Geologické objekty

Od: Datum: 25.01.15 12:45 odpovědí: 11 změna: 25.01.15 15:49
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 25.01.15 12:55

Podívej se třeba na geologické mapy, kde najdeš co kde na jaké lokalitě je.

Ohodnoceno: 0x

Od: kolope
Datum: 