Karnaughova mapa

Od: Datum: 18.04.15 11:42 odpovědí: 1 změna: 18.04.15 18:54

Dobrý den, pomůže mi prosím někdo s vyznačení polí u této mapy? Neznám přesný postup, podle čeho oblasti označit.

Předem děkuji za odpověďSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 18.04.15 18:54

Ve škole trvá výklad Karnaughovy mapy a jejího základního použití minimálně na jednu hodinu. Buď vám to také ve škole vysvětlovali, nebo postup zhotovení a přiřazení jednotlivých políček atd., najdete na webu s pomocí slov Karnaughova mapa nebo Karnaugh map, nebo jen K-map.

Jde o zjednodušené grafické znázornění pozic... představte si, že máte třeba jenom dvě proměnné A a B, třeba budete mít chuť na Ananas nebo na Banán. Jsou čtyři možnosti, takže si představte čtyři políčka do čtverce.

První svislý sloupeček si označíte A, druhý není A, někdy se říká non-A, píše se to jako A s pruhem nahoře.

První vodorný sloupeček si označíte B, druhý pod ním není B, víme, že to je non-B.

A teď:

čtvereček v levém horním rohu - patří do sloupečku A, označíme si to jako logickou jedničku, tedy 1, i do řádku B, takže to je také logická jednička, tedy 1, což se dá označit jako 11 (čti jedna-jedna)

další čtvereček v horním řádku - nepatří do sloupečku A, takže tam je 0, ale patří do řádku B, takže tam je 1 a lze to označit jako 01

čtvereček v dolním řádku v prvním sloupečku patří do sloupečku A, takže tam je 1, ale už není v řádku B, takže to je logická 0 a máme 10

no a poslední čtvereček nepatří ani do sloupečku A, takže to logická 0 ani do sloupečku B, takže to je logická 0, odpovídá to 00, takže 0

Když se na to podíváte jako na dvojkovou soustavu, což je zase téma samo pro sebe, tak máte

00 což je dekadické číslo 0 (tedy v desítkové soustavě)

01 což je dekadické číslo 1

10 což je dekadické číslo 2

11 což je dekadické číslo 3

a máte čtyři pozice v tabulce. Když budete chtít označit, že máte chuť ale nemáte ani Ananas, ani Banán, je to 00, takže do buňky 00 napíšete, že to je stav, který označuje vaši skutečnost.

nebo naopak máte i Ananas i Banán, takže to je 11, a do políčka pro Ananas i Banán napíšete jedničku, a do ostatních nuly, protože to označuje pravdivý stav.

když budete mít jenom Banán a nebudete mít Ananas, bude to políčko v řádku B a nebude ve sloupečku A, takže do políčka 01 označíte, že to je ten pravdivý stav, tedy tam napíšete jedničku.

Je to popsané podle vašeho obrázku, ale v praxi se mnohdy začíná od levého horního rohu 00, což je zápor, negace, že nepatří ani do proměnné A, ani do proměnné B, a pokud je jich víc, jako ve vašem případě, tak ani do C ani do D, což je například na http://352lab.vsb.cz/MinServe…gickePrvky/LogKombObvody.html a v tom obrázek http://352lab.vsb.cz/MinServe…ePrvky/Obr/KarnMapa2Prvky.gif . Ale výše uvedený postup platí pro zjednodušení vašeho označení.

Vypadá to strašně složitě, ale je to jednoduché, ve škole vám to asi vysvětlili názorně a zdlouhavěji. Víc najdete na webu.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.