Větný grafický rozbor

Od: Datum: 23.02.15 14:52 odpovědí: 6 změna: 23.02.15 16:07

Ahoj když je věta Narodní muzeum stojí na horním konci Václavského naměstí u magistraly.Tak ja nevím jak bych se zeptala na to naměstí to my nejde určit v sešitu je žr to má být přívlastek neshodný .Nevíte ještě o nějaké strance kde bych si to mohla procvičit nebo nemohli byste mi zadat nějakou větu a zkontrolovat jestli jsem to udělala dobře?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.02.15 15:15
avatar

Základní pravidlo zní, že přívlastek neshodný se neshoduje s podstatným jménem v pádě. Slovo na konci je v 6.pádě, kdežto Václavského náměstí je v 2.pádě. Pár testíků je např. zde: http://pravopisne.cz/2015/01/vetne-cleny-harry-potter/ A ještě doporučení - když se tvá otázka týká českého jazyka, tak by sis měla dát pozor na to, aby byla napsaná pravopisně i gramaticky správně. Máš ve třech větách tolik chyb, že by to stačilo na nedostatečnou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.15 15:15
avatar

Ahoj. Přívlastek neshodný je správně. Ptáš se na něj "na jakém konci"? - Na konci náměstí. :) Proč je neshodný a ne shodný víš?

Těch cvičení je hodně, třeba http://pravopisne.cz/category…adba-vet-syntax/vetne-cleny/, ale záleží, v jakém jsi ročníku... jestli mají být základní nebo těžší.

Jeslti chceš zkusit nějakou větu, tak zkus třeba tuhle - Náš tým hokejistů vyhrál včera na mistrovství světa první zápas. Nebo si vem nějakou z učebnice a zkusíme to spolu rozpitvat. ;)

doplněno 23.02.15 16:01:

Ano. *palec* A hokejistů - to bude podobný připad jako to "mistrovstí světa". ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karolina*
Datum: 23.02.15 15:31

po-tým

př-vyhrál

včera-příslovečné určení času

na mistrovství-příslovečné určení místa

světa-přívlastek neshodný

první...přívlastek

zepas-předmět

hokejisti-?

Mám to dobře?

Od: karolina*
Datum: 23.02.15 15:36
Datum: 23.02.15 16:03
avatar

Myslím, že je to dobře, až na ten "zápas" - bude na stejné úrovni jako příslovečná určení "vyhrál včera" "vyhrál na mistrovství" - "vyhrál zápas. :)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: karolina*
Datum: 23.02.15 16:07
Takže zápas je předmět?A můžu se zeptat, mě právě není moc jasné na jaké úrovni to psát.Jakjste poznala na jaké úrovni bude zápas?A ještě nemohla byste mi dát větu a já bych ji zas vyfotila slibuju napisled

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.