Akustické vlnění

Od: Datum: 14.03.15 10:31 odpovědí: 2 změna: 14.03.15 13:30

Ahoj mužete my prosím stručně říct co je akustiké vlnění?

Tak aby to pochopilo dítě v 8 třídě?

Ja jsem to všude našla ale moc odborně.

Děkuju moc za váš čas.

doplněno 14.03.15 10:34:

Je to myšleno u infrazvku.

A ještě tu mam ultrazvuk a to bychh se chtěla zeptat na podelné vlnění.

Co to je,

Moc děkkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.03.15 12:28
avatar

Zvukové vlny se šíří stejně,jako vlny na hladině rybníka.Iniciace začíná kmitáním membrány reproduktoru,nebo už přímo hlasivek,ši strun hudebního nástroje a přenáší se na molekuly vzduchu,nebo jiného plynu.-hustota media zůstává stejná.

Pokud se přenos koná tím,že se plyn podle zdroje stlačuje a opět roztahuje,vlny se skládají podle rozdílné hustoty plynu vzdáleností mezi místy se zhuštěním podélného vlnění je délka vlny.

doplněno 14.03.15 12:34:

Ultrazvuk je jen zvuk nad kmitočtem slyšitelného zvuku,infrazvuk pod kmitočte dlyšitelného kmitání.

JB

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hm®
Datum: 14.03.15 13:30
avatar

Akustické vlnění je zvuk. Když si před sebe postavíš hrající reproduktor (namířený na tebe), bude se membrána (ta placka) reproduktoru pohybovat dopředu a dozadu (docela rychle, obvykle několik tisíc kmitů za vteřinu) a tím bude vyvolávat malé změny tlaku ve vzduchu, ty změny se budou šířit od reproduktoru do okolí a budou mít podobu vlnění. Ale ne vlnění jako na hladině rybníku, molekuly vzduchu nebudou kmitat nahoru a dolů nebo nějak do stran, ale dopředu a dozadu ve stejném směru, jako se bude šířit ten zvuk (takže se bude šířit takové zhušťování a zřeďování vzduchu, zkrátka již zmíněné změny tlaku; však je právě takto reproduktor rozhýbal). Takové vlnění se nazývá podélné (částice kmitají ve směru šíření vlny).

Příčné vlnění: Představ si nataženou šňurů na sušení prádla. Když do ní ťukneš ze strany prstem, rozeběhne se po ní vlna. Ta vlna běží (šíří se) po té šňůře, ale jednotlivé částečky šňůry, když přes ně vlna přebíhá, sebou mrsknou do stran, tedy kolmo na směr šíření vlny. Takové vlnění se nazývá příčné.

A ultrazvuk/infrazvuk: Jak už napsal @jabraka, lidi dokážou slyšet jen zvuky od asi 15 Hz (kmitů za vteřinu) do asi 15000-20000 Hz. Zvuky s kmitočty mimo tuto oblast se nazývají infrazvuk ("příliš hluboké tóny", méně než 15 Hz) a ultrazvuk ("příliš vysoké tóny", kmitočty na 20000 Hz).

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.