Přiklady z fyziky

Od: Datum: 26.02.15 17:44 odpovědí: 4 změna: 26.02.15 20:05

mohla bych prosim poprosit o pomoc s nasledujicicmi tremi priklady? Napada nekoho reseni? Pokousim se o to uz nekolik hodin ale k nicemu jsem nedosla.. mozna v tom hledam zbytecne slozitosti-nevím.. ale napr u príkladu tri si nejsem jista jeslti nejde pouze o chytak a nechce se po mě slovní odpověd, vždyt tepelna kapacita je zavisla na teplote ne?,v tom pripade pak ten priklad nechapu.. :( předem dekuju za pomoc!

1) Malý elektrický ponorný vařič přivedl 1 dl vody o teplotě 23o C k varu. Výkon vařiče je 200 W.

a) Vypočítejte, jak se změnila vnitřní energie vody

b) Určete, jak dlouho trvalo ohřátí vody na kávu.

2) Okolní tělesa, která působí na uvažovanou soustavu silami, vykonala práci 4,3 kJ a soustava při tom předala do okolí teplo 500 J. Jak se přitom změní vnitřní energie soustavy?

3)Jakou tepelnou kapacitu má voda v orlické nádrži, má-li objem 280 miliónů m3? Co tento údaj znamená?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od:
Datum: 26.02.15 18:15

1a) Stačí dosadit do vztahu Q = m c (t2t1), kde m je hmotnost vody a c měrná tepelná kapacita vody, najdeš v tabulkách.

1b) Dobu vypočteš ze vztahu Q = P tt = Q/P

2) Předpokládám, že soustava přijala energii o velikosti 4,3 kJ = 4 300 J a vydala 500 J tepla, takže zvýšila vnitřní energii o 3 800 J (4 300 – 500).

3) Tepelná kapacita vyjadřuje množství tepla, které musíme dodat vodě, aby se ohřála o 1 °C. Q = m c, kde m je celková hmotnost vody a c měrná tepelná kapacita vody.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: natalie
Datum: 26.02.15 18:45

dekuju :) muzu se jen zeptat co se tyce te 3) neni ten vzorecek spravne Q=m.c.t? a v te dvojce jste si jistý? nevim totiz do jakeho vzorecku to dosadit aby to vyslo tak jako Vam.

Od: hm®
Datum: 26.02.15 19:07
avatar

Natálko, někomu si řekni, ať ti to vysvětlí. Nemáš o tom totiž ani šajna. Vzorečky se učíš jako básničky, aniž bys tušila, co vyjadřují. A pak jen podle písmenek v zadání hledáš co nejpodobnější básničku, do které nasypeš čísla.

Tvůj Q=m*c*t je špatně, když tak (zřejmě) má být Q=m*c*deltat, ((nevím, jak napsat ten trojúhelníček "delta t", jakože rozdíl teplot)). Jenže Q z tohoto vzorce je energie (dodaná/odebraná). V příkladu 3) ale máš spočítat celkovou tepelnou kapacitu, ne změnu energie. @x udělal trochu zmatek v tom, že pro ni použil stejné písmenko "Q", jako předtím pro energii (a tím ti zmátnul výběr básničky). Označ si tu tepelnou kapacitu jiným písmenkem.

A dvojka? Kterou básničku použít? Žádnou. Přidat/odebrat peníze, rohlíky, metry, jouley, ... na to stačí "+" a "-". Soustavě se dodalo 4300 J, odevzdala 500 J: +4300, -500, výsledek je "má o 3800 [J] víc".

Ohodnoceno: 3x
 
Od: natalie
Datum: 26.02.15 20:05

moc Vam dekuju za odpoved, ale s tema basnickama bych to tak uplne nerekla.. dnes jsem po dvou mesicich stravenych v nemocnici zacala dohanet skolu, tak mi to ze zacatku moc neleze do hlavy.. tot vse bych rekla..holt nikdo není dokonalý

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.