Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Hydrogensoli s di

Od: elena* odpovědí: 1 změna:

Ahoj mužu se zeptat jak se děla nazvosloví když je třeba dihydrogenfosforečnan vapenatý?Ja když je tam to di tak tomu vubec nerozumím,nevím jak by se to udělalo.Děkuju za postup a za vysvětlení.

 

 

1 odpověď na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

0x

Soli vznikají tak, že kation kovu nahradí vodíkový kation v molekule kyseliny. To, co zůstane z kyseliny po odtržení vodíkového iontu, má záporný náboj a je to anion. Takhle jednoduchá situace je jen u kyselin, které mají v molekule jen jeden disociovatelný (=odtržitelný) vodík. Pokud mají víc vodíkových kationtů v molekule, uvolňují je velmi často postupně:

Tak H2SO4 -> HSO4(-) hydrogensíran -> SO4(--) -> síran; když má být nahrazujícím kationten Na+, dostaneme NaHSO4 a Na2SO4. Když ale bude kationtem Ca(2+), nahradí vodík ve dvou molekulách hydrogensíranu: Ca(HSO4)2.

A teď k trojsytným, jako je H3PO4. Ta bude uvolňovat vodíkové kationty takto:
H3PO4 -> H2PO4(-) dihydrogenfosforečnan -> HPO4(2-) hydrogenfosforečnan -> PO4(3-) fosforečnan.
Odpovídající sodné soli jsou NaH2PO4, Na2HPO4 a Na3PO4, vápenaté soli Ca(H2PO4)2, CaHPO4 a Ca3(PO4)2. A ještě železité soli: Kation je Fe(3+), takže dihydrogenfosforečnan železitý Fe(H2PO4)3, hydrogenfosforečnan železitý Fe2(HPO4)3 a fosforečnan železitý FePO4.

Stačí?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]