Tahová a tlaková síla

Od: Datum: 08.06.15 12:18 odpovědí: 2 změna: 08.06.15 12:47

Voluntýř 028 Na tenkém vlákně délky l [m], upevněném na hladké svislé stěně, visí koule o hmotnosti m [kg] a průměru d [cm]. Určete tahovou sílu vlákna a tlakovou sílu, kterou koule působí na stěnu. Působící síly zakreslete do obrázku, gravitační zrychlení g = 10 m.s-2, velikosti sil uveďte v [N] na 1 desetinné místo.

Jaký je vzoreček?Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.06.15 12:36

Vzoreček Vám nepomůže, je třeba pochopit. Řešení se skrývá v pravoúhlém trojúhelníku (takže ten vzoreček je Pythagorova věta). Strany trojúhleníka jsou d/2; l+d/2 a třetí, kterou je třeba dopočítat. Ve stejném poměru, jako strany trojúhelníka budou síly G (tíhová síla - odpovídá neznámé straně), (N tlaková síla - odpovídá d/2) a tahová síla (odpovídá l+d/2). To vše za předpokladu, že uvažujeme délku vlákna po povrch koule, nikoliv do jejího středu.

doplněno 08.06.15 13:14:

Tíhová síla působí v těžišti - tím je střed koule a jde svisle dolů. Tlaková síla působí ve styčném bodě stěna - povrch koule a to kolmo na stěnu (tedy rovněž prochází středem koule) Tahová síla působí ve směru vlákna. Tíhovou sílu G rozložíte na 2 složky - vodorovnou (tedy tlakovou sílu) a šikmou tedy sílu ve vlákně. Dohromady to dává pravoúhlý trojúhelník s poměrem stran viz. výše (odpovídá to poměru sil)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jktr
Datum: 08.06.15 12:47

Prosívám a mohl byste mi s tím nějákym způsobem víc pomoct? Dost to spěchá a závisí na tom hpdně. Žádny expert na fyziku nejsem ale každopádně děkuji za odpověd :)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.