Skloňování jenž

Od: Datum: 28.02.15 23:04 odpovědí: 13 změna: 01.03.15 21:43

Dobrý den, je toto prosím dobře?

V první větě bych dala jejž - mužský rod neživotný, 4.p.

V druhé větě bych dala jenž - mužský rod, 1. p.

Určuju to špatně?

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: benŽ
Datum: 28.02.15 23:11

Dobrý den, a nemůžete tam použít raději slovo "který"? Zdravím!

doplněno 01.03.15 07:42:

Pokud by se nesmělo použít slovo "který", tak bych v obou větách napsal "jenž" - jednotný, mužský a neživotný. Ale, přiznám se, že si tímto stoprocentně jistý nejsem.

http://cs.wiktionary.org/wiki/jen%C5%BE

doplněno 01.03.15 17:18:

Fakt je, že když určitá slova nahradíme, tak se dostaneme k jinému výsledku - pokud je na toto úkol zaměřený, tak je to OK.

doplněno 01.03.15 17:43:

elisa24 - až ten Vᚠúkol zkontroluje paní učitelka, tak nám zde napište, jak to dopadlo. Děkuji.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 28.02.15 23:53

máte to správně.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 01.03.15 09:34

Děkuji

Datum: 01.03.15 15:37

Já bych také preferoal "který", ale když už, souhlasil bych s Elisou a Culdabuldou.

Oč jde? Klíčoá e otázka, v jakém pádš je "(geometrický) tvar", respektive "odpad". Možná, že v této formulaci to tak silně necítíme, ale zkusme v první větě nahradit "geometrický útvar" zde víceméně ekvivalnetním slovem "mnořina" ženského rodu. Nevím, jak kdo, ale já bych automaticky napsal "množina, již lze definovat..."; vazba "množina, jež lze definovat..." je nějaká blbost (když už, tak množina, jež může být definována...).

No a ve druho větě lze podobný test udělat, když místo "odpad" použiji "špína",

Ohodnoceno: 3x

Datum: 01.03.15 15:40

Děkuju

Datum: 01.03.15 18:53

Trochu blbost; geometrický útvar je zde samozřejmě v prvním pádě (kdo, co – útvar. ). Jde tedy spíš o to, zda řekneme definovat koho. co nebo kdo, co. Jinak ta analogie by snad měla být v pořádku. Po pravdě, začínám být nejistý, ale zkusím to ještě jinak. V knížce "plochozemě" se pojednává o dvourozměrném světě, obydleném živými geometrickými a myslícími útvary. Tak si tento svět vypůjčím a budu trojúhelník pokládat za živého tvora. Jestliže tedy v našem světě mohu napsat "útvar, kter" a vazba "útvar, jenž" mi až tak moc nevadí, jak to bude, až ožije? Řeknu "útvar, který" nebo raději "útvar (rozuměj tvor), který" nebo raději "útvar, kterého"? Jiná věta: "Byl to celník, tedy muž, kterého/jehož/jejž lze definovat jako úředníka celní správy" nebo "muž jenž/který lze..."?

Ohodnoceno: 1x

Datum: 01.03.15 19:04

Nemám na tohle cit, na který bych se mohla 100 % spolehnout, tak vycházím z této tabulky.

Datum: 01.03.15 17:24

To vyfocené je řešení opravy textu z knížky Gramatická cvičení z češtiny - občas tam chyby v řešení jsou. V jednom případě je slovo jež červené (mělo se opravit) a přitom stejné jako v textu k opravě.

doplněno 01.03.15 17:49:

To není úkol, jen si procvičuji opravy textu.

Od: benŽ
Datum: 01.03.15 17:55

Dobrý den, aha - škoda. Byl jsem zvědav na správné řešení. Tak, díky. Zdravím!

doplněno 01.03.15 19:14:

kartaginec - dle mého názoru jsou důležitá slova "útvar" a "odpad". Obojí je rodu mužského, neživotného a čísla jednotného. Můžeme spekulovat a slova nahrazovat - tím se dostáváme zřejmě mimo úkol. Já tam vidím trochu chyták v tom čísle (mnohoúhelník, odpad z domácností i firem), ale stále je to jeden útvar a jeden odpad (nikoliv útvary nebo odpady). A životnost či neživotnost by neměla hrát roli - obojí je jenž.

doplněno 01.03.15 21:56:

kartaginec - úkol to není, tak tazatelce eventuální špatná známka nehrozí. Beru to již spíše jako hádanku nebo hlavolam - a zajímavý. Nejsem expert přes pravopis, ale češtinu mám rád.

Kdybych si mohl vybrat (a neměl čas přemýšlet), tak bych volil slovo "který". Navíc si myslím, že většina čtenářů takových vět stejně chybu nepozná (obecně je úroveň znalostí našeho pravopisu spíše nízká). Myslím, že otázka je vyřešená. I já budu věřit, že jsem neměl pravdu .

Ohodnoceno: 0x

Datum: 01.03.15 19:47

No o to právě jde. Obojí je jenž v prvním pádě a ve čtvrtém pádě je to jejž, ovšem u životného může být i jehož. Proto jsem zkoušel "zživotnit" ten útvar: ono rozdíl mezi jenž a jejž , respektive v použitelnosti tohoto zájmene, možná není až tak přesvědčivý, respektive nepůsobí tolik na jazykový cit. Ale "jehož" , to už je výrazné. A označit celníka jako muže, jehož lze definovat, mi přijde přirozené a přirozenější, než "muže, jenž lze definovat".

Jak říkám, jsem jaksi nejistý, ale přeci jenom si myslím, že o ten "útvar" a "odpad" až tak nejde. To jsem, přiznám se, zvoral, když jsem tvrdil, že záleží na tom v jakém jsou pádu. Podstatné je, v jakém pádu je zájmeno "jenž", jak ukazuje jak tabulka, kterou uvádí @elisa24, tak tabulka ve vašem odkaze. A smysl mých analogií byl v tom, že v ženském rodě člověk silněji cítí tvar, který by měl použít.

Škoda, že to nebude opravovat paní učitelka, ale třeba by to opravili každý pracovní den v době 10–12 a 13–15 hodin na telefonním čísle 257 531 793.

doplněno 01.03.15 21:37:

Ještš bych doplnil otázku: co myslíte temi řečmi o chytáku a množném čísle? Mně se zdá, že tohle s problémem nesouvisí a nikoho to ani nemátlo, ale nevím, proto se ptám.

Jak říkám, názor zkušeného rádce není dobré brát na lehkou váhu a tak jste mne trochu znejistil, ale čím víc o tom přemýšlím, tím více docházím k názoru, že tentokrát se mýlíte (když už nechci argumentovat tím, že jste v menšině, to může být ošidné).

Datum: 01.03.15 19:49

Mᚠto dobře,

v první větě bude jejž

a v druhé jenž.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 01.03.15 20:02

Všem moc děkuji

Datum: 01.03.15 21:43

Ivzez - stručně, jasně, správně. *palec*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.