Co mám studovat

Od: Datum: 11.02.15 15:56 odpovědí: 15 změna: 12.02.15 19:30
Džusky ,jsem v osmé třídě ,a tak uz pomalu premyslim so bych měla jít delat ,resp. Jaký obor,kam na střední ...Mám moc ráda zvířátka ,ráda píši slohy a ráda se učím cizí jazyky.Zato naopak nenávidím matematiku...Chemie a fyziku jakštak zvládám a přírodopis a zeměpis také.Docela mě zajimaji prace typu režie ,producent ,cestovni ruch ,masér či práce v redakci nebo design her .Momentálně sportuji ,dělám zumbu a docela mi i jdou míčové hry,případně lyžování.
Moje vysvědčení(pololetí v 8mé třídě,hlavnější predmety ) :
Matematika-2
Český jazyk-2
AJ,NJ-1
Přírodopis a chemie,fyzika,zeměpis -1
Zkratka samé 1,až na 2 dvojky.
Prosím poraďte mi vhodné obory pro mě,popř.školy ,jakékoli ,jen snad abych se nekde pak uplatnila +dobrý plat (alespoň průměrný ) + pište státní školy.
Děkuji za odpovědi.:::)) ;;;)) :111

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 11.02.15 16:07
avatar

Gymnázium je asi to pravé - má možnosti zaměřit se na sport či nějaké odvětví a přitom se učíte od každého něco... Matika bude asi potíž - ale všechny střední školy jsou s matikou - jen někde trochu těžší...

Ekonomka, zdravka nebo jazyková škola jsou extrémně ochuzené o obecné vzdělávání...

doplněno 11.02.15 18:34:

Ten správný obor - zaměření - můžete zjistit v 15ti letech, ve 20ti nebo ve 40ti ... Proto se chodí na všeobecně zaměřenou školu. S předpokladem VŠ. Na zaměření "sportovní gymnázium" chodí sportovci, kteří mají oficiální úlevy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kikuskadhwhjj
Datum: 11.02.15 16:25
A kdybych vylozene chtela nejaky ten obor,který by byl nejspise ten pravý? ;;;))
Datum: 11.02.15 18:23
avatar

Ahoj, tak s tvými známkami, bych šla na to gymnázium. To se vyznačuje tím, jak je známo, že je to všeobecná škola. Máš tam všechny předměty, stejně jako na základní škole. To by pro tebe bylo nejvhodnější. Ještě když nevíš, co tě baví a nemůžeš se rozhodnout, čím vlastně chceš být. Na tom gymnáziu se uvidí, co ti půjde nebo nepůjde, jestli budeš spíš humanitně zaměřená (tj. čeština, dějepis, zeměpis, společenské vědy) nebo spíše technicky (matematika, biologie, chemie, fyzika). Když budeš dejme tomu plavat v matice, bude ti jasné, že nemůžeš jít na vysokou školu ekonomickou nebo na architektku. Prostě jsem ti tímto vším chtěla naznačit, že je zbytečné bádat nad zaměřením střední školy, pokud přesně netoužíš být třeba zdravotní sestrou (v tom případě střední škola zdravotnická) nebo třeba pekařka (učňák). Se svými známkami jdi na gympl, tak se to protříbí a zjistíš, na jakou vysokou se potom budeš chtít hlásit, tj. čím budeš chtít být.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kikuskadiii
Datum: 11.02.15 18:40

A přece jen kdyby nějaký obor? Můžeme se hlásit na 2 školy pokud vím , ale nechce se mi dělat na 2 gymply... upřímně přemýšlím o masérce,Grafikovi... ale nevím ,jak jsem na tom s výtvarnictvím... no a pak mě třeba láká scénáristika,režie,producent... zkrátka spíš něco uměleckého , ale asi na to talent nemám :( :( :(.Zkrátka kdybych třeba šla studovat cestovní ruch , či hotelnictví tak bych musel jít třeba na ekonomku nebo ne?Myslíš , že existuje nějaká škla kde třeba berou na grafika - jkože design her atd.? Jina díky a kdyby jsi věděla o nějakých docela dobrých gymplech se zaměřením na jazyky tak prosím řekni ...(veřejné prosím prosím , já uvažuji právě vysokou školu studovat vzahraničí(Dánsko,Velká Británie,Kanada) ale nevím jak na tom budu finančně atd.A jestli se tam pak najde vysoká , která není zaměřená jenom na cestovní ruch...(Btw: co si myslíš o překladatelce :) :) :)? )Děkuji ti mocinky :111

