Infrastruktury akustické vlneni

Od: Datum: 05.03.15 13:35 odpovědí: 1 změna: 05.03.15 14:41
Ahoj já tu mám napsané ze infrazvuk je akustické vlneni ale moc nerozumím co to znamená, to akustické vlneni a potom zdroj infrazvuk někteří živočichové,polární záře, varhany..To jakože oni vydávají ten infrazvu?
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 05.03.15 14:41

Infra zvuk je zvuk s kmitočtem nižším, než je schopný vnímat lidský sluch. Lidský sluch je schopen vnímat zvuky s kmitočty v rozsahu asi od 20 Hz do 20 kHz (to jsou krajní hodnoty, ve skutečnosti to je méně, v závislosti na věku, stavu sluchového ústrojí, intenzitě zvuku, apod.).

Infrazvuk je tedy ještě hlubší zvuk než nejhlubší basy. Pokud máte možnost se podívat na reproduktor hrající basy, můžete vidět kmitání jeho membrány doslova zrakem, při ještě nižších kmitočtech už vidíte jenom pohyby vpřed a vzad, ale neslyšíte. Infrazvuk může vydávat například nějaký mechanismus s pravidelným kmitáním ve vzduchu nebo na vodě. Prý i velryby se dorozumívají infrazvukem, který se v moři šíří do velkých vzdáleností, nebo prý i sloni mohou slyšet vzdálené dunění tak, že dají chobot nízko nad zem a vnímají jím jako ozvučnou rourou, atd.

U varhan jsou různě velké píšťaly - ty nejmenší vydávají nejvyšší tón, ty nejdelší nehlubší tóny. Tak hluboké, že je při silném zvuku člověk vnímá snad celým tělem jako dunění a chvění. Kdyby někdo vyrobil píšťalu ještě delší, opět bude vydávat zvuk, ale protože už ho lidské sluch nebude vnímat, bude to infrazvuk.

Kmitání membrány reproduktoru, blány bubnu, struny basy atd rozechvívá vzduch, zvuk se šíří dál. Je to tedy vlnění. Je to akustické vlnění, tedy vlnění, které se vnímá sluchovým ústrojím, nebo vhodným technickým zařízením. Například i zemětřesení se šíří jako vlny

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.