Jak vytvořit graf funkce s absolutní hodnotou

Od: Datum: 12.04.15 17:35 odpovědí: 1 změna: 12.04.15 18:13

Zdravím,

Potřeboval bych poradit, jak se to dělá. Nulové body určit umím, tabulku a nasledné rovnice taky. Problém nastane tehdy, když se do těch rovnic má dosazovat za x. Vůbec nechápu, kde to x mám sebrat. Byl bych moc rád, kdyby mi to někdo dokázal vysvětlit. Díky :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.04.15 18:13
avatar

Není mi úplně jasné, co vám není jasné. Zřejměmáte problém spíš s pojmem funkce jako takovým, než s absolutními hodnotami.

Funkce obecně je předpis, který každému x z definičního oboru přiřadí jednoznačně y (z oboru hodnot). Takže to x byste měl sebrat v definičním oboru, nejlépe dosadit všechna x vůbec. To ovšem dost dobře nejde, to byste nestihl do konce života, takže podle typu funkce dosazujete jen některá, která umožní tu funkci nějak charakterisovat. Můžete například udělat tabulku tak, že vezmete hodně x blízko sebe, dosazením vypočtete příslušná y a vzniklé body pospojujete "rozumnou" křivkou; to vám může tát jakousi představu. U lineární funkce, jejíž grafem je přímka, stačí takhle získat dva body [xi, yi] pro i = 1 a i = 2 a spojit je přímkou. U absolutních hodnot může být ta funkce po částech lineární (ale samozřejmě nemusí), a ty "části" získáte práve uvahami o nulových bodech, a v nich pak postupujete jako výše.

Ale možná že kecám, váš problém jste popsal dost vágně. Možná byste mohl předhodit konkrétní příklad a popsat, co s ním umíte a na čem se zadrhnete.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.