Neinvertující a invertující zesilovač

Od: Datum: 23.05.15 11:48 odpovědí: 2 změna: 24.05.15 09:27

Dobrý den, potřeboval bych vědět proč OZ v zapojení jako neinvertující, nesnese na vstupu tak velkou frekvenci jako invertující. Myslím tím že když mám OZ v neinvertujícím zapojení a na jeho vstupu jsou třeba 2V 10 000Hz tak je na výstupu 0,52V ale když ho zapojim do invertujícího zapojení tak je při stejné frekvenci na vstupu, na výstupu 1,54V díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 23.05.15 18:23

Neuvádíte hodnoty rezistorů v zapojení a případně i hodnoty kondenzátorů, když si myslíte, že by to mohlo být frekvenčně závislé. Ze školy nebo z webu znáte vzoreček na výpočet zesílení invertujícího OZ a neinvertujícího OZ. Oba se trošku liší, mají trochu jiné zesílení. Vaše hodnoty jste zjistil měřením, nebo simulací v nějakém programu? Asi se moc ptám, ale vy jste toho uvedl dost málo. Podívejte se na web na zapojení a vzoreček zesílení invertujícího a neinvertujícího zapojení OZ a na princip a výpočet přenosu, horní přenášené frekvence, a další vlastnosti ovlivňující přenášený kmitočet i když 10 kHz není moc, záleží také na použitých kapacitách a typu OZ.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 24.05.15 09:27

Máte spíš zeslabovač, když vám ze 2 V na vstupu udělá na výstupu 0,5V, tedy pouze čtvrtinu. Zkuste si čistě teoreticky nakreslit zapojení OZ s R1 100k a R2 mezi výstupem a vstupem R2 také 100k.

V prvním zapojení je zesílení A dané poměrem výstupního napětí u2 ke vstupnímu napětí u1 a tudíž i poměrem odporů R2/R1, tedy A=100k/100k = 1. Takže na výstupu je napětí o stejné velikosti jako na vstupu.

Ve druhém zapojení je zesílení A dané poměrem součtu odporů R1 + R2 k odporu R1, což je po úpravách 1 + R2/R1, takže zesílení je 2 (zesiluje dvakrát).

Pokud máte zvolené vhodné vazební kapacity, může to platit i pro střídavé signály do určité mezní frekvence. Samozřejmě s určitým omezením napětí, protože výstupní napětí samozřejmě nemůže být větší než napájecí (kdybyste na vstup přivedl 1V a měl zesílení 100x, tak u obyčejného operačního zesilovače s napájením ±12 V nemůžete mít výstupní napětí 100V.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.