Velké písmeno - mateřská škola

Od: Datum: 12.04.15 11:35 odpovědí: 11 změna: 12.04.15 21:02

Dobrý den, proč je mateřská škola na ulici Komenského malé písmeno?

http://pravopisne.cz/2013/02/…smena-souhrnne-cviceni-13-20/

na ulici Komenského se nepočítá jako přesné určení kde je?

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.04.15 12:08

tak ono nejde o přesné určení, ale o název školky. pokud by se mateřská škola jmenovala "Mateřská škola Komenského", tak by se psala s velkým M. pokud je to jenom mateřská škola na ulici Komenského, je tak je to malé m. případně velké m by bylo Mateřská škola Komenského na ulici Komenského.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 12.04.15 12:15

Jde o to, jak se ta školka jmenuje. Pokud by se jmenovala "Mateřská škola na ulici Komenského", psalo by se velké počáteční písmeno. Pokud se tak nejmenuje a je to prostě jen mateřská škola, která se nachází na ulici Komenského, tak se píše malé.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 12.04.15 12:23

A jaký je prosím rozdíl mezi tímto a Základní škola v Praze 1, kde by se psalo velké Z i když by se škola nejmenovala Základní škola v Praze 1? Děkuji

Datum: 12.04.15 12:39

V uvedeném (Základní škola v Praze 1) bych velké Z napsala pouze v případě, že by slovo Základní stálo na začátku věty.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 12.04.15 12:46

Vždycky jsme se ve škole učili, že se píše Základní škola, Střední škola, Gymnázium, když je uvedené místo, kde se nachází - pak se jedná o jednu určitou budovu.

Datum: 12.04.15 12:58

V tabulce není uvedeno ...v Praze 1. Dá se předpokládat, že v Praze 1 jsou nejméně dvě základní školy. Podle tabulky by se velké Z psalo v případě základních škol v malých obcích, kde je ta škola jedna jediná. Vymýšlím si: Základní škola v Jedlovém, Základní škola v Borovém, Základní škola ve Smrkovém.

Předpokládejme, že v Modřínově jsou základní školy dvě. Pak je možné psát velké Z i v případě, že se uvede ulice: Základní škola, Široká ul. č. 1, Modřínov, Základní škola, Úzká ulice č. 2, Modřínov.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.04.15 13:02

Děkuji

A jak prosím poznám to písmeno mateřská škola na ulici Komenského?

Datum: 12.04.15 13:12

Tahle velká a malá písmena jsou ošemetná. Přiznám se, že když nevím, volím raději písmeno malé. Mám totiž pocit, že se velkými písmeny až příliš plýtvá.

V konkrétmím případě bude určitě záležet i na souvislostech. Např.: Silnice se bude opravovat v úseku od pekařství až po mateřskou školu na Komenského ulici.

Soutěže se zúčastnily děti z Mateřské školy na Komenského ulici a Mateřské školy na Dvořákově ulici.

Datum: 12.04.15 13:14

Tam je zatáčet okolo mateřské školky v ulici Komenského, tak už to chápu, moc děkuji za vysvětlení.

Datum: 12.04.15 20:34

Já mám zafixováno, že se s velkým počátečním písmenem píší až VŠ.

Mateřské, základní a střední školy + učiliště by se podle mne měly

psát s malým počátečním písmenem.

To určení, že v případě uvedení konkrétního místa jde o konkrétní školku,

by podle mne hrálo roli jenom v němčině ...

Ale můžu se plést, v poslední době se toho dost měnilo.

Datum: 12.04.15 21:02

Myslím, že tohle je jedno z těch nových pravidel.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.