Jak se správně učit?

Od: Datum: 13.05.15 16:24 odpovědí: 5 změna: 13.05.15 17:55

Zdravím, mám na vás takovou zajímavou otázku.

Jsem momentálně ve 3.ročníku na střední škole no a za měsíc už budu pomalu dělat závěrečky, ale problém je takový, že u závěreček si vyberu 1 z 30 otázek, který tam budou s tím, že vlastně teď momentálně už mám doma nějaký ten okruh toho co by tam mělo být, ale přišel jsem na jednu zásadní věc.

Já absolutně nevím, jak se mám pořádně učit.

Je to docela paradox, že už mám za sebou nějakých 12 let školní docházky a až teď ke konci samotný školy zjistim, že vůbec nevím jak bych se měl správně učit, protože pravda je, že ve škole jsem celých těch 12 let spíš jen prolejzal s trojkama a čtyřkama no a jediný kdy jsem se opravdu tak jakože učil tak to bylo ve chvíli kdy jsem už opravdu musel, což nebyl zase takový problém, protože tam většinou vždycky šlo jenom o to, abych se naučil jedno dané téma, které se dalo po nějaké době naučit.

Ale teď mám před sebou nějakých 30 otázek s tím, že jedna otázka vychází tak přibližně na takový 4 papíry A4.

To znamená, že bych se měl naučit celkem 120 papíru nazpaměť za ani né měsíc no a popravdě já absolutně nevím jak mám začít.

Ono se dá říct, že to jsem se měl všechno naučit už v průběhu těch 3 let a neměl bych s tím teď takový problémy, ale hold jsem to zase nechal na poslední chvíli a teď aboslutně nevím jak bych se to měl všechno naučit, protože když si to tak vezmu tak kdybych věděl tu jednu otázku, kterou si vytáhnu tak bych se na ní krásně naučil a bylo by to úplně v pohodě, ale když pak člověk se musí učit 30 otázek a neví, kterou se naučit víc a kterou míň tak to je prostě na nic.

Zkoušel jsem v momentální chvíli ty otázky si ještě jednou vypracovat na další papír s tím, že jenom opisuju a zkoušim jestli si to tím zapamatuji, ale dle mého názoru to je jenom taková ztráta času, protože je toho opravdu hodně a kdybych to měl všechno si opisovat tak bych to možná ani nestihl.

Tak proto jsem se rozhodl napsat sem a zeptat se vás zda nemáte nějakou radu, jak bych si mohl zapamatovat takových věcí najednou za tak krátkou chvíli.

Myslím tím třeba to, že prostě někomu jenom pomáhá když si to 3x přečte, někomu pak zase to, že si to jednou opíše a tím se to taky naučí no a tak dále, tak pokud by jste někdo měl ještě nějakou radu, jak by se to podle vás dalo dobře naučit, tak bych vám za ni byl vděčný.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.05.15 16:34

Vím naprosto určitě, že se musíš učit nahlas. Do hlavy to jde natřikrát: oči, pusa, uši. A něco z toho v hlavě zůstane. ;) Navíc, je mnoho věcí, které známe, ale máme problém, dostat je do slov. Takže, když se budeš učit nahlas, budeš muset myšlenky formulovat. A to je to, oč tu běží. Jasně že nemusíř řvát! Polohlasně, ale slyšitelně, zřetelná, jasná, správná slova! ;) Držím všechny palce.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 13.05.15 16:44

Dobrý den. Každý se učí jinak. Já mám například fotografickou paměť. Přečtu si stránku, zapíšu, naučím. A pak ji umím v paměti přečíst ... jakoby jich měla před sebou... Pokud vám pomáhá si psát poznámky, tak to tak dělejte. Do paměti si vše lépe zapíšete. A nezapomínejte, opakování je matka moudrosti. Nebo jste možná jiný typ na učení a pomohlo by vám, kdybyste si při učení učební látku přeříkával nahlas. Toto musíte vyzkoušet.

Ohodnoceno: 2x

Od: host
Datum: 13.05.15 17:17

naučit 120 papíru nazpaměť .. no nazdar. Nazpaměť to chce znát nezbytné přesné údaje, názvy, definice, postupy. Ale už u postupů a technologií je třeba všechno znát v souvislostech. Záleží na oboru.

Jak píšete, o všem máte za 3 roky celkové vědomosti, u něčeho i znalosti a praktické zkušenosti. Hlavně si zvykněte mlvute nahlas, počítat příklady, kreslit schémata, výkresy (pokud máte technický obor) a se všemi potřebnými náležitostmi a popisy. Mluvte nahlas, třeba i když jste sám. Předříkávejte jednotlivá témata třeba obrázku vašeho idola na zdi nebo medvídkovi, budou chápavě naslouchat.

Nemusíte opisovat všechny papíry, ale udělejte si stručné výpisy nejdůležitějších informací z každého okruhu nebo otázky. Rukou, nebo na PS. Na kraji papíru si nechte asi tak 1/4 až 1/3 volnou na poznámky, až si budete váš text znovu číst a učit se, uděláte si poznámky, vzorečky apod.

Pokud máte technický obor, řešte různé výpočty, používejte převody jednotek, správné vzorečky, správně dosazujte. U schémat si zvykněte na popis jednotlivých dílů. Možná ve vašem oboru musíte kreslit různá schémata, výkresy, grafy, naučte se je kreslit od ruky a správně popsat i slovně.

Nakonec si v závěrečné fázi uděláte ještě stručnější výpisy, už jenom základní hesla, údaje, názvy atd. Jakoby tahák, ale nebude to tahák, ale pouze koncentrovaná domácí příprava. Když se do ní podíváte, musí se vám vybavovat v hlavě všechno ostatní k tématu a podle pár slov mluvte, mluvte a hledejte souvislosti. Například u převodovky s ozubenými koly už můžete myslet na použité materiály, povrchovou úpravu, kalení, popouštění, mazání, maziva, oleje, převody sil, použití převodovek, jiné druhy převodů, případně i další názvosloví jednotlivých dílů, možná i v cizím jazyce, vzpomeňte si na to, kde jste to viděl v praxi, jak to asi funguje, atd., atd.. záleží na vašem oboru.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 13.05.15 17:30

30 otázek bych taky bral. Já se během 2 týdnů musím naučit 75 otázek + 20 knížek. Zatím jsem zjistil, že nejvíc si pamatuju, když to říkám nahlas. Naštěstí jsou všichni v práci, takže si chodím už od rána po bytě a všechno čtu nahlas. No musím vypadat jak blbec ale funguje to *smich*

Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.05.15 17:55

Záleží na každém člověku. Já jsem "transformativní typ", informace musím dát do jiného tvaru. Z tabulky text a naopak, osnovu textu, vypsat informace jednoho typu na jedno místo a jiného na druhé, říci je jinými slovy, označit je barevně, rozčlenit termíny do skupin a další vychytávky.

Asi to tady ještě nezaznělo - jakmile cítíte, že mozek to "už nebere" dejte si pauzu. Je naprosto zbytečné se v tomto momentě učit, naopak se unavíte ještě víc a pak už jen klesáte, protože to nejde a člověk z toho má depku. Takže pauzu a zkusit to za nějakou dobu. Neučte se dlouho do noci. V přestávkách buďte fyzicky aktivní, žádná pasivní zábava u televize nebo počítače.

Nejefektivnější metodou učení se je učení druhých, pokud máte mladšího sourozence, kterému můžete povykládat o druhé světové válce (či o čem jsou ty otázky), udělejte to.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.