Slovní úloha - rovnice

Od: Datum: 05.05.15 14:54 odpovědí: 7 změna: 05.05.15 19:09

Ahojte, pomohli byste mi prosím s řešením tohoto příkladu? Nemyslím výsledek- hlavně jak jsme na to přišli , výpis ze zadání atd. díky moc :)

Př. Jedna třetina žáků 8.A a 8.B byla s rodiči o prázdninách v zahraničí. Pět devítin těchto žáků trávilo dovolenou s rodiči v Čechách. Zbývajících šest žáků zůstalo o prázdninách doma, nebo bylo u prarodičů. Kolik žáků bylo v 8.ročníku dohromady?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.05.15 15:04

Převedu na společného jmenovatele. Takže tři devítiny byly v zahraničí, pět devítin v Česku a zbývá jedna devítina (těch šest) co byli doma. Takže když jedna devítina je šest, kolik jsou všichni?

Ohodnoceno: 1x

Od: jj*
Datum: 05.05.15 15:07

Asi jsem natvrdlá ale vaši odpověď nechápu.. *sok* jinak díky :D

Datum: 05.05.15 15:14

Jethro to vzal logickou zkratkou (bod). Tak si to otrocky rozepište do rovnice.

1/3 celku + 5/9 celku + 6 = celek

no a po sáhodlouhém výpočtu budete tam, co Jethro spočítal z hlavy...

doplněno 05.05.15 15:18:

OT: To by mě zajímalo, kdo tyhle úlohy vymýšlí. Dvě třetiny jsou jich napsaný tak, že moje desetiletá dcera zůstane nechápavě stát. Už jí slyším: Nojo táto, ale co když je tam 8.C? To nemá řešení!

Ohodnoceno: 1x

Datum: 05.05.15 15:28

Nebo co když někdo byl na dovolené jak v Česku, tak i v zahraničí?

Nad zadáním se nesmí moc přemýšlet, z toho jsou jen potíže :D

Ohodnoceno: 0x

Datum: 05.05.15 15:16

Tak ještě jednou a podrobněji.

1. Ze zadání předpokládám, že jsou tři skupiny žáků: co byli na dovolené v zahraničí, co byli na dovolené v Česku a co seděli doma na zadku.

2. Těch v zahraničí byla jedna třetina, což jsou tři devítiny.

3. Těch v Česku bylo pět devítin.

4., Tři devítiny (zahraničí) a pět devítin (Česko) je osm devítin. Takže zbývá jedna devítina, a to je těch šest žáků co nebyli nikde.

5. Jestliže jedna devítina je šest žáků, tak devět devítin ( = celý 8. ročník) je 54 žáků,

U kterého bodu ses zasekla?

Datum: 05.05.15 18:11

Já jsem se zasekl u " 1/3 žáků byla o prázdninách v zahraničí. 5/9 těchto žáků trávilo dovolenou...". Některé formulace jsou skutečně pozoruhodné. A to je matematika především o přesných definicích a logice.

Od: jj*
Datum: 05.05.15 19:09
Diky moc. Sama bych na to asi neprisla. Opravdu diky uz jsem to pochopila.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.