Podpora při studiu

Od: Datum: 08.06.15 09:24 odpovědí: 5 změna: 08.06.15 18:39

Dobrý den,

prosím Vás, rodiče mi oznámili, že mě nebudou po maturitě v dalším studiu podporovat. Chtěla bych se zeptat někoho znalého, jestli mám nárok na nějakou podporu od státu. Mám teď střední zdravotnickou školu, když už tedy nemohu jít na VŠ, chtěla bych alespoň na jednoletou pomaturitní angličtinu. Mám tedy na něco nárok? Platím nájem 8000, nějakou brigádu, ale moc to teda není...

Jinak mi tu nepište, že rodiče prostě musí, když já chci jít dál. Otec má zapsanou výplatu na pásce nějakejch 9000, i když má tedy ve stutečnosti trojnásobek, ale to mu nedokážu...

Tak děkuji.

Lucka

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.06.15 09:34

Zdravím Lucie, nemyslím si, že by nějaká taková podpora od státu na studiu byla možná. Snad jenom, kdybys byla sirotek nebo ti umřeli rodiče. Jinak na vysokých školách existují stipendia, na ubytování, za dobrý prospěch. Není to moc, ale přece něco. Ty však chceš jít na pomaturitní roční studium. Předpokládám na soukromou školu, za což budeš tučně platit. To ti nevadí? Nechceš raději rok brigádničit, vydělat nějaký ten peníz a zkusit VŠ za rok? Jo a k tomu nájmu, 8 000 je strašně moc. *ee* Já platím v druhém největším městě v ČR za jeden pokoj tak o 70 % míň než ty. Nájem. Zkus pohledat něco levnějšího. 8 tisíc je vážně moc.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 08.06.15 09:47

Neznám a nesoudím (!), ale ono mnohdy platí: "Jak se do lesa volá, tak se ozývá". Když rodiče vidí nezodpovědné potomstvo, tak se jim často nechce financovat ten neustálý mejdan. Na druhou stranu, když je vidět snaha tak jde hodně ... mnohdy je to jen a pouze o tom DĚKUJI a PROÍM.

doplněno 08.06.15 09:55:

PROSÍM *hi*

Ohodnoceno: 1x

Datum: 08.06.15 09:51

tak pokud budete mít status studenta, tak jakákoli podpora od státu bude počítat s tím, že máte nárok na výživné od rodičů. čili stát bude případně doplácet až poté, co výživné nebude dostatečné. dostatečnost se neodvíjí od potřeb studenta, ale od životního minima a tabulky normativních nákladů na bydlení (mmch normativní náklad na bydlení jedné osoby 8 tisíc není ani v Praze).

čili pokud chcete studovat a rodiče nechtějí platit výživné, máte dvě možnosti - o výživné se s rodiči soudit, nebo jít pracovat a studovat při zaměstnání. sama za sebe mohu říct, že bych neměla problém vyživovat své dítě na vysoké škole (za předpokladu, že to není flákač), ale kdyby na mne přišla s tím, že na vejšku nejde, ale chce platit rok jazykovku, tak to bych se teda taky cukala. do jazykových kurzů lze docházet i při zaměstnání, nemluvě o tom, že v éře internetu není nutné jazyk ve škole drit každý den, dá se využít i moderních technologií pro samostudium formou například konverze se zahraničním přítelem na skypu nebo sledováním filmů či četbou knih v originále.

Ohodnoceno: 0x

Od: badwell
Datum: 08.06.15 12:57

Co se týká angličtiny tak bych radil vyrazit někam ven, třeba Anglie - au pair, nebo http://www.pracovnipobyty.cz/work-and-travel-usa/ mě to hodně pomohlo jak s angličtinou tak i finančně, fakt nejlepší věc kterou jsem v životě udělal.

doplněno 08.06.15 20:23:

jestli pojedeš poprvé tak je super ten Work and Travel USA, třeba v nějakém zábavním parku - budeš tam mít předem zajištěnou práci, budou tam stovky studentů na brigádu jako ty takže s angličtinou na tom budete podobně, ještě líp když se domluvíš s kámoškou/šem a pojedete ve dvou, a je to i super dovolená

jen nevím jestli je to i pro SŠ nebo musíš být aspoň v prváku

Ohodnoceno: 1x

Od: sgsgwrg
Datum: 08.06.15 18:39

Jestli si už na občasných brigádách vyděláš tolik, aby sis mohla dovolit bydlení za 8000 měsíčně tak myslím není problém, aby ses uživila na studiu sama. S rodiči se můžeš domluvit, nebo je zažalovat. Nic jiného ti v podstatě nezbývá, leda nějaké prospěchové stipendium ve škole.

A jestli ti 8000 nájem platí rodiče, tak se ani moc nedivím, že se dalších 5 let nechtějí nechat takhle ždímat. Spolubydlení v Praze v pohodě seženeš za 3000.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.