Inflace, úroky

Od: Datum: 02.02.15 19:01 odpovědí: 1 změna: 02.02.15 20:08

Jak rostoucí inflace ovlivnuje úroky z vkladů a úvěrů?

Je pravda, že já jako dlužník zaplatím méně a věřitel dostane míň?

Proto banka zvyšuje úrokovou míru, aby lidé nevybíraly vklady a netratili od dlužníků?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hm®
Datum: 02.02.15 20:08
avatar

V otázkách inflace se obvykle neshoduji s "uznávanými ekonomy".

Ale stručně řečeno - inflace znamená znehodnocování peněz, ty mají stále menší a menší skutečnou hodnotu. V ochodech se zdražuje, mzdy a platy by se měly (!) zvyšovat také.

Když si půjčíš dneska 1000 Kč a vracela bys je třeba za 5 let, už si za těch 1000 Kč potom věřitel zdaleka napořídí tolik, jako by si mohl pořídit teď. A i tvůj příjem bude za 5 let vyšší, takže ta tisícovka nebude tolik znamenat ani pro tebe (její vrácení nebude takový výdaj). Inflace tedy opravdu nahrává těm, co žijí na dluh, a škodí těm, co si chtějí něco ušetřit (a teď to porovnej se snahami naší vlády a prosazení dlouhodobého důchodového spoření!).

Banky (podle mne) upravují úrokové míry ze vkladů proto, aby si k nim lidi vůbec měli důvod peníze dát, ale zároveň aby se nevyplácelo na úrocích "zbytečně mnoho". Kdyby si tam lidi peníze nedali, banka by neměla co půjčovat a zanikla by, protože banky žijí (měly by žít) z úroků z půjček. Naše některé banky ale asi mají lepší příjmy z různých poplatků.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.