Kolik úkolů na víkend?

Od: Datum: 01.03.15 16:16 odpovědí: 20 změna: 02.03.15 13:14

Ahoj všem,

rád bych se vás optal na váš názor. Můj syn chodí do třetí třídy ZŠ a mám pocit, že jim jejich učitelka dává čím dál víc domácích úkolů. Například na tento víkend jim naložila texty s vynechaným I -Y, které měli doplnit na celkem 155 (!) místech, k tomu 93 početních příkladů z matematiky a z angličtiny napsat povídání o rodině a doplnit k němu obrázky.

Tunu úkolů dostaly děti i na jarní prázdniny, já osobně jsem toho názoru, že o prázdninách a o víkendech by si děti měly hlavně odpočinout. Cosi o tom myslíte, popřpadě jak to mají vaše děti? Díky všem!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.03.15 16:18
avatar
To je velice, převelice přehnané.
Možná si tím paní učitelka léčí nějaký komplex, ale ač se dětí nechci moc zastávat, tak zde bych se asi ozval.
Ohodnoceno: 5x
 
Od: jezevec*
Datum: 01.03.15 16:21

Děkuji ti. Já chci jen zjistit, jestli netrpím nějakou mylnou představou o tom, co normální je a co už ne...

Datum: 01.03.15 16:24

Vnučka - čtvrtá třída. Na víkendy nedostávají vůbec žádné úkoly.

To, co píšeš Ty, se mi zdá opravdu moc.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jmlc®
Datum: 01.03.15 16:23
avatar

U nás je to obráceně - syn chodí stále s tím, že "úkoly nemají" - před týdnem ale dostal poznámku za 5 neprovedených úkolů. Vychází mi to na 1 úkol týdně. Učivo řádně neproberou a on ho nechápe - není sám. Učíme ho doma vlastně my podle aktuálního učiva. On je sice udělal, ale paní učitelka si řekla, že musí být vše podepsáno rodičem, což nám zapomněla říct... Navíc její přístup ke 4té třídě je nestandardní - učí totiž druhý stupeň a tuto třídu má jen jako záskok - bez změny metod... řešíme každé 3 měsíce přes školní radu.

Ale k vašemu dotazu - ano, je to moc! Pokud máte možnost promluvit si s rodiči dalších spolužáků, zkuste se na učitelku domluvit a vyžádat si schůzku, kde se toto probere.

doplněno 01.03.15 16:38:

Zvláště na prázdniny by se opravdu v takové míře úkoly dávat neměly... Pokud na to však nemá nějaký důvod. Např. naše třídní učitelka v září marodila - přišla v listopadu- po celou dobu jen zástup. Může něco matikář naučit z ČJ? No nic moc..., takže si potřebovala během měsíce doplnit odučené, to byl pak záhul :(

doplněno 01.03.15 16:40:

A víte co mne nejvíc vytočilo? Že ve třetí třídě na konci roku se učili z učebnic 4tých tříd - prý je toho pak moc, takže dopředu... - ale učivo ze třetí třídy ještě pořádně neuměl nikdo *zed*

doplněno 02.03.15 13:22:

@pb - jsou učitelé a učitelé, no a pak jsou matikáři :)

Neříkám, že neexistuje šikovný matikář, který dokáže i češtinu naučit..., většina mně známých matikářů je ale postižena matematickým myšlením, chováním a logikou - česky pořádně ani neumí :)

Je to prostě specialista na daný obor. Také si můžu nechat vyměnit brzdové destičky u autokarosáře, vždyť umí demontáž-montáž... - ale sám mi řekl, že takové věci nedělá, protože nedokáže dát záruku. Stejně tak se náš matikář choval v ČJ - nehával to na návrat učitelky, která pak doháněla, ale neučila :(

Učitelé se dokáží zastoupit na hodinku či dvě - ne na dva měsíce... - ale to je asi už mimo téma...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 02.03.15 13:13

Proč by matikář nebyl schopný naučit češtinu? Má z ní maturitu, má. Osobně jsem toho názoru, že na učivo základní školy (a zvlášť 1.stupně) stačí si před tím přečíst látku a něco do žáků dostane, zvlášť když je to vysokoškolák, který sám prošel základkou, gymplem nebo střední školou a pak ještě tou vejškou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.15 13:14
avatar

*sok**sok**sok* Dík, že se dnes nemusím trápit nízkým tlakem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: jezevec*
Datum: 01.03.15 16:29

