Výuční list

Od: Datum: 04.05.15 00:01 odpovědí: 4 změna: 04.05.15 15:52

Dobrý den, chci se zeptat jestli mohu mít více výučních listů. Přítel mi říká, že více jak jeden nemůže být, že dostane pouze certifikát, což mi přijde jako nesmysl certifikát je něco jiného než výuční list. Popřípadě pokud jsou to podobné obory mohu studovat ve vyšším ročníku s odpoštěním s oborama které už mám jednoou udělané jako je jazyk, matika, čeština.. a nemusím od prvního ne? Předem děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.05.15 02:06

Učiliště ani střední školy se nestudují, o studium jde až na vysokých školách.

Přihlásíte-li na další učební obor, budete žákem dalšího učiliště

a pokud učiliště řádně dokončíte, získáte další výuční list.

Podle mne je to ale ztráta času. S výučním listem se můžete přihlásit na nástavbu v podobném oboru a během dvou let získat maturitu ve zvoleném oboru. (S maturitním vysvědčením + výučním listem budete mít lepší uplatnění než s dvěma výučními listy).

Pokud byste přesto trvala na dalším učebním oboru, musela byste si konkrétní podmínky vyjednat s vedením učiliště. U všeobecně vzdělávacích předmětů (čeština, ...) podle mne problém nebude. Problém by mohl být u odborných předmětů (co Vám škola uzná, zjistíte u ředitele) a téměř jistě by byl v chybějící odborné praxi.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 04.05.15 13:22

Děkuji :) Já studuji obor s maturitou takže mne se to netýká. Jen jsem se s přítelem dohadovala že člověk nemůže mít více jak jeden výuční list a bohužel jsem to nikde na internetu nenašla. Na vysokou školu zřejmě nepůjdu, ale chtěla bych si udělat jeden výuční list dálkově, kde se školou by neměl být problém. Jde mi o to, abych za to nemusela platit druhým a udělala si to sama :)

Datum: 04.05.15 13:49

můžete mít neomezený počet výučních listů (tedy přesněji ze všech oborů). Můžete si dělat i nástavby .. uděláte 3 roky a dostanete vyuční list a potom můžete jít na příbuzný obor na rok a dostanete další a pak zase a zase a zase.

Ohodnoceno: 0x

Od: host
Datum: 04.05.15 15:52

Je to samozřejmě možné. Kuchař číšník praští s hospodou a jde dělat obkladače, po nějaké praxi si udělá výuční list.

Plynař, který má výuční list a kvalifikaci na plynové spotřebiče nemůže pracovat na elektrických zařízeních, jako jsou plynové kotle samostatně, musí s ním chodit elektrikář. Pokud si udělá druhý výuční list v elektrotechnickém oboru, může dělat obě práce sám, za dvojitou cenu.

Podobně šikovný absolvent strojnické průmyslovky může opravovat automatické pračky ale pouze mechaniku - vyměnit buben, ale nemůže na elektrickou část, dokud si neudělá výuční list, nebo průmyslovku v oboru elektro.

Vyučena švadlena přijde zrušením továrny o práci, udělá si výuční list kadeřnice a může si živit v tomto oboru a to nemusí být konec, ve městě si šikovný podnikatel udělá pekárnu a hledá vyučené pekaře a pekařky, takže může praxí získat dílčí kvalifikaci a pokud to bude potřebovat, udělá si výuční list pekaře... atd.

Snadno se přechází mezi podobnými obory - strojní zámečník na soustružníka, nebo obráběče kovů nebo jak se tomu říká, na brusiče, instalatéra, atd.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.