Řeholní reakce

Od: Datum: 16.04.15 16:40 odpovědí: 8 změna: 19.04.15 06:28

Ahoj můžete mi vysvětlit když mám řeholní reakci 4 Fe+3O2+H2o =4Fe(OH)3 ta si to dorovnam a mělo by to vyjit tak jak jsem oranžovou doplnila, ale přitom to tak nesedí, takže nechápu jak na to příduTo je první věc kterou potřebuji vysvětlit a pak to doplňování tech oxidační čísel a redukuje oxiduje a zápis, nerozumím tomu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.04.15 20:14

Řeholní reakce neznám. Patrně jsi měla na mysli redoxni reakci. To je taková reakce, kde se některý z reaktantů oxiduje a jiný se redukuje. Protoje taková reakce red-ox-ní. Pro určení oxidačních čísel potřebuješ několik základních pravidel. Prp začátek 3:

1: Kyslík má vě většině sloučenin oxidační číslo -II. Výjimkou jsou sloučeniny s fluorem, peroxidy a superoxidy.

2: vodík má většinou ox. číslo I. Výjimkou jsou hydridy alkalických kovů a kovů 2. skupiny PSP, počínaje Ca a t잚ích.

3: Ve sloučeninách, ve kterých je jen jeden prvek - O2, N2, H2 a podobně, má prvek oxidační číslo 0.

4: Součet oxidačních čísel ve sloučenině je 0.

A teď k té rovnici: Fe(OH)3 obsahuje 3 atomy O s ox.číslem -II, celkem -6. Dále 3 atomy vodíku s ox. číslem +I. Máme tedy -6 + 3*1 = -3. Aby byl součet 0, musí mít Fe ox.číslo +III. Fe má na počátku, stejně jako kyslík v O2 ox. číslo 3. A teď k těm oxidacím a redukcím. Oxidovaná látka předává elektrony, ajejí oxidační číslo se tím zvětšuje. Oxidační činidlo oxidované látce elektrony odebírá, proto se její oxidační číslo snižuje, případně až do záporných hodnot. Oxidace a redukce v této reakci můžeme zapsat těmito polorovnicemi: Fe - 3e = FeIII; O2 + 4e = 2O-II; z počtu elektronů křížem uděláme stechiometrické koeficienty. Kromě toho Fe je jen v hydroxidu, takže kolk Fe, tolik hydroxidů:
4Fe + 3O2 + xH2O = 4Fe(OH)3 ; protože zdrojem vodíků je voda a vodíků musí být 4*3 = 12, potřebujeme 6H2O. Takže rovnice nakonec bude:
4Fe + 3O2 + 6H2O = 4Fe(OH)3

Nějaké nejasnosti?

doplněno 18.04.15 12:02:

Snad ještě - oxidační činidlo tím, že oxidované látce odebírá elektrony, se samo redukuje (jeho oxidační číslo se snižuje). V tomto případě kyslík: O0 -> O-II.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karolina*
Datum: 18.04.15 07:24

Dobrý den, nemohla byste mi to vysvětlit po skypu?Já se potřebuju zeptat a je lepší když to člověk slyší.

Datum: 18.04.15 11:59

Čemu konkrétně nerozumíš?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karolina*
Datum: 18.04.15 14:50

celému nerozumím ve škole jsme se učili vyrovnat ale když to vyrovnávat tak mi to nevycházi tady je příklad i správné dorovnání 4Fe+3O2 +H20 =4Fe (OH3) a přitom když vyrovnávam tak Fe mám po jednom takže nedělám nic,H mám dvakrát a třikrát společný násobek 6 takže Před H2o dam 3 a před Fe 2.Potom kyslíku mám 5 a 3 tak dam před Fe(OH)3 dvojku a tím.pádem 2 před Fe i na začátek a vyšlo mi to když si to zkontroluj a.přitom v sešitu to.mam tak.jak jsem.psala tím červeným nahoře a to diktovat učitel.A potom vůbec neumím doplnit oxidační čísla neznám ty pravidla jelikož nám je nikdo neřekl a pak ty dvě šipky jedna oxidace,druhá redukce a nechápu jak zapsat potom O:4Fe-12e=4 Fe vůbec.nevím.proč zapsat zrovna Fe a proc minus 12. Nemohl.byste mi odpovědět.přesně systematicky na všechny otázky?A vysvětlit,abych to pochopila?Dekuju vám

Datum: 18.04.15 18:15

Základem jsou oxidační čísla. Přece jste se učili koncovky a ze vzorce název a z názvu sestavit vzorec. Začínali jste názvoslovím oxidů - tam jste se dověděli, že kyslík má ve většině případů ox. č. -II. Také jste se učili, že součet oxidačních čísel ve sloučenině je nulový. Že prvek má v základním stavu ox. č. 0 asi taky víš. Jen jsme to rozšířili na plynné prvky s dvouatomovými molekulami. Tu tgvoji rovnici slovně popíšeme takto:

