Sarkasmus a ironie - význam

Od: Datum: 09.02.15 11:01 odpovědí: 7 změna: 10.02.15 00:52

Dobrý den,
dosud jsem si myslel, že sarkasmus je jiné slovo pro ironii. Můžete mi prosím objasnit hlavní rozdíl ve významu?

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.02.15 11:05

Sarkasmus - uštěpačnost, jízlivost, výsměšnost

Ironie - úmyslné a průhledné vyjádření protikladem, výsměch; úmyslné užití slov takovým způsobem, že význam sdělení se odlišuje od jejich významu doslovného (obvykle je jeho protikladem); rozpor mezi skutečným výsledkem řady událostí a tím, co se očekávalo nebo co bylo považováno za normální a pravděpodobné; událost, důsledek nebo situace vyznačující se takovýmto rozporem (i. osudu)

Zdroj: http://slovnik-cizich-slov.ab…dani=prefix&cizi_slovo=ironie

Ohodnoceno: 2x

Od: ben®
Datum: 09.02.15 11:10

Dobrý den, řekl bych to asi takto - sarkasmus je výsměšný (a může se tím ubližovat).

Ironie je nadhled, zlehčení a slovní vyjádření až opačné, než myšlené. Zdravím!

P.S. Obojí se musí používat s mírou a po vyhodnocení situace, resp. osob, kterým to je určeno.

Řada lidí nemá schopnost rozeznat ironii a nadhled, ale sarkasmus je umí rychle "nastartovat".

Ohodnoceno: 0x

Datum: 09.02.15 11:11

Viz.http://cs.wikipedia.org/wiki/Sarkasmus :

Sarkasmus (řec. doslova "řezání do masa") označuje kousavou, zraňující řeč, obvykle vyjadřující i jisté pohrdání. Na rozdíl od ironie, která se dovolává porozumění, chce být pochopena, sarkasmus spíše komunikaci přerušuje a odmítá. K sarkasmu patří kus cynismu, zmírněného jen tím, že se k někomu obrací a vyslovuje.

Podobně jako ironické, může se i sarkastické použití nějakého slova vyznačit uvozovkami.

Řeč může být sarkastická jen v určité situaci a souvislosti. Tak člověk, který právě upustil klíče do kanálu, může sarkasticky poznamenat: "Dobrý!"

Ironie - jemný výsměch nebo vtipné vyjádření zpravidla opačné k tomu, co se skutečně myslí

http://www.infoz.cz/ironie/

Ohodnoceno: 2x

Od: xart®
Datum: 09.02.15 12:25

Platí to, co uvedli diskutující předemnou, ale sarkasmus se dá také definovat jako zesílená ironie.

Datum: 09.02.15 13:12

no já věci rozumím tak, že sarkasmus je hodně ostrá forma ironie. Sarkasmus je humor, ze kterého mrazí.

Datum: 09.02.15 13:19

Ironie vyjadřuje lehký výsměch situaci a má za úkol ji zlehčit.

Sarkasmus má ublížit člověku.

Datum: 10.02.15 00:52

Já bych řekla,

že sarkasmus ublížit může,

(ublížit není vždy cílem) ...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.