Jak se tvoří rodné číslo

Od: Datum: 12.04.15 14:54 odpovědí: 23 změna: 14.07.16 22:35

Dobrý den, prosím a radu ohledně tvorby rodného čísla u mužů i žen, popřípadě v jakém přesně zákoně jde tato informace vyhledat (§, ods. apod.).

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.04.15 15:01

slovensky, ale jinak správně je to zde.

doplněno 12.04.15 15:46:

to @bagar: Úplně správně má být: Ciferný součet rodného čísla musí být dělitelný 11.

doplněno 12.04.15 19:59:

to @kartaginec & bagar: Máte pravdu, omlouvám se. Dlouhodobě žiji v bludu.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.04.15 18:22

V doplnění se mýlite.

Od: buss®
Datum: 12.04.15 22:53

NEMUSÍ, co přidělená rč dodatečně, cizinci?

Datum: 12.04.15 23:06

Právě čísla přidělená dodatečnš tomu pravidlu vyhovují. Rozumněj pravidlu, že r.č.. je dělitelné jedenácti. Kdy to opravdu nemusí platit, to je u starých rodných čísel s trojciferným suffixem, a pak u několika málo čísel končících nulou, kdy se to nepovedlo.

Četl jste celé vlákno?

Ohodnoceno: 2x

Datum: 12.04.15 15:05

Ahoj,

RČ se tvoří následovně: u mužů dejme tomu že se někdo narodil 30.11.1977

bude mít rodné číslo následovně : 771130/9785

77-rok narození poslední 2 čísla

11-měsíc narození

30-den narození

4 ciferné číslo za lomítkem je přidělené, to je unikátní, je vygenerované

u žen je to tak že: je žena narozená např. 30.01.1990

bude RČ 905130/5698

90- rok narození

51- to znamená, že se se narodila 1. měsíce=leden a U ŽEN SE VŽDYCKY PŘIDÁVÁ ČÍSLO 50 U MĚSÍCE NAROZENÍ

30- měsíc narození

Více se mužeš počíst tady:Předpis č. 133/2000 Sb.Zákon o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů (zákon o evidenci obyvatel)

Ps. stačila mi minutka na googlení...:)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 12.04.15 18:39

Poslední čtyřčíslí je složeno z trojmístného pořadového unikátního čísla a poslední číslo je kontrolní součet, tak aby celý součet byl dělitelný těmi 11.

doplněno 14.07.16 21:46:

Rodne cislo bylo az do roku 1953 slozeno pouze z data narozeni (u zen dvoucislo mesice + 50) a tri dalsich cifer, ktere slouzily k rozliseni lidi narozenych ve stejny den. Casem vznikla potreba alespon castecne kontroly platnosti RC. Takze od 1.1.1954 se zacala pridavat jeste 10.cifra, ktera ma funkci kontrolni. Vypocita se tak, ze z cisla, ktere vznikne z prvnich 9 cifer RC se spocita modulo 11 (tj. vezme se zbytek po deleni 11). Pokud je vysledek 10, hodnota kontrolni cifry bude 0, jinak bude mit desata cifra hodnotu zbytku. Nezavadi se tedy umela cifra pro cislo 10, jako je tomu napriklad u ISBN (International Standard Book Number). Tim se sice trochu zmensi ucinnost kontrolniho systemu, ale v praxi je to porad dostacujici...

Tolik teorie, co ale RC v realu?

Praxe pridelovani rodnych cisel je nasledujici:
Kazda matrika dostane seznam pouzitelnych rodnych cisel. Pokud se nahodou stane, ze se v jednom dni narodi prilis mnoho deti a seznam nestaci, tak je mozne si RC "vypujcit" ze sousedni matriky. (Diky tomu vznikala duplicitni RC. Matrika totiz pujcila svoje RC kolegum a sama ho pridelila take.) Zkusena pracovnice matriky se tudiz pouhym pohledem na RC muze dozvedet, kde se dany clovek narodil; neni to sice 100%, ale funguje to s dost vysokou pravdepodobnosti.

zdroj: internet.