Ono jde i o to, že se snažíme synovi naplánovat na volné dny nějaký atraktivní program - co se týdeního volna o jarních prázdninách týče - v sobotu ráno jsme opustili dům a další sobotu veečer se vrátili. A žádné dítě asi není nadšené představou, že si na hory kromě lyží vezme taky školní tašku a po večerech bude na hotelu počítat příklady. Takhle jsme strávili domácími úkoly celou neděli. Když se některé děti ve škole učitelky ptaly jak mají během prázdnin tolik úkolů stihnout, kyž jedou třeba na hory, řekla jim, ať si to vezmou s sebou, že po večerech je můžou dělat místo hraní playstation nebo koukání na TV...

Datum: 01.03.15 16:38
avatar

Tak koukám,že je to v dnešní době trend.Také dostáváme tunu úkolů a na jar.prázdniny toho bylo až až!

Dle mého učitelé/ky v zaměstnání nestíhají a tak to dávají dětem domů.Zrovna nedávno jsem se rozčiloval co toho mají.Pokud vaše dítě má ještě nějaký kroužek jako má dcera,která třeba ve tři vyráží z domova a vrací se kolem dváté tak pak dělá úkoly do desíti do jedenácti..Je v šesté třídě.

Mám zakázáno od dcery jít do školy. Jsem totiž pruďas. Bojí se že by si na ní učitelky zasedly.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jezevec*
Datum: 01.03.15 16:40

Jestli jseš z té obce, jejíž znak máš v profilovém obrázku, pak možná mluvíme o té samé učitelce...

Datum: 01.03.15 16:45
avatar

Ano jsem a asi vím koho myslíš.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.03.15 16:58
avatar

Obrátil bych se na nadřízeného učitelky, to jest zástupce ředitele a chtěl bych slyšet i jeho (její) názor. Zároveň bych se poptal na názor ostatních rodičů a poté podle toho postupoval dále.

Podle mě je to hodně. Pokud učitel ve vyučování nestíhá, je něco špatně. Dítě se nemůže učit doma více než ve škole vedle odborníka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.03.15 17:46
avatar

Vypadá to, že je toho hodně, ale jde opravdu o úkoly na jeden víkend?

Na konci školního roku jsem pomáhala neteři s doplněním 70 cvičení z češtiny, měla na to týden.

Když jsem se nad tím pozastavila, přiznala, že to jsou úkoly, s kterými si průběžně nevěděla rady.

Já bych si promluvila se synem a s učitelkou.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jezevec*
Datum: 01.03.15 17:48

Jo, tohle jsou fakt úkoly na jedinej víkend. Žádný dodělávky, trest nebo něco podobnýho...

Datum: 01.03.15 18:18
avatar

Je to hodně. Co s tím tu už řekli jiní, ale pokud jste ještě nebyli za učitelkou, tak bych to udělala. Řekněte jí to tak jako nám, ono se těch rodičů ozve víc, učitelka to jednou pochopí. Tak jako já, taky jsem ze začátku své praxe dávala 2-3x do týdne (ze 3 hodin týdně), pak přišli rodiče, že na jarňáky ne-e (a to jsem nedávala žádné hromady, jen jeden lehce většího rozsahu, než úkol z hodiny na hodinu - a zábavné!), a po pár letech jen jeden týdně. A to jen cvičení z pracovního sešitu, na úkoly typu obrázek, text, lepidlo, nůžky - ty jen dobrovolně. Ty rodiče nesnáší.

Zároveň mě ale mate, že si stěžujete, že děti nic neumí. To si trochu odporuje. Úkoly jsou tu od toho, aby si děti procvičily látku. Ale musí se umět zadávat, to je pravda.

Věřte mi ale, že žádný učitel nedává úkoly proto, aby mohl odpoledne sedět nad hromadami sešitů a opravovat je. To, že se učivo ve třídě nestíhá, fakt není jeho vina - pokud to není špatný učitel celkově. Mnoho z nich - a hlavně prvostupňoví - by rádi využili 90% času k učení, ale když mají neustále nařízené projektové dny, exkurze, tématické dny, kulturní dny, literární besedy, akce typu "zdravé zoubky" a "jak správně třídit odpad", tak je to těžké. V jednu dobu si pamatuji, že jsem po asi 5 týdnů měla místo 3 hodin AJ pouze jednu týdně. *bezim**bezim**bezim* - to se to pak spěchalo... jisté pedagogické přísloví říká, co potřebujete naučit, stihněte do konce listopadu. Pak už do června nebude čas. Je pravdivé.

