Chemické rovnice

Od: Datum: 03.04.15 09:50 odpovědí: 9 změna: 05.04.15 08:59

Ahoj ve škole děláme chemické rovnice.Chápu ten princip.I jak se to dělá.Ale nerozumím jaké čidlo patří k čemu.Mam Br2+KOH=KBr +KBrO3+H20 a má to vyjít 3Br2+6KOH=5KBr +KBrO3+3H2O ale když to začínám dělat tak na jedné straně jsou 2 Br i na 2 jsou 2 Br nedoplnim nic.K jsou jednou a dvakrát doplním 2. vodíku mám jeden a dva doplním dva ale kam přes kackem už něco mám.Pomoc prosim

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.04.15 10:36

Dobrý den, já to počítám tímto způsobem. U této rovnice je menší problém, protože se brom oxiduje a zároveň redukuje. Když budete chtít, můžu vím poslat asi 5 rovnic. U kterých jde vidět všechny chytáky + jak se počítají.

Ohodnoceno: 2x

Od: kajo
Datum: 03.04.15 14:03

Dekuju pošlete.Hlavně mi prosím vysvětlete ty čísla já třeba nevím když je 2PbH jestli ta 2 patří i k H nebo H2PbO jestli Ra 2 patří jen k H.

Datum: 03.04.15 14:13

Čísla jsou uř čistá matematika.Rovnice si musíš rozdělit na neutralizační,oxidačně redukční,nebo konstituční-výměnné.Jedná se o zo,pochopit který druh prvků se v reakcích zůčastní,podle toho se rovnice vytvoří.Pak jen spočítáme rovnici tak,aby se pravá strana rovnala levé.-Nad tím je potřeba trochu zapřemýšlet.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.04.15 15:47
Tak tady jsou. přiznám se, že je mám od kamarádky(dovolila mi, ať je klidně ukážu, hlavně ať slouží), protože moje asi nepřečtete.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 04.04.15 07:38

Dekuju určitě se na to podívám.Ale nerozumím kde stě vzal ty čísla.Já chodím teprv do 9

A my smě se učili na jedné straně mám dva br na druhé jedno br,proto dopisu dvojku...atd Nemohl byste mi to ukázat na rovnici kterou jsem napsala a na tech vašich bych si to procvičila?

doplněno 04.04.15 07:52:

ja proste nerozumím když je rovnice HS+H2SO3=S+H2S jestli mám na pravé straně jak je H2SO3 S 3 NEBO 6 A JAK JE NA LEVE H2S TAK TA DVOJKA SE VZTAHUJE K H NEBO S TOHLE POTREBUJU VYSVETLIT,TO JE TO CO POTREBUJU VYSVETLIT NA CO SE VZTAHUJI VZDY CISLA.DEKUJU

Datum: 04.04.15 14:10

Čísla se jmenujou oxidační a ty jsem už znala ( vím, že kysík má -II, draslík +I,...) Potom když mám např. 2KOH znamená to, že ve sloučenině jsou 2 kyslíky, dva draslíky, 2 vodíky. Např. u sloučeníny H2SO4 mám dva vodíky, jednu síru a čtyři kyslíky. Jestli to chápeš napiš, vysvětlím dál.

Datum: 04.04.15 14:22

Ahoj jo a jak jsem psala do otázky tu rovnici tak ta se bude, jak kdosi psal,řešit jinak než normálně protože cosi oxiduje s čímsi proč?Ják to vždy poznám kdybych to měla v testu abych poznala ze to mám řešíš jinak a hlavně jak nemohla byste to semnou dopodrobna rozebrat moc moc prosim

doplněno 04.04.15 14:23:

A jak jako vím ze draslík má jedna?

Datum: 04.04.15 15:06

Oxidaci a redukci zjistíž, když se koukneš do mého výpočtu tak zjistíš, že se brom oxidoval i redukoval - změnil oxidační čísla, zbytek prvků se nezměnil. Oxidační čísla najdeš v perodické tabulce prvků.

Datum: 05.04.15 08:59

K určení oxidačního čísla prvků ve sloučenině potřebuješ vzorec sloučeniny, PSP a několik základních pravidel:

1: Kyslík má oxidační číslo -II s výjimkou sloučenin s fluorem a peroxidů nebo superoxidů.

2: Vodík má vždycky oxidační šíslo +I s vyjimkou sloučenin s alkalickými kovy a kovy alakalických zemin (1. a 2. skupina PSP) V těchto sloučeninách - hydridech - má ox. č. -1.

3. Kovy mají kladná ox. čísla. Nepřechodné kovy mají oxidační čísla, odpovídající číslu skupiny.

Při použití PSP bychom našli i další pravidla, ale musel bych vědět, jakou tabulku používáš - jaké je označení skupin.

doplněno 05.04.15 09:00:

Pokud jde o význam čísel v rovnicích a vzorcích, zkus se podívat sem, kde jsem to vysvětloval:

https://www.poradte.cz/skola/13229-rovnice-cisla.html

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.