Co to je moment síly

Od: Datum: 25.02.15 00:49 odpovědí: 4 změna: 26.02.15 18:42

Dobrý den, chtěla bych vědět co je to moment síly a spojité momentové zatížení.. jako co to fakt je a jak si to mám představit... tady je výkres na kterým je ten moment zakreslený http://www.no88.linuxpl.info/obrazki/rama/zamknieta6.jpg ..vím že je kladnej a zápornej... ale co to má byt ve skutečnosti? ted řeším příklad, ve kterým je spojité momentové zatížení a fakt nevím co by to mohlo byt...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rv
Datum: 25.02.15 01:35

Význam momentu síly uvidíte třeba až se budete s kamarádkou houpat na dětské houpačce. Dole zůstane ne ta, která má menší hmotnost, ale ta, která působí na rameno větším momentem. A chcete-li nahoru, musíte moment zmenšit a je jen na vás, jestli se rozhodnete zmenšit sílu=svléknout kalhoty, nebo zmenšit rameno síly=posunout se blíže ke středu.

A na sedátko působíte ne v jednom bodě, ale celou oblastí kontaktu zadnice se sedátkem, tedy spojitým zatížením. Spojité zatížení můžete nahradit jeho celkovou velikostí (vaše hmotnost * zemské tíhové zrychlení), které bude působit v těžišti průběhu spojitého zatížení (někde uprostřed vaší zadnice, na obrázku je to uprostřed mezi body E a F).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.15 12:56
avatar

myslím že tvým hlavním problémem je to samotné slovo moment, které má v normální češtině úplně jiný význam.

V mechanice to slovo znamená součin síly a délky páky, na které síla působí.

M = F x R, moment síly = síla x rameno

Když zatáhneš za kliku, pak zapůsobíš momentem síly na dveře a na jejich panty. Když na kole šlápneš do pedálů, zapůsobíš momentem síly na osu pedálové kliky atd. Nic složitého.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 25.02.15 15:01

Moment síly 1 kgm (kilogrammetru) je síla 1 kilogramu, působící na ramění o délce 1 metru (npř. poloměru kola, jednozvratné páky , momentový klíč a pod.). Velikost momentu síly se mění v závislosti na velikostí působící síly a délce ramene na kterém síla působí.Výpočet viz.výše - p."figurek".

-miro

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mojejmenooo
Datum: 26.02.15 18:42

Děkuju :) to jsem věděla jak se to počítá :) ale nenapsala jsem to tam

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.