Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jak vypočítat koncentraci, objem...?

Od: maleficent odpovědí: 3 změna:
Ahoj, poradíte mi někdo prosím? Nevím si rady s těmito 5 příklady: 1)Vypočítejte molární koncentraci a pH roztoku NaOH (ρ = 1,0138 g.cm-3), který vznikl smísením 850,0 g roztoku NaOH o w = 0,010 (ρ = 1,0074 g.cm-3) a 2,0 dm3 roztoku o koncentraci 0,3624 mol.dm-3. 2)Určete objem roztoku hydroxidu sodného o hmotnostním obsahu 20 % NaOH a hustotě 1,2191 g.cm-3, který je potřeba k neutralizaci 250 ml roztoku kyseliny sírové o koncentraci 0,5 mol.cm-3. 3) Na jaký objem (v ml) musíme vodou zředit 60,2 ml koncentrované (85%) H3PO4 (ρ = 1,689 g.cm-1), abychom získali roztok o koncentraci 3,36 mol.dm-3? 4)Oxidačním žíháním se 1 g minerálu, který je tvořen železem, mědí a sírou, převede na oxidy. Oxid siřičitý unikl ze vzorku a tuhý zbytek o hmotnosti 0,869 g obsahoval 39,87 % mědi a 35,04 % železa. Určete empirický vzorec minerálu. 5)Působením kyseliny chlorovodíkové o koncentraci 5 mol.dm-3 na vápenec obsahující 8 % nečistot vzniklo 10 litrů oxidu uhličitého (měřeno při teplotě 20 °C a tlaku 97858 Pa). Kolik gramů vápence a kolik litrů kyseliny chlorovodíkové bylo spotřebováno? Předpokládejte, že se oxid uhličitý za uvedených podmínek chová jako ideální plyn. Moc Děkuji za pomoc.

 

 

3 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x

2Nejprve přepočítáme první roztok na molární koncentraci:
m(NaOH) = m(rozt.)*w = 850*0,01 = 8,5g NaOH o M(NaOH) = 39,9971g/mol; n(NaOH) = m/M = 8,5/39,9971 = 0,2125mol
V(rozt) = 0,850kg/1,0074kg/dm3 = 0,84376dm3; c = n/V = 0,2125mol/0,84376dm3 = 0,2518mol/dm3

Výsledný roztok:
c = (c1*V1 + c2*V2)/(V1 + V2) = (0,2518*0,84376 + 2*0,3624)/2,84376 = 0,3296mol/dm3
NaOH je silný elektrolyt, takže je úplně disociovaný.
c(OH-) = c(NaOH); pOH = -log(c(OH-) = -log(0,3296) = 0,482; pH = 14 - pOH = 14 - 0,482 = 13,52

2: opět přepočítáme koncentraci roztoku na molární. Uvažujme 1dm3, pak bude vypočítané látkové množství současně molární koncentrací: m(NaOH) = 1219,1g*0,2 = 243,82g; c = (m/M)/1dm3 = 243,82/39,9971 = 6,096mol/dm3
2NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + 2H2O; z této rovnice plyne, že látkové množství NaOH je dvojnásobkem látkového množství H2SO4. n(H2SO4) = c/V = 0,5mol/dm3 * 0,25dm3 = 0,125mol H2SO4; n(NaOH) = 2*n(H2SO4) = 0,25 mol
V(NaOH) = n/c = 0,25/6,096 = 0,04101dm3 = 41,01 cm3.

3: m(H3PO4) = 60,2*1,689*0,85 = 86,426g; M(H3PO4) = 97,995g/mol; n(H3PO4) = 86,426/97,995 = 0,8819mol
V = n/c = 0,8819/3,36 = 0,26247dm3 = 262,47cm3

Zbytek později.

 

hodnocení

2x

4: Máme tedy 0,869g oxidů CuO a Fe2O3; m(Cu) = 0,869g*0,3987 = 0,34697g Cu. M(Cu) = 63,546g/mol;
m(Fe) = 0,869*35,04 = 0,3045g Fe; M(Fe) = 55,845mol; původní vzorek obsahoval vedle Fe a Cu ještě S:
m(S) = 1 - 0,3045 - 0,34697 = 0,34853g S; M(S) = 32,065g/mol

n(Cu) = m*M = 0,34697/63,546 = 0,00546mol; n(Fe) = 0,3045/55,845 = 0,005453; n(S) = 0,34853/32,065 = 0,01087mol
n(Cu):n(Fe):N(S) = 0,00546:0,005453:0,01087 = 1,001 : 1 : 1,993 ≅ 1:1:2; složení minerálu je CuS.FeS.

5: Látkové množství CO2 vypočteme stavovou rovnicí:
p*V = n*R*T => n = p*V/(R*T) = 0,01m3*97858Pa/(8,3145*293,15K) = 0,4015mol CO2.
CaCO3 + 2HCl = CaCl2 + H2O + CO2 => n(CaCO3) = n(CO2); n(HCl) = 2*n(CO2)
M(CaCO3) = 100,087g/mol; m(CaCO3) = 0,4015*100,087 = 40,1835g; m(váp.) = 40,1835/0,92 = 43,678g vápence.

n(HCl) = 2*n(CO2) = 2*0,4015 = 0,803mol HCl
V(HCl;5M) = n/V = 0,803/5 = 0,1606dm3 = 160,6cm3 HCl o c = 5mol/dm3.

OK?

maleficent
hodnocení

Mockrát děkuji za pomoc :) už vím kde jsem dělala chybu

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma hmotnostní koncentrace
Otázky na téma látkové množství

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]