doplněno 14.07.16 22:35:

$13, odst 5, zák 133/2000

(5) V případě, že jsou výdejovými místy rodných čísel (dále jen "výdejové místo") pro daný kalendářní den v příslušném kalendářním roce vyčerpána veškerá určená rodná čísla, určí ministerstvo pro tento den novou, dodatečnou sestavu rodných čísel, pro niž platí, že rodné číslo je desetimístné číslo, které je dělitelné jedenácti beze zbytku. První dvojčíslí vyjadřuje poslední dvě číslice roku narození, druhé dvojčíslí vyjadřuje měsíc narození, u mužů zvýšené o 20, u žen zvýšené o 70, třetí dvojčíslí vyjadřuje den narození. Čtyřmístná koncovka je rozlišujícím znakem fyzických osob narozených v tomtéž kalendářním dnu.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 12.04.15 19:41

S výhradou, že jsou případy, kdy poslední číslo prostě nelze zvolit tak, aby ten kontrolní součet vyšel správně. V tom případě by se jako poslední číslice dala nula, ale takových čísel je zhruba tisís a od roku 1985 se ani nepřidělují. (A taky se to netýká starších rodných čísel, která mají za lomítkem jen tři cifry.

Od: miloslav
Datum: 14.07.16 10:18

Též jsem si myslel, že číslo musí být dělitelné 11ti. Není to pravda. Viz uvedený příklad 771130/9785; Počítejte se mnou. 7+7+1+1+3+0+9+7+8 = 43; toto číslo není dělitelné 11 beze zbytku. Je přidané číslo 5; pak 43+5 = 48; To též není dělitelné 11ti beze zbytku. Takže příklady si nechte od cesty a neklamte tazatele. Ať jsem zvolik jakoukoliv variantu součtu uvedeného čísla, nikdy výsledek nebyl dělitelný 11ti beze zbytku. Nemám-li pravdu, předveďte mi správný postup součtu jak dítěti ve druhé třídě základní školy.

.

Datum: 14.07.16 13:14

Správný postup je nic nesčítat a prostě dělit. Přečtěte si hned svou první větu "Též jsem si myslel, že číslo musí být dělitelné 11ti" a dělte:

7711309785:11 = 7010281623, zbytek je nula.

Kapišto?

A zase mi to smazalo odstavce. Už mi to vadí, a to tak, že dost.

doplněno 14.07.16 14:34: pardon, výsledek dělení je 701028162. zbytek je 3. Až tady máte právo protestovat. Jste si jist, že to, co jste napsal, je správně opsané rodné číslo?
doplněno 14.07.16 14:51:

I když to je vlastně otázka na kristyn3 výše-

Datum: 14.07.16 14:46

A kde jste vala to vaše vzorové rodné číslo? To je špatně, není to dělitelné 11.

Datum: 12.04.15 15:38

Ještě doplním, že celé rodné číslo musí být dělitelné 11 a musí vyjít beze zbytku.

doplněno 12.04.15 18:09:

amper: Ano, přesně tak jsem to myslel. Jen neumím vysvětlovat *smich*

doplněno 12.04.15 18:32:

Aha, nevšiml jsem si toho slova ciferný. Prostě když má někdo rodné číslo např. 121192/4865 tak se sečte 12+11+92+4865 a pak se to vydělí 11.

doplněno 12.04.15 18:34:

kartaginec: Tím beze zbytku jsem myslel to, že výsledek po vydělení nesmí vyjít třeba 389,78 ale 389.

