě zná a pokud má ambice na vyšší vzdělání, jde raději na řádnou vysokou školu nebo universitu).

Pro vás by bylo možná zajímavé podívat se na vyhlášku č- 176/2009 a ověřování a uznávání dalšího vzdělání viz http://www.msmt.cz/vzdelavani…e-stanovi-nalezitosti-zadosti a při zaměstnání získat praxi, případně k tomu absolvovat nějaký rekvalifikační kurz ve vašem oboru a získat nějaké vysvědčení o vyší kvalifikaci. Kromě elektrických zařízení, a dalších oborů, kde je nutné řádné vzdělání, je to snad schůdné.

Hlavně jděte kupředu, nevracejte se zpátky. Jistě je i nějaká možnost získat výuční list při zaměstnání po určité době praxe.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.