Literatura

Od: Datum: 26.03.15 11:15 odpovědí: 7 změna: 26.03.15 16:54

Dobrý den,.

Potřebuji se zeptat,

Když někdo řekne u literárního díla:

Zasaďte výňatek do kontextu celého díla.

Co bsi mám pod tím představit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.03.15 11:25
avatar

Část textu vložit třeba do úst hlavního hrdiny. Babička, na kterou B.Němcová s láskou vzpomíná, pohladila Barunku po tváříčce a řekla: Dobrá hospodyňka pro pírko i přes plot skočí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fggd
Datum: 26.03.15 11:33

Dobře, takže jde to o čem je ta daná knížka?

Datum: 26.03.15 16:33

Já myslím, že ano. Výňatek může být třeba nějaká příhoda ve škole, a vy máte napsat, že je to příhoda hlavního hrdiny knihy, která pojednává o tom a tom, děj knihy.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 26.03.15 11:39
avatar

Dobrý den, zasadit výňatek? No, já tomu rozumím tak, že po Vás někdo chce v krátkosti vyjmout, zdůraznit a shrnout hlavní (dějovou) myšlenku/y celého díla (asi jako "výcuc", ve kterém bude to podstatné z díla). Zdravím!

doplněno 26.03.15 11:42:

No, tak tomu rozumím já. Výňatek je vyjmut z něčeho, tak už bych ho nikam nezasazoval.

Opravdu ta otázka je formulována takto?

doplněno 26.03.15 11:47:

Ale, možná jde o to, vybrat si část díla (výňatek) a porovnat s dílem celkově (v kontextu).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fybxc
Datum: 26.03.15 11:41

Jo takže myšlenku o čem celé to dílo je.

Datum: 26.03.15 16:16

Dobrý den,

znamená to, že úryvek textu, který dostanete nebo jste dostala, musíte alespoň přibližně zařadit, ze které části knihy pochází. (začátek, střed nebo konec)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: cestina
Datum: 26.03.15 16:54

Dobrý den,

předpokládám, že se ptáte kvůli přípravě na maturitu. Pokud vím, tak dostanete ukázku (výňatek) z knihy a k němu několik úkolů a první z nich je hned ten, který píšete. Nevím přesně, jak moc dopodorbna to zasazení má probíhat, ale u nás na zkouškách to znamenalo zhruba to, že se měl podívat člověk na tu ukázku jako zástupce celé knihy a říci (zjednodušeně řečeno), jak ukázka souvisí s celým dílem. Tedy třeba u básničky, jestli se jedná o úvodní báseň, nebo třeba závěrečnou, jestli má stejné rysy jako zbytek sbírky nebo se něčím vymyká.

Někdo tu zmiňoval knihu Babička. U té by se dalo říci, v jaké čísti se ukázka zhruba nachází, co jí předcházelo, nebo v co vyústí. Dalo by se poukázat na jazyk ukázky (obrazná pojmenování, historismy, archaismy) a porovnat ukázku z jazykového hlediska se zbytkem knihy (například říci, zda je stejný jazyk použit i v celé knize, nebo se tato ukázka liší třeba tím, že je v ní více metafor, hovorová čeština apod.). Pokud by třeba babička někomu pomohla, mohli bychom říct, že ukázka dokazuje povahu postavy babičky, která lidem vždy ochotně radila, a proto k ní lidé na radu často chodili apod. Většinou se jako ukázka vybírá typická část textu, tedy na ukázce můžete doložit charakteristiku celé knihy.

Myslím, že jednotlivé otázky k ukázce se vzájemně prolínají, takže klidně můžete zabrousit k jazyku ukázky i celého díla, rysům daného literárního směru či literárního útvaru a dokládat na ukázce to, co víte o celém díle.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.