Datum: 12.04.15 18:21

Amper se mýlí, pravdu máte vy v tom, že celé rodné číslo (a ne jeho ciferný součet) musí být dělitelné jedenácti. Jen jste v podstatě pouřil pleonasmus: Dělitelnost jedenácti právě znamená, že dělení jedenácti vyjde beze zbytku , a nemusíte to tam zvlášť psát (ostatně jste to napsal poněkud neobratně – co musí vyjít beze zbytku?).

doplněno 12.04.15 18:31:

Navíc je to celé trochu zložitější, viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Rodn%C3%A9_%C4%8D%C3%ADslo

Datum: 12.04.15 19:39

Já tomu rozumím, myslel jsem to tak, že korektnější formulace by byla celé rodné číslo musí být dělitelné 11 a dělení rodného čísla jedenácti musí vyjít beze zbytku.a tato formulace je redundantní, ta první čast souvětí znamená roréž, co ta druhá. Takže snad by se dalo říci celé rodné číslo musí být dělitelné 11 to jest, dělení rodného čísla jedenácti musí vyjít beze zbytku. A ještě k té větěProstě když má někdo rodné číslo např. 121192/4865 tak se sečte 12+11+92+4865To není docela tak, to rodné číslo se bere jako celek, jen bez toho lomítka. Čili v uvedeném příkladu se jedenácti děli číslo1211924865a ne číslo 4980.Jinak nejstručněji charakterizoval poslední čtyřšíslí @nikdo, jen snad doplním, že jsou případy, kdy poslední číslo prostě nelze zvolit tak, aby ten kontrolní součet vyšel správně. V tom případě by se jako poslední číslice dala nula, ale takových čísel je zhruba tisís a od roku 1985 se ani nepřidělují.

Od: aala
Datum: 12.04.15 22:30

Nechci rýpat, ale RČ 121192/4865 snad není úplně v pořádku. To by znamenalo, že takový člověk se narodil 92. listopadu :-D

Datum: 12.04.15 23:01

No to máte jistě pravdu, ale kdyby takové r-č. existovalo...

Ne, já prostě převzal kolegovo číslo, a kolega ho uvedl, pravda trochu zbrkle, jen jako příklad, jak se s tím číslem zachází.

Datum: 12.04.15 20:29

Nijak, část z narození je snad jasná, ne? Zbytek se přiděluje porodnicím. Nám starším bylo přiděleno dodatečně, já nemám ani rodný list, jen křestní a na něm č. baráku /nnn. Ale vím, že bylo další rč stejnéé.

Datum: 12.04.15 21:48

Tak to není zcela přesná odpověˇ. Za prvé nemohu souhlasit s tím, že se netvoří nijak, sám píšete, že část z narození je jasná, tedy je jasné, jak se tvoří. A to, že zbytek se přiděluje porodnicím – no nevím, o tom se nebudu dohadovat, i když se mi to trochu nezdá, ale asi máte podrobnějčí informace. Ale v žádném případě se nepřiděluje celý čtyřciferný zbytek, čtvrtá cifra se dopočítává.

Datum: 13.04.15 11:49

S těmi porodnicemi, možná matrikami nebo zkrátka územní příslušností části r.č. na tom něco bude, i když jsem to nikde nevyčetl. Manželka, švagr a obě naše děti mají shodná první 2 čísla za lomítkem a stejné místo narození. Na základní škole většina spolužáků měla rovněž první 2 čísla za lomítkem shodná. Vyskytovaly se varianty 36xx a řidčeji 35xx (a potom mix přistěhovalců). Schválně, jestli z toho někdo zjistí, odkud pocházím... Pokud se tímto způsobem "zablokují" dvě číslice, kolik ale zbyde možností?

doplněno 13.04.15 12:16:

@kutululu: těsně vedle, Královéhradecký. S tím dělením u muže nemáte pravdu, leda by to byla nějaká výjimka, jak píše @kartaginec. Nebo je ten zbytek nějaká prémie *vtip*.

Od: cilo
Datum: 13.04.15 12:01

A proč by mne. Určité oblasti měly přidělený určitý rozsah RČ pro každý den. To proto aby nebyly při narození stejný den stejná RČ

Od: kutululu
Datum: 13.04.15 12:08

Jestli 34 nebo 35 tak tipuji Pardubický kraj a okolí :) Také jsem slyšela, že dříve se různým krajům nebo městům přidělovala čísla za lomítkem. Ale jak říkáte, pak muselo zbýt málo možností. Takže nevím co je na tom pravdy. A co se týká toho dělení 11, tak když vydělíte RČ u muže, tak to vždy vyjde se zbytkem. (?)

