Už mě nebaví obor který studuji

Od: Datum: 26.05.15 21:04 odpovědí: 4 změna: 27.05.15 16:53

Zdravím, jsem ve druhém ročníku na Střední škole, a už v prvním ročníku jsem zjistil že obor na kterém jsem (IT), mě vůbec nebaví. Myslím si že je to způsobeno tím, že naši učitelé stojí za prd, vůbec nás nic nenaučí. Není to výmluva, je to pravda, skoro každý z odborných předmětu u maturity vyhořívá, jelikož nic neumí.
Nevím co dělat, za prvé se bojím že neodmaturuji jelikož nic neumim, a nevím jestli to vydržím, když mě to nebaví.
Bohužel z rodiných důvodu přejít na jiný obor nemůžu, a hlavně nechtěl bych jít opět do Prvního ročníku, jelikož obor, který by mě bavil je úplně odlišný od IT.
Co mám dělat? Vyčkat a pokusit se odmaturovat? A pak jít na vysokou s oborem který mě baví?
Hrozně mě to užírá, a nevím co dělat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.05.15 21:09
avatar

Dobrý den, jste ve druhém ročníku... nezahazujte studium, i když vás nebaví, zvláště, když z rodinných důvodů si nemůžete dovolit jit studovat něco jiného. Zkuste se v IT vzdělávat i nějak mimo školu, přes net, prostě jakkoliv, abyste u budoucí maturity nevyhořel. A pak si jděte na vysokou školu studovat to, co vás baví. Nikde není napsané, když byste změnil na střední škole obor, že byste byl pak spokojenější.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.05.15 22:25
avatar

Je to tvůj život - je to tvůj obor a v tomto oboru budeš mít kvalifici - předpokládá se že ho budeš po dokončení školy dělat - jinak činnost nekfalifikovanou - většinou méně placenou.

Obor který děláš budeš dělat ty ne tvoje rodina takže přejdi. Strácíš jen čas - a to je jediná věc která se nedá znovu získat. Na většině škol není problém přestoupit na jiný obor (případně pokud na té škole není obor co by tě zajímal, tak na jinou školu)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.15 04:22
avatar

Není-li možnost přestupu, nezbývá, než školu dokončit.

Zkusila bych se zamyslet nad přístupem k učení.

Učitelé ukazují/nabízejí cestu, ale naučit se musí každý sám (je na žácích, jak nabídku využijí).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 27.05.15 16:53

Bohužel máte pravdu, že někteří učitelé nic nenaučejí a dokonce i jednotlivé školy se liší. Na některé škole stejného typu je úžasná pracovní nálada, nadšení a živý zájem o obor jak mezi spolužáky tak i ze strany vyučujících (a takových škol je většina) a na jiné škole (třeba i ve stejném nebo sousedním městě) je to naopak, buď tuhá disciplína, vysoké nároky a nesrozumitelný výklad a tvrdé odmítání proseb žáků o zopakování nepochopeného tématu nebo lepší vysvětlení, nebo škola úplně laxní, nic nenaučí jenom chce mít žáky, aby za ně dostávala peníze (ale takových je snad málo).

Naštěstí jsou v každé škole (i když se někdy zdá, že tam není nikdo normálně vstřícný a ochotný najít si čas a vysvětlit nepochopenou látku, nebo to neumí srozumitelně vysvětlit a naučit pro normálním vyučování) někteří velmi aktivní, ochotní a otevření jedinci jak mezi učiteli, tak i mezi spolužáky.

Škola je především komunitní centrum, jistě najdete spolužáky, kteří i bez ohledu na to, co se učíte dělají webové stránky, najdete milovníky tučňáka a Linuxu, specialisty na android, šikuly, kteří se vyznají v sítích, programech pro archivace, zálohy nebo jiných užitečných programech, milovníky robotů nebo malých aplikací Arduino, Raspberry Pi, Cubieboard, atd. atd..

Nenechte se otrávit. Zkuste si najít tu část IT, která vás může bavit, spolužáky, se kterými se můžete prokousávat tím, co vám učitelé třeba i nesrozumitelně vyloží a pak už nezjišťují, jestli to umíte a sami se to nějak naučit. Co když vás popadne zabezpečovací technika, nebo tvorba e-obchodu, tvorba databází, nebo elektronika, nebo třeba i silnoproud a po škole můžete jít dělat s tlustýma drátama, třeba elektroinstalace, pohony, automatizaci, regulace, kamerové systémy, atd. atd.

Hlavně se snažte naučit matematiku, jazyky (ČJ i váš cizí jazyk, zřejmě AJ), protože ty jsou na všech školách. Najděte si oblíbený předmět a věnujte se mu, ostatní se snažte projít cestou nejmenšího odporu, stanovte si priority. Když byste šel na jinou školu a začínal znova, ztratíte dva roky. Když byste šel na jinou školu stejného zaměření (ve velkých městech je škol s IT zaměřením třeba i několik), možná byste se rychle chytil, možná by to bylo z bláta do louže, kdo ví. Jestli hledáte možnost přestupu, hodně se ptejte, už víte, co chcete a co nechcete a nechte si čas na rozmyšlenou. Hlavně dokončete ročník, ať máte uzavřené vysvědčení a bez pětky, abyste nemusel na konci prázdnin dělat nějaké postupové (nebo jak se tomu říká) zkoušky a kazit si prázdniny.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.