Princip gyroskopu

Od: Datum: 04.03.15 11:01 odpovědí: 9 změna: 04.03.15 18:57

Dobrý den,
mohl by mi někdo osvětlit princip gyroskopu resp senzorů, které jsou na něm založené? Jak senzor zjistí, že uhýbá na stranu nebo nahoru/dolů? Na Wiki jsem vysvětlení nenašel.

inspirační video:

díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 04.03.15 12:18

Gyro jako takove ma tendenci odolavat zmene polohy. Do mist ulozeni se davaji piezoelementy (tlakove) a podle velikosti sily reknou o odchylce.

http://www.rcnoviny.cz/2010/10/elektronika-v-modelu-gyro/

Ohodnoceno: 2x

Datum: 04.03.15 12:37

díky, následuje další otázka. Gyro pozná teda jen změnu směru, který chceme měřit. Co pozná jestli je to směrem nahoru/dolů nebo vlevo/vpravo nebo něco mezi tím? Žil jsem v omylu, že právě gyro pozná, kde je např nahoru. *hi* gyrokompas?

Datum: 04.03.15 12:40
Však gyroskop může měřit i sklon..a potom je samozřejmě jasné zda "nahoru nebo dolu".
Ohodnoceno: 0x

Datum: 04.03.15 13:00

takže vlastně když "obal" gyra otočím o 180°, že dole bude nahoře tak samotné gyro bude umístěné stále stejně? Musím si ho koupit na ebay *smich*

Od: paw®
Datum: 04.03.15 13:43
Ony ty gyroskopy byvaji vicesmerove. A protoze odecits ze 2 mist a cidlo snima jak smer, tak i velikost sily a podle toho se to vyhodnocuje.

Datum: 04.03.15 12:42

Nic složitého. Finta gyroskopu souvisí se setrvačností v pohybu. Když chcete gyroskop naklonit, pak se děle totéž, jakobyste chtěl změnit přímý směr na zatáčku. Hmota v pohybu vzdoruje každé změně směru.

Od: buss®
Datum: 04.03.15 13:13

Když zadám jen princip gyroskopu, tak toho mám kopu ke čtení.

Datum: 04.03.15 13:18

Princip gyroskopu intuitivně pochopí každý, kdo někdy roztočil odmontované kolo byciklu a snažil se s ROZTOČENÝM kolem (v obou rukách přitom držíte osu kola z obou stran pochopitelně). Kolo se brání změně a při pokusu o jakoukoliv změnu směru osy doslova "kroutí" rukama proti té změně. V této souvislosti mě napadlo, že autorovi otázky možná jde spíš o malá elektronická zařízení, jako mobily či tablety (dovedu si představit, že i mobil v hodinkách může mít senzor gyro). K otázce se připojuji i já (často jsem přemýšlel, zda v těch "placatých" věcech je skutečně mechanický - tedy v ložiscích umístěný miniaturní gyroskop). Domnívám se, že je to vyřešeno nějak elektronicky. Nebo je to případ od případu jiné? ... I ty nejmodernější vojenské rakety ho mají ale mechanický... Tak jak to je?

Datum: 04.03.15 18:57

Typickou aplikací gyra jsou třeba stabilizátory tankových kanonů. Pěkně je to vidět tady:

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.