Rovnice s absolutní hodnotou

Od: Datum: 13.05.15 17:49 odpovědí: 3 změna: 13.05.15 21:34
Dobrý den, prvně bych se chtěla zeptat jestli to mám správně, což asi ne (viz foto) a za druhé jestli neznáte nějaké video nebo web na kterým to není složitě vysvětleno a nebo je vysvětlený nějaký zrychlující postup. Děkuji předem

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.05.15 18:42

Předevěím trochu špatně graficky rozlišujete znak absolutní hotnoty od závorky. Dokonce mám dojem, že je ani pojmově nerozlišujete. A k vlastnímu řešení: Obvykle se rozlišují dva případy, jednak x + 6 ≥0, čili x ≥ – 6; pak má rovnice tvar x + 6 = 10 (napsal bych to takhle bez závorek, sice i zápis (x + 6) = 10 je správný, ale ty závorky jsou tam nadbytečné), odkud

x = 4. To je řešenív případě, že x splňuje podmínku, což splňuje; nevím, proč jste toto x jako řešení vyloučil. A druhý případ, x + 6 < 0 a pak je |x + 6| = –x–6 = 10, x = –16 a to je druhé řešení; nevím, kde jste tam nabral to x ve jmenovateli, to nedává smysl.

Ve vašem jednoduchém případě je váš postup zcela v pořádku, pokud tedy to, v čem jsou uzavřeny výrazu –x–10 a x +10, jsou závorky a ne znaménka absolutní hodnoty, raspektive je správně započet, ale špatně dotažen.

Ohodnoceno: 2x

Od: hdsfjjhj
Datum: 13.05.15 19:33
Děkuji teď už to více chápu. Vlastně já ani nevím, co to K={...} je, a kdy se to tedy vyloučí a kdy se jen opíše výsledek. Já jsem právě ve škole na to nebyla a nikdo ve třídě to nedokázal vysvětlit.
Datum: 13.05.15 21:34

Lomenými závorkami se zde označuje množina, daná zde výčtem prvků. Čili K je zde oznažena množina kořenů. To K1 onsahuje jeden kořen, K2 druhý, uvnitř té vlnité závorky jsou ty kořeny vypsány, kedy K1 = {– 16}, K2 = {4}. Množinu všech kořenů bych označil K a mohl bych ji napsat třeba K = K1U K2 = {–16;4}. Velké U zde míním jako znak sjednocení množin.)

Je to něco podobného, jako když kořeny kvadratické rovnice označujeme x1, x2, respektive oba dva jako x1,2 =.A ± B.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.