Stereometrie - půlvácec ,

Od: Datum: 15.02.15 13:42 odpovědí: 5 změna: 16.02.15 19:55

1. příklad:

Z rotačního válce se vyrábí herní figura. Polovina válce je opracovaná na rotační kužel, který tvoří klobouk figurky.
Obvod podstavy válce je 30 cm a strana klobouku má délku 12 cm.
a) Jakou část objemu neopracovaného válce tvoří vyrobená figura?
b) Jaký je povrch klobouku v dm čtverečních?

2. příklad:

Půlválec
r=10 cm
v=7 dm

Vypočtěte obsah pláště půlválce.

Prosím o vypočítání těchto dvou příkladů. Děkuji :)

doplněno 16.02.15 19:08:

Moje výpočty k příkladu 1 - nevím kde dělám chybu.

doplněno 16.02.15 19:09:

Moje výpočty k příkladu 2 - nevím kde dělám chybu.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.02.15 18:46

Vypočítávat se mi ti nechce, ale poradím.

Příklad 1: Výšku klobouku spočtu z Pythagora (znám obvot podstavy a odsud vypočtu poloměr, a znám strabuú, na objem válce je jednoduchý vzoreček a objem klobouku je třetina objemu válce, ze kterého je vyžezán. No a povrch klobouju je obsah kruhové vásešek se známým poloměrem (strana klobouku) a délkou oblouku (což je vlastně obvod zzákladny), to taky umíte.

Příklad 2 spočtěte plášť válce, podělte dvěma a přičtěte obsah obdálníku na řezu. (Jen si uvědomte rozdíl mezi pláštěm a povrchem.)

Ohodnoceno: 0x

Datum: 15.02.15 19:46

Prosím o výpočet, z tohoto postuu to vůbec nechápu ... Díky

Datum: 15.02.15 23:08

A co z toho nechápete? (To nemá být impertinence, ale základ k dalšímu rozboru.)

Vezměme si pro začátek ten druhý příklad; jednak je jedodušší a dvak ten první je částečne řešen v odkaze od @x, Takže: víte, co je válec a co je plášť válce? Znáte vzoreček pro plášť, nebo ho umíte vypočítat? Jak si představujete půlválec?

Pokud nerozumíte něčemu z toho, řekněte a ozřejmíme si to. Pokud rozumíte všemu, npášte, kde jste se zadrhl a půjdeme dál. Ale počítat se mi to prostě nechce.

doplněno 16.02.15 09:40:

BTW termín "půlválec" je poněkud pochybný termín; tak, jak si myslím, že to myslí autor úlohy, je to zase válec, jen není rotační.

Od:
Datum: 16.02.15 19:55

Povrch klobouku se počítá jako obsah trojúhelníka. Za základnu považujeme obvod podstavy a za výšku stranu klobouku. Proto je povrch S = ½ *30*12 cm2 = 180 cm2 = 1,8 dm2.

doplněno 16.02.15 20:10:

Obsah pláště půlválce je tvořen polovinou pláště celého válce a obdélníku o rozměrech 20 cm × 70 cm.

S = π r s + 2r s

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.