Železo reaguje s kyslíkem a vodou a vzniká hydroxid železitý. Reaguje tedy železo s kyslíkem, oba mají na počátku ox. č. 0. Vznikne hydroxid (skupina OH-) železitý (FeIII). Ten má vzorec Fe(OH)3. Psal jsem ti, že redoxní reakce je výměna elektronů mezi látkou , která je oxidována - Fe - 3e = FeIII a oxidačním činidlem, které elektrony odebírá a tím se redukuje:
O2 + 4e = 2O-II. Molekula kyslíku O2, ve které má kyslík ox. č. 0, se rozpadne a každý z obou atomů převezme 2 elektrony, celkem tedy 4. Jednomu železu jsou odebrány 3 elektrony, molekula kyslíku převezme 4, nejmenší společný násobek je 12, budou tedy reagovat 4 atomy železa se 3 molekulami kyslíku. Napíšeme si tedy rovnici

4Fe + 3O2 + xH2O = 4Fe(OH)3 . Zbývá dopočítat počet vod. Jedíným zdrojem vodíků je voda. Na pravé straně rovnice mᚠ4*3 = 12 vodíků, musí tedy být vlevo 6 vod.

Ty elektronové polorovnice nejsou samoúčelné. Ty ti stanoví počet molekul, ve kterých se něco oxiduje a molekul, ve kterých se něco redukuje. Na příklad vápník reaguje s vodou za vzniku vodíku a hydroxidu vápenatého:

Ca + H2O = Ca(OH)2 + H2; Ca0 - 2e = CaII; 2H2O + 2e = H2 + 2OH- ; počty elektronů jsou stejné, vápník tedy bude reagovat se dvěma molekulami vody: Ca + 2H2O = Ca(OH)2 + H2.

A ještě jiný příkald : Fe2O3 + C = Fe + CO2; FeIII + 3e = Fe0; C - 4e = CIV ; poměr Fe:C bude 4:3, budou tedy reagovat 2Fe2O3 + 3C = 4Fe + 3CO2..

A nakonec k tomu poslednímu: Jsou oxidovány 4 atomy železa. Na počátku mají ox. číslo 0, na konci oxidace ná každý z nich oxidační číslo +III, ztratil tedy 3 elektrony. Kolik elektronů ztratily ty čtyři atomy? A zrovna Fe napíšeme proto, že chceme zjistit, kolik elektronů odevzdá prvek, který je oxidován, a to je právě Fe. V druhé části jsme řešili kyslík kterí železo oxiduje a sám se redukuje tím, že elektrony přebírá. Jedna molekula O2 převezme 4 elektrony, proto ty molekuly musí být 3.

Mám pocit, že chápeš vyčíslování rovnice jako samostatnou oblast chemie. Ubezpečuji tě, že tomu tak není. Bez pochopení problematiky oxidačních čísel a případně nábojů iontů redoxní rovnice nevyčíslíš. Chemická rovnice je popis děje. Abys ji sestavila, musíš ten děj pochopit.

Předpokládám, že tohle vysvětlení bude potřeba doplnit. Tak se ptej. A ještě - co studuješ (základka 8, 9; stř. škola - jaká, ročník).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karolina*
Datum: 18.04.15 18:30

Do 9 třídy ZŠ dekuju podívám se na to a budete tu zítra ráno,já vám napíšu co potřebuju vysvětlit, tet se na to du podívat Dekuju moc karolina

doplněno 18.04.15 18:41:

promiňte tet čtu co jste napsal ale my smě si to nepsali f o sešitu ni to nikdo neříkal, já vůbec nevím co myslíte tím převezme jakési el.Já potřebuju abyste mi napsal první je Fe a Fe má vždy jedna,nebo dva,nebo milion pitomce O2 a to má oxidační číslo třeba dva a pak až to bude u všech tak potom zápis oxidace a redukce a takhle a ne žádné molekuly atd já stejně ani nevím.Jenom abych to vypočítává a to je celé.A ještě to vycislovani to sem ptala jak to že mi to vyšlo tak!

Datum: 18.04.15 19:59

2Fe + 1,5O2 + 3H2O = 2Fe(OH)3; pravá strana: 2*Fe; 1,5*2 + 3*1 = 6O; 3*2 = 6*H
levá strana : 2*1Fe; 2*3O = 6O; 2*3H = 6H

Když nechceš v rovnici použít 1,5O2, musíš celou rovnici násobit 2 a dostaneš

4Fe + 3O2 + 6H2O = 2Fe(OH)3

Je mi líto, ale obávám se, že pokud nezměníš svoje požadavky, tak ti nebudu umět pomoct.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karolina*
Datum: 19.04.15 06:28

proč ji jako vynasobim 2? A nedělám to jak sem napsala nahoru?když mi to tak vyšl? jak to poznam v testu,že tet tousim násobít a ne normálně počítat

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.