Datum: 11.02.15 18:52
avatar

Nějaký obor? Nemůžu radit, vážně. To si musíš srovnat sama v sobě, k čemu máš vztah, co tě baví. Ale vzhledem k tomu, že se ptáš, tak si zjevně nejsi jistá, proto ti radím, a myslím, že dobře, to gymnázium. A teď konkrétně, na masérku nepotřebuješ školu žádnou, stačí ti masérský kurz. Grafik, na to škola už je, např. Střední škola grafická Brno nebo Střední umělecká škola grafická v Jihlavě. Co se týká scénáristiky, režie a producenta, tak na to fakt žádná střední škola neexistuje, musíš vystudovat gympl a pak jít na vysokou školu, třeba na JAMU nebo na DAMU, kde se tohle učí. Cestovní ruch a hotelnictví, na to je spousta středních škol (zadej si do googlu "hotelová škola + název města, kde bys chtěla studovat"). Na ekonomku jenom v případě, že bys chtěla dělat nějakou úřednici, účetnictví nebo tak něco. A co se týká gymplů zaměřených na jazyky, tak zase google, hledej "jazyková gymnázia". A o překladateli, já si o něm myslím, že musíš mít ráda ten jazyk, musíš v něm už teď docela vynikat. Jezdíš na anglické nebo německé olympiády? Jde ti cízí jazyk úplně sám od sebe, ani se nemusíš učit na testy? Tak v tom případě uvažuj o dráze překladatelky.

Jinak se mi zdá, že na to jdeš z opačného konce, ty si nejdříve vybereš povolání. To je podle mě špatně. Zaměř se na střední školu. Ujasni si, jestli máš k něčemu takový vztah, abys mohla preferovat nějakou zaměřenou střední školu (zdravotnická, hotelnictví, ekonomka, grafik) nebo jestli si nejsi jistá, tak gymnázium, po kterém můžeš nastoupit na jakoukoliv vysokou školu, třeba i v tom zahraničí, a můžeš být prakticky čímkoliv.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kikuskadiii
Datum: 11.02.15 19:05

Hele ale když píšeš o té scénáristice atd. tak musí existovat nějaká škola ne? Když jsou pak z toho na DAMU a JAMU zkoušky.

Datum: 11.02.15 21:10
avatar

Ne, opravdu neexistuje střední škola, která by se věnovala scénaristice. Maximálně konzervatoř, to je umělecká střední škola, viz. http://cs.wikipedia.org/wiki/Konzervato%C5%99 Existuje třeba taneční konzervatoř nebo hudební konzervatoř. Děláš na ni talentové zkoušky. Je tam velký nával, berou jenom ty nejlepší z nejlepších, kteří se věnují tanci, zpěvu nebo herectví od malička. Ale scénáristika se tam fakt neučí.

Ta se učí na JAMU nebo na DAMU, což jsou vysoké školy. Na JAMU je to konkrétně obor buď rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika nebo čistě scénografie, je to bakalářský studijní program, to znamená, že to studuješ tři roky. S tím, že pak můžeš další dva roky pokračovat ve studiu a získat titul magistra. A co se týká požadavků u přijímací zkoušky na takovou scénáristiku, tak jsem se ze stránek té vysoké školy dočetla, že v prvním kole prověřují tvou představivost a fantazii, schopnost osobitého a originálního řešení zadaných situací, schopnost analýzy zadaných dramatických a literárních děl (z hlediska oboru), tvořivé předpoklady (vč. vlastní původní tvorby) a také kulturní přehled, znalost významných kulturních děl. Ve druhém kole se pak u scénografů testuje prostorové a výtvarné cítění, kulturní přehled (významné osobnosti divadla, literatury, filmu, výtvarného umění, hudby). Jednoduše to znamená, že se o to musíš hodně zajímat a mít i nějaké vlastní scénáře, velký kulturní přehled, nejen o divadle. Určitě se tam bude hlásit hodně lidí a bude těžké se tam dostat. To samé na DAMU, kde se obor scénografie jisto jistě také objevuje. A že se to neučí na střední škole nikoho nezajímá, jde hlavně o tvůj zájem o daný obor, o tom jestli píšeš scénáře a zajímáš se o divadlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kikuskad
Datum: 11.02.15 22:15
Ano,vím co se tu studuje atd... Jen mi to prijde fakt zvlastni ,ale i tak děkuji ;;;)) :::)) :111
Datum: 12.02.15 10:39
avatar

