Rozklad na součin

Od: Datum: 17.03.15 08:22 odpovědí: 4 změna: 17.03.15 15:47

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem maminkou osmáka který je už delší dobu nemocný. Včera jsme mu chtěla pomoc s látkou, které vůbecnerozumí- rozklad na součin pomocí vytýkání. Bohužel jsem zjistila, že je to první látka s kterou mu nejsem schopna pomoci, Já sama si tuto látku vůbec z roku 1980 nevybavuji. Snažila jsem se to pochopit z internetu, ale to mi nejde. Všude se píše, že se to dělá pomocí vzorečků-ty jsem na netu našla, ale syn v sešitě žádné vzorečky k tomu nemá a solužačkamu řekla, že žádné vzorečky k tomu nepoužívají. Je to možné? Může mi někdo poradit návod, kde bych si tuto látku nastudovala a mohla pochopit. Klasické vytýkání vhodného výrazu před závorku mu problém nedělá.. Děkuji všem za pomoc a čas.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.03.15 10:16

Ono je těžké dát takový obecný návod, Je fakt, že vzorečky nepotřebujeme nutně, protože, zhruma řečeno, v každém konkrétním případě můžeme potřebný vzoreček dokázat ad hoc, ale to není žádný návod. Asi by bylo dobré bavit se nad konkrétními příklady, které má syn k disposici. Nebylo by možné je ofotit či nascanovar?

Zkusím aspoň něco. Třeba: rozložte x2–32; To je zrovna vzoreček a rovná se to (x–3)(x+3). Bez použití vzorečku mohu uvažovat takto: rovnice x2–32 = 0 má dvě řešení, totiž x1,2 = ±3. To znamená, že to lze rozložit na součin kořenových činitelů x +3 a x - 3. O tomto postupu najdete něco zde, konkrétně využíváme tvrzení

Je-li kořenem polynomu stupně , pak

(viz vložený obrázek – za chvíli)

,

ale asi to není úplně to, co potřebujete.

doplněno 17.03.15 11:39:

Připojuji ten slíbený obrázek. Ale soudě podle toho ukázkového příkladu, je to zbytečně silný kalibr, zřejmě prostě hledáme společné činitele, které lze vytknout. Čili chce to podívat ce na násobení polynomů z opačného hledizka, tedy uvědomit si, jak se dva polynomy roznásobí a pak to číst "zprava doleva".

Ohodnoceno: 3x

Od: lenka1*
Datum: 17.03.15 10:59

Děkuji. Zkusím se s tím nějak poprat, i když vážně nevím :(

Má tu třeba příklad: 5(a+1)+m(a+1)=(a+1).(5+m), měl by to být ten nejjednoduší a já vůbec nevím, jak k tomu vlastně došli. Pěkný den.

Od: maaarrrss
Datum: 17.03.15 11:04

vytknuli (a+1)

Ohodnoceno: 3x

Datum: 17.03.15 15:47

Pokud chcete, napište mi na fb (Michal Grosser), rád podrobně vysvětlím. Zde to je pro mne nepraktické, jelikož sem nechodím :)

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.