Od: kutululu
Datum: 13.04.15 12:34

Podívala jsem se do wikipedie a už je mi jasná dělitelnost 11 ;) nevyšlo mi to, když jsem to počítala tak, jak bylo ve vláknu výše uvedeno, použila jsem stará RČ jen s třemi číslicemi za lomítkem.

Datum: 13.04.15 12:10

Jde to od vnitra, pochopitelně. Jiný postup je, když se běžná řada vyčerpá. Čtvrté se doplňuje, aby to bylo dělitelné 11. Opět výjímky. První dvě čísla za / je okres, okresní matrika, další pořadí. Tudíž z jedné porodnice by měla být první čísla stejné. Toto řešení pochopitelně jednoho dne skončí skrzeva roky, Pro přesnou odpověď Nikolo je třeba se ptát u kováře. MV.

Datum: 13.04.15 12:43
tAK K TOMU PŘIDĚLOVÁNÍ A JAK TO VIDÍM JÁ: JE JASNÉ, ŽE TO TROJČÍSLÍ JE KAŽDÝ DEN PRO KAŽDÉHO TEN DEN NAROZENÉHO unikátní. Dobře by vyhovovalo pořadové číslo narozeného dítěte, ale takhle by se to asi těžkou zvládalo technicky, takže nějaké přidělení části trojčíslí menší oblasti by mohlo být dobré řešení. Mně se jen trochu nezdálo, že by to měla být zrovna porodnice, co chudáci děti narozené doma? Ale to je, jak říkám, technická otázka. Pokud by nějaké , dejme tomu porodnici, na tom tolik nesejde, bylo přiřazeno dejme tomu dvojčíslí 35, znamenalo by to, že by se jim nesmělo narodit víc než 10 dětí denně, rtakže útvaru s větší natalitou by musely mít přiřazeno víc dvojčíslí, ale tak, aby se sotalo i na ostatní; holt těch technických problémů tu bude víc.A s tou dělitelností: Skutečně tvrdit kategoricky a bez dodatků, že všechna r.č. musí být dělitelná 11, je asi nadnesené, minimálně ta stará s trojciferným číslem za lomítkem to mohou splňovat leda náhodou. Ale mužů obecně se to nesplnění netýká.Podívejme se na to blíže: když zkonstruuji první část r.č. dle data narození a pohlaví, přidám dvě přidělená čísla a třetí, které rozličuje pořadí toho dne, pochopitelně výsledek nemusí být dělitelný jedenácti. Zkusmo připíši nulu (tedu zkusmo pro účely tohoto rozboru, při konstrukci rč na to budou jiné algoritmy),) tak po vydělení 11 mám celkem 11 možných zbytků: 0... pak je to O.K., 1,2 ,,,10. Zbytky od dvou počínaje zlikviduji pomocí poslední cuifry : pro zbytek 2 to bude 9 (2 + 9 = 11) pro 3...8 atd. Ale se zbytkem 1 si neporadí nikdo. Přesto sie "nedělitelnému" případu lze vyhnout, například to denní pořadové číslo , které falíruje, vyměním s jiným novorozencem opačného pohlaví, nebo v nejhorčím případě ho prostě vynechám. Podle wikipedie bylo v takovém případě možné od splnění podmínky upustit a za poslední cifru zvolit nulu, ale jak jsem se díval, poslední podoba příslušného zákona takovou možnost nepřipouští. (Což neznamená, že reálně nemůže nastat, lidi jsou jen lidi a víme, že se objevily i případy, kdy dva různí lidé měli stejné rodné šíslo.Ale ještě by mne zajímalo, jak to myslí buss s tím, že "Toto řešení pochopitelně jednoho dne skončí skrzeva roky". Ano je jasné, že taková jednoznačná identifikace nemůže pokrýt nekonežně mnoho lidí, ale já osobně vidím jen dv+ě možnosti:1. Průšvih nastane ten den, kdy se v republice narodí víc než tisíc lidí2. problám může být i s tím, že r.č. nebere v úvahu století narození; to měl buss na mysli?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.