doplněno 01.03.15 19:07:

No, u nás v oblasti byl běžná názor rodiče, že co je školy (vzdělávání, učení se), má zůstat ve škole. Byli by nejraději, aby měli doma bystré potomky, ale sedět s nimi u úkolů? Ani náhodou. Na 1. stupni ještě ano, ale někde kolem sedmičky už byli jiného názoru. Tak jsem rezignovala a dávala dobrovolné a z hodiny jen 1 až 2x. V některých třídách byli rodiče naladěni jinak, tak tam i častěji.

Navíc já měla zvláštní systém: netrestala jsem nedonesené úkoly. Měla jsem tabulku, kde byla jména dětí a jednotlivé úkoly v záhlaví (zadání). Když dítě úkol doneslo, políčko se proškrtlo. Když ne, napsala se tam pětka. Vždy na konci měsíce jsem tabulku vzala a pětky zapsala do ŽK (a jedničky za včas donesené úkoly). Do této doby mohly děti minulé úkoly libovolně nosit a pětka se škrtla. Nebylo jich mnoho, děti si rychle zvykly úkoly nosit (bylo z tabulky jasné, kolik úkolů mají a kolik ne, navíc jsem si tam poznamenávala i "opsáno", "částečně", "ledabyle", "výborně" atd. Dosáhla jsem i toho, že jeden ze dvou kluků, kteří úkoly nenosili fakt NIKDY, mi je začali nosit nejdřív na konci měsíce a pak i docela průběžně.

Vzpomínám si na jednu zprávu od rodičů: "Byli jsme přes prázdniny na horách, kluk nemá domácí úkoly. Doděláme do pátka." Já neměla problém, když rodiče chtějí užít si a využít čas jinak. Kolegyně to ale nebraly :( na druhou stranu 50% dětí sedí ten týden doma na zadnici nebo se poflakují po ulicích, tak proč to neřešit takto.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.03.15 18:46
avatar

Jsem pro úkoly z hodiny na hodinu, nikoliv na víkendy nebo prázdniny.

U většiny žáků to byl jediný způsob, jak je přimět,

aby se na cizí jazyk doma podívali aspoň 2x nebo 3x týdně ...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.03.15 18:30
avatar
Jak uz zminila Ivzez, promluvil bych si se synem a s ucitelkou. Z toho by pak vychazel dalsi postup. Bez vyjadreni ucitelky jsou vsechno jenom spekulace.
doplněno 01.03.15 19:00: Zkus objektivne spocitat, kolik casu je potrebne ukolum venovat za tyden, za mesic, sepis si to a pokud to je skutecne prehnane, res to s reditelem skoly.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jezevec*
Datum: 01.03.15 18:49

Se synem netřeba tuhle věc moc probírat - vidím, kolik úkolů denně přinese. S učitelkou jsem o tom už mluvil před časem, řekla mi, že nemá pocit, že by těch úkolů bylo moc, ale následně jich ještě přibylo. Právě proto jsem se chtěl zeptat, jestli je tohle běžná praxe i na jiných školách...

Jak už tu bylo zmíněno - problém je v tom, že pokud má dítě ještě nějaké mimoškolní aktivity, píše pak úkoly do půlnoci, nebo si to s sebou bere na hory, aby to všechno zvládlo. Samozřejmě jsem pro, aby každý den nějakou drobnost za domácí úkol dostali. Ale tohle mi na třetí třídu přijde fakt moc...

Datum: 01.03.15 20:36

Ahoj.Učitelka by měla jít na psychiatrii na vyšetření.Napiš školnímu inspektorovi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.03.15 20:37
avatar

proč hned školní inspektor a zadělávat tak problém celé škole?

A nebo proč rovnou ne stížnost do Bruselu?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jezevec*
Datum: 01.03.15 20:43

Ono to spíš bude o škole jako takové. Úplnou náhodou tady ve stejném duchu reagoval někdo ze stejné obce, z jaké jsem já, a přiznal, že jeho dcera má podobný problém, samozřejmě ve stejné škole. Když uvážíme, že žijeme v díře s necelými třemi tisíci obyvatel, nebude to asi úplně náhoda. Šance, že na sebe narazíme na téhle diskuzi, byla asi stejně velká, jako že k nám zítra přijde na snídani Lady Gaga...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.