Doplňování i/y

Od: Datum: 03.06.15 15:07 odpovědí: 7 změna: 04.06.15 11:21
Zdravím, mám otázku věta Ti/y, které považuji za "oběti" tohoto projevu třídy... Ti nebo Ty, dalo by se to zdůvodnit Ty (ti) děti proto i, nebo by se to dalo ještě jinak zdůvodnit. Děkuji.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.06.15 15:24
Řekl bych, že tato věta je neúplná a otázku nelze jednoznačně zodpovědět; rozhodující je to, co bude za tečkami. Například: "Ti, které považuji za "oběti" tohoto projevu třídy, se mohou odvolat k řediteli" nebo"Ty, které považuji za "oběti" tohoto projevu třídy, pošlu za ředitelem"
Ohodnoceno: 3x

Datum: 03.06.15 15:25

Věta je vytržená z kontextu a jen Vy víte, co chcete říct. V zásadě je možné obojí (i/y). Záleží na tom o jaký rod a pád se jedná. Tedy, zda jsou to oni nebo ony (děti) a zda jde o 1. pád, či 4. pád.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 03.06.15 15:30

no a jak zní ta věta? jestli "ti" nebo "ty" záleží na tom, jestli se jedná o podmět nebo ne. tedy například:

TI, které považuji za oběti tohoto projevu třídy, dnes mohou jít domů dříve.

TY, které považuji za oběti tohoto projevu třídy, dnes pustím dříve domů.

doplněno 03.06.15 15:34:

aha, tak sorry, nechtěla jsem opakovat už řečené. bohužel, Poraďte se mi velmi špatně a pomalu načítá, kolikrát je otevření otázky nebo přidání odpovědi v řádu minut, občas se nepřidá vůbec... když jsem začala psát, tak tu ještě žádná odpověď nebyla.

Datum: 04.06.15 04:37

Ty, které považuji za "oběti" tohoto projevu třídy,...

Ti, kteří se považují za "oběti" tohoto projevu třídy, ...

V případě dívek nebo dětí: Ty, které se považují ...

Ve spojení s dětmi ► ty děti

Podle mne nelze napsat: Ti, které považuji ► považuji + 4. pád (předmět)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 04.06.15 09:32
Snad jen zdůrazním, že ve spojení s dětmi bude skutečně "ty dětí" ale to spojení musí být vyjádřeno explicitně, když ne v této větě, tak v předchozím textu A ještě k té poslední vaší větě: takže třeba větu "Ti, které považuji za "oběti" tohoto projevu třídy, se mohou odvolat k řediteli" mi neschválíte? zase "Ty, které považuji za "oběti" tohoto projevu třídy, se mohou odvolat k řediteli" je blbost, samozřejmě ta vaše formuloce je v pořádku a asi vhodnější, ale ta moje mi nepřijde ta špatná. Nechci se hádat, chci si to ujasnit.

Datum: 04.06.15 11:02

Podle mne VV rozvádí ty ze začátku souvětí,

proto bych tam použila 4. pád (ty).

Ty, které považuji za oběti ..., pošlu k řediteli.

Pokud by na začátku stálo Ti, měla by být VV formulována jinak (měl by v ní být použit první pád).

Ale já jsem němčinář, češtinu mám "bokem", jenom do ní (někdy i z ní) překládám ...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 04.06.15 11:21

V každém případě ta formulace s prvním pádem ve větě vedlejší je elegantnější a její použití takové problémy eliminuje. Díky. Takže já bych naprostou souhlasil s tím, že by měl být použit první pád, ale přiznám se, že malinká pochybnost o tom, zda skutečně musí být použit, mi v hloubi duše hlodá. (Ale zas až takové, abych se obracel na jazykovou poradnu, není.)

doplněno 04.06.15 21:22:

Tak či tak, chtěl jsem dát bod, ale příděl na otázku mám vyčerpín

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.