Co čeština? Kdybys chtěla překládat, musela bys bys mít bezvadnou češtinu. Myslíš, že bys to zvládla (dokážeš napsat aspoň jeden příspěvek bez chyb(?

Vynech prosím smajlíky, špatně se to čte.

Známky máš výborné, podle mne by byla chyba nejít na gymnázium.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kikuskad
Datum: 12.02.15 14:35
Aaahhh já teď nehledim na cestinu ,ale já toto píši na mobilu v rychlosti ...tak pardon... kdyz já si myslim ze proste v tedle době uz je lepší jít na stredni a rovnou se zaměřit ...navíc ta matika ...dděs běs mmm
 
Datum: 12.02.15 14:49
avatar

Já myslím, že pokud to jenom jde, tak zkusit to gymnázium. Lepší si máknout v matice, ale pak budeš mít možnost se celé čtyři roky rozhodovat, co budeš chtít dělat. Nikdo neříká, že musíš mít z matiky na gymnázium jedničku nebo dvojku. Na průměr přihlíží při přijímacích zkouškách snad jenom medicína, jinak ne. Takže v klidu můžeš na gymplu proplouvat z matiky třeba s trojkou nebo čtyřkou a postupně se zaměřovat na ty předměty, které tě budou bavit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kikuskadhwhjj
Datum: 12.02.15 19:19
Ok tak děkuji.Takže teda myslis že je lepší zkoušet na 2 gymply a poté jít třeba na vysokou do zahraničí ...? :):):)
 
Datum: 12.02.15 19:30
avatar

Nemáš zač. Ano, myslím, že dva gymply jsou ideální, protože přesně nevíš, co chceš. Musela by sis být naprosto jistá, už od dětství, čím chceš být, abys šla na střední školu zaměřenou na něco. A to ty evidentně nejsi. Když se tady ptáš. Počítej s tím, že se ti třeba zhorší známka z matiky, ale z toho si nic nedělej. Myslím, že máš známky (na základce) na to, abys gympl zdárně udělala.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.02.15 18:56
avatar

S tím oborem je to dost komplikované. Grafika her, novinařina, překladatelství, to všechno jsou obory, kde se s pouhou maturitou moc neprosadíš. Všechno to jsou obory, které se dají studovat na VŠ, takže lidé s tímto vzděláním pak mají větší šanci, že budou zaměstnáni, než ti se SŠ. Třeba na překladaltelství nestačí jen znát cizí jazyk. Moje kamarádka ho dělá na UPOL a je to dost komplexní disciplína, sama jsem byla překvapená. A to bys musela být velký talent a nadšenec, aby ses samostudiem dostala na takovou úrpveň, aby Ti dali přednost před někým, kdo má na tohle specializaci a státnice.

Ten cestovní ruch a hotelovky dělá dnes hodně lidí... na SŠ i VŠ. Když budeš chtít, můžeš si ho pak zvolit jako VŠ obor. Obecně platí, že na VŠ se lépe dostává z gymplu, který ti poskytuje všeobecný přehled, takže máš otevřené dveře i na jiné obory, kdyby sis to rozmyslela (je vidět, že váháš, nejsi vyhraněná, nemáš jasnou představu, ale více docela protichůdných).

Pokud nechceš 2 gymply, tak bych volila asi nějakou slušnou ekonomku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kikuskad
Datum: 11.02.15 22:12
Já planuji jít na vysokou školu (mozna i do zahranici ):::))

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.