Množství z chem. reakce

Od: Datum: 02.02.15 18:03 odpovědí: 2 změna: 03.02.15 14:14

Dobrý večer,

chci se zeptat, jestli by mi někdo nepomohl s 2 příklady, které mám označené žlutou barvou. Zbytek vypočítat umím, ale tady ty dva ne. Byla bych ráda i za nějaký vzoreček nebo popis, jak to vypočítat.



Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.02.15 20:03

Tady máš ten první:

Mn(IV) + 2e = Mn(II); 2Cl- - 2e = Cl2
MnO2 + 4HCl = MnCl2 + Cl2 + 2H2O => n(MnO2) = n(HCl)/4 = n(Cl2) = n(MnCl2)
M(MnO2) = 86,94g/mol; M(HCl) = 36,46g/mol; M(MnCl2) = 125,84g/mol; M(Cl2) = 70,91g/mol
n(MnCl2) = n(Cl2) = n(MnO2) = 130,5/86,94 = 1,502mol
Vm = 22,41dm3/mol; V(Cl2) = n*Vm = 1,502*22,41 = 33,66dm3
m(Cl2) = n*M = 1,502*70,91 = 106,51g; n(Cl2) = 1,502mol
m(MnCl2) = n*M = 1,502*125,84 = 189,01g
n(HCl) = 4*n(MnO2) = 6,008mol; m(HCl) = n*M = 6,008*36,46 = 219,05g
m(10%) = 2190,5 g 10% HCl

doplněno 02.02.15 21:37:

Je to podobné, jako v předchozím:
FeS + 2HCl = FeCl2 + H2S => n(FeS) = n(HCl)/2 = n(FeCl2) + n(H2S
M(FeS) = 87,9g/mol; M(HCl) = 36,5g/mol; M(FeCl2) = 126,75g/mol;
n(H2S) = n(FeCl2) = n(FeS) = m/M = 150/87,9 = 1,706mol
V(H2S) = n*Vm = 1,706*22,41 = 38,23dm3
m(FeCl2) n*M = 1,706*126,75 = 216,24g FeCl2
n(HCl) = 2*n(FeS) = 2*1,706 = 3,412mol; m(HCl) = n*M = 3,412*36,5 = 124,54g
m(36%) = m/w = 124,54/0,36 = 345,94g; V = m/ρ = 345,94/1,175 = 294,4 cm3 36% HCl.

A to je všechno.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.02.15 14:14
Děkuji moc.

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.