Přivlastňování nebo skloňování

Od: Datum: 03.03.15 00:28 odpovědí: 3 změna: 09.03.15 00:35

Prosím o pomoc.U Filipovy Huti, do Kardašovy Řečice, u Liebiegovy vily píše se y ? Je to správně přivlastňování - matčiny Huti Řečice vily? Nebo skloňování - pánovi Huti Řečice vily? Nějak se v tom ztrácím. Přikláním se k přivlastňování. *hi*

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.03.15 01:18

pise se tvrde y, a Jeli jsme do vily Huti Recice ...obracene to nedava smysl

Ohodnoceno: 0x

Datum: 04.03.15 05:47

Je to skloňování přídavných jmen přivlastňovacích,

koncovka se řídí podstatným jménem za příd. jménem.

Všude bude –y.

Zkus si v podobných případech použít spojení v 1. pádě.

Bude Filip Hu nebo Filipova Hu? Kardaš nebo Kardašova Řečice a Libig nebo Libigova vila?

Ve většíně případů by ti to mohlo pomoci.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 09.03.15 00:35

Děkuju za odpověď a pomoc. Gůgl mě tak zblbnul, začala jsem panikařit, jak to vlastně je. Hledala jsem fotky Liebiegovy vily, nepřemýšlela a špatně zadala a vyjelo mi to i s chybou. Pak vyjelo i s tvrdým y. Dosazuju si vzory matčiny/ni a otcovy/vi. Zaváhala jsem, zda se nevkládá vzor podst.jm., když mi gůgl vyjel liebigovi vily - pánovi vily. Teď už vím, že to je nesmysl. Vaše pomůcka - spojení v 1.pádě je dobrá. Prošla jsem pravidla, opakování matka moudrosti. Zdravím :) .

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.