NAND a NOR

Od: Datum: 16.05.15 19:14 odpovědí: 2 změna: 18.05.15 01:32

Dobrý den, našel by se tu někdo, kdo rozumí logickým členům a poradil mi, jak nakreslit schéma zapojení NOR a NAND? Z výkladu ve skriptech mi to nedává smysl. Kontaktní schéma jsem nakreslil, ale nevím zda správně. Bohužel se schématem zapojení si už nevím rady. V příloze přikládám jiný příklad ze skript, jak by to mělo asi vypadat. Pomozte prosím.

Děkuji předem, za odpoveďiSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 17.05.15 17:27

Nehledej v tom vědu. Rozlož si název na NON a AND a v druhém případě na NON a OR.

Takže máš logický součin, kde například u dvou proměnných A a B máš logický součin A i B, takže aby výsledný výstup byl pravdivý, musí platit, A i B musí být jedničky. Což je například u dvou tlačítek nebo vypínačů spojených za sebou. Musí být zapojená obě dvě. Například když si chceš v autě pustit autorádio, musíš mít zapnutý klíček zapalování i vypínač autorádia.

U logického součtu dvou proměnných A nebo B stačí aby některá z proměnných byla jednička, což se dá představit jako dvě zvonková tlačítka - jedno dole u vchodu do domu nebo u branky a druhé u bytu. Takže zvonek bude zvonit když stiskneš tlačítko A u branky nebo B u bytu.

Tranzistor v zapojení se společným emitorem obrací fázi, to znamená, že když je na bázi napětí, tranzistor otevře, na vstupu je logická jednička, tak se tranzistor otevře, protéká jím proud a průtokem proudu odporu v kolektoru na něm vznikne napětí. Na kolektoru proti zemi je skoro nula, tedy něco mezi nulou a něčím malým, asi tak nula celá osm, čili logická nula. Tranzistor je tedy invertor. A tím, jak se sestavil první logický obvod s tranzistory a pak i vtěsnal do pouzdra, byly jedny z prvních hradel NAND, tedy negovaný součin. Výrobce je označil SN7400.

Technik si nerozkresluje obvod dopodrobna použije součástku s hradly NAND, najde ji v katalogu, například čtyři dvouvstupová hradla NAND po označením 7400, nebo pokud by náhodou potřeboval NOR, tak si ji také najde v katalogu. Stačí mu schématická značka viz například http://upload.wikimedia.org/w…/commons/f/fb/Hradlo-nand.png a znát funkci, nemusí si ani psát pravdivostní tabulku, prostě ví, že když je u NAND na kterémkoliv vstupu nula, je součin s druhým nebo všemi ostatními vstupy nula a tím, že je výstup negovaný (to je ve schématické značce to kolečko nebo trojúhelníček u výstupu), že je to obráceně, na výstupu je jednička.

Pokud náhodou potřebuje hradlo NOR, najde si v katalogu opět součástku, která tuto funkci umí a použije ji. Případně si funkci NOR udělá z NAND hradel, což asi umíte. Všechno najdete na webu, stačí zadal vhodná slova pro hledání. Tohle je jenom maličké odvedení vaší pozornosti od složitostí, které si chcete nějak rozlousknout. Na webu najdete i schématické zapojení hradel NAND a NOR s tranzistory, další zajímavé klíčové slovo je TTL (což jsou hradla složená z tranzistorů, obvykle s napájecím napětím 5 V) . Atd. atd.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ctenar*
Datum: 18.05.15 01:32

Nevím, co v tom hledáš za vědu. Máš to už prakticky vyřešené :) Ten tvůj zápis na papíru s nápisem NAND je v postatě úplně stejný jako ten příklad, co uvádíš níže a případ s NOR je to samé, jen místo NAND tam nakreslíš NOR hradla :)

To nejtěžší, tedy vytvoření funkce s kombinační tabulky a převedení zápisu s AND a OR jen na zápis s AND (resp. NAND) nebo OR (resp. NOR), jsi už udělal. Ostatní (tj, nakreslení schéma) je jen taková otrokařina, aby se neřeklo, že je ta úloha tak jednoduchá, ba až primitivní a krátká.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.