Jak řešit stereometrické-planimetrické ulohy

Od: Datum: 26.05.15 16:52 odpovědí: 7 změna: 27.05.15 16:12
Je tu nekdo, kdo by mi dokazal poradit nejakou metodu nebo navod,jak resit ulohy,kdyz znam napriklad jen jedno číslo? Např. Objem pravidelného trojbokého hranou je 3,46dm krychlovych. A ja mam spocitat plašt? Jak na to mam jit?
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 26.05.15 20:04

Zpětně dosazením do vzorečku.

Například když je dán obsah kruhu, tak průměr r vypočítáte tak, že použijete pí a vypočítáte jak průměr, tak poloměr, a z toho třeba i obvod kruhu.

Například je dán obsah čtverce a z toho můžete vypočítat dosazením do vzorečku stranu a pak třeba i obvod čtverce.

Podobně u objemů. Například máte objem pravidelné kostky V a protože víte, že má všechny strany stejně dlouhé, umíte vypočítat délku strany a a tím i všech ostatních a z toho pak můžete vypočítat všechno možné o kostce - plochu podstavy, plochu pláště nebo plochu jedné strany násobíte šesti a máte celý povrch kostky, nebo pokud vás to baví, můžete vypočítat třeba i tělesouvou úhlopříčku.

Podobně to jde i u jiných pravidelných útvarů, kde je nějak daný poměr výšky a podstavy, například pravidelného čtyřbokého jehlanu vepsaného do krychle tak, že výška se rovná délce strany a, atd.

Podívejte se, jak by měl podle zadání vypadat váš trojboký hranol, podstava je jasná, teď znát výšku.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: mikiki3
Datum: 26.05.15 22:36
a jak Vy znate podstavu?
Datum: 26.05.15 22:55
avatar

nijak. Tohle zadání je neřešitwelné. Nemá se jednat o pravidelný trojboký jehlan nebo ještě spíš pravidený čtyřstěn?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavelzly
Datum: 27.05.15 01:42

oprava, špatně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.15 15:25
avatar

Oprava čeho?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.15 14:41
avatar

Obecný postup dost dobře popsal host, snad bych trochu protestoval proti té poslední větě, jejímuž smyslu moc nerozumím. Snad to bylo míněno jako podnět k zamyšlení, ale nepřijde mi to příliš srozumitelné či návodné. Nicméně předchozí text se mi líbí a tak jen shrnu, opravdu stručně a vlastně ne vyčerpávajícím způsobem: najdeme si potřebné vzorečky, ve kterých je to, co známe i to, co znát potřebujeme a následně to, co hledáme, vypočteme z toho, co známe.

Ovšem pozor; aby se tato metoda dala použít k výpočtu ze znalosti jen jednoho čísla, musí se úloha týkat objektu (obrazce, teělesa... ) z nějaké třídy, ve které k jeho určení pstačí jediný údaj. Geometricky, všechny objekty typu, se kterám pracujeme, si musí být vzájemně podobné. Tak je tomu třeba u prvního objektu z hostova vysvětlování, u kruhu. Včechny kruhy jsou si podobné a k určení/výběru jednoho z nich stačí znát jediný ůdaj; základní takový ůdaj je třeba poloměr nebo průměr, vše ostatní můžeme pokládat za odvozené, Kdyby ovčem šlo třeba o obecnou elipsu, tam potřeujete znát dva údaje, typicky poloosy. (Někdy to můře vypadat, že si s jedním údajem vystačíte, třema když hledáte poloosy elipsy s daným obvodem a s minimáůním obsahem; tam je ovšem nějaké dodatečná podmínka – zde minimílní obsah – kterí nám umožní s tím jedním údajem si vystačit.

Ve vašem případě hledáte nějaké parametry pravidelného trojbokého hranolu. Tade je otázka, co rozumíte tím "pravidelný". Bezesporu to znamená, že jde o kolmýhranol, jehož základnou je rovnostraný trojúhelník. Poku by navíc měl všechny strany stejně dlouhé bylo by to O.K., ale tahle podmínka pro "pravidelnost" není vyžadována a tak vaše ůloha mezi ty, kde vystačíte se zadáním jediného údaje, nepatří.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: host*
Datum: 27.05.15 16:12

z dotazu kde je uvedeno, že se jedná o "pravidelný trojboký hranol.. " se dá tušit, že učitel měl na mysli hranol jehož podstava je rovnostranný trojúhelník, což není matematika ale hádání a snaha pochopit, jak to bylo myšleno.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.