Funkce co s.nulou

Od: Datum: 24.03.15 15:33 odpovědí: 1 změna: 25.03.15 12:11
Ahoj můžu se zeptat Mám graf a je tam zápis hodnotu přirozenou číslu nula,jak to zjistím vždy? A pak má určit definiční obor a hodnotu funkce,tak jak zjistím jestli tam patří nula nebo ne?Někdy to de jindy ne.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.03.15 12:11

Maliko nejasné otázka, ale prto se právě ptáte, že nemáte zcela jasno. Tak se na funkce zkusme podívat.

Každá funkce je jiná a tak s ní také různě zacházíme. Funkce je dána definičním oborem a jednoznačným předpisem, která každému vzoru z definičního oboru jednoznačně přiřazuje právě jeden obraz (z oboru hodnot). (Vím, že jsem použil pleonasmus, to dělám schválně, abych tu jednoznačnost podtrhl.) Definiční obor je tedy součástí definice. Předpis může být dán různě, třeba i grafem (ale pokud je zadán grafem, namalovaným v rovině, je přesnost zadání poměrně omezená, často má graf funkci spíše ilustrativní).

Běžný je případ, kdy je předpis zadán nějakým vzorečkem, třeba f(x) = y = 1/(x² – 1), Striktně vzato, i zde bychom měli mít řečeno, na jaké hodnoty x máme předpis aplikovat, třeba

y = 1/(x² – 1) pro x ≥ 56,51

(definiční obor je součástí definice funkce). Pokud tomu tak není a mám dán pouze vzoreček bez dalčích podmínek (což je standardní případ), řídíme se předpokladem, že definiční obor obsahuje všechny hodnoty nezávisle proměnné (zde tedy x), které lze do vzorečku dosadit, zde tedy Df = {x; x ≠±1}, tedy je tvořen všemi reálnými čísly s výjimkou jedničky a mínus jedničky. Tohle by mohla být i odpověď na tu vaši druhou otázku, co se pak týče té první, ta mi není zcela jasná (podívejte se, prosím, ještě jednou na její formulaci), ale pokud se ptáte na to, zda funkce nabývá nulové hodnoty, pak nezbyde než řešit rovnici f(x)=0

doplněno 25.03.15 16:59:

Spíš se ale ptáte, jaká je hodnota funkce v nule, to je jednodušší. Prostě nulu dosadíte do funkčního předpisu, nebo, máte-li funkci zadánu grafem, funkční hodnotu odečtete na tom grafu jako ypsilonovou hodnotu průsečíku grafu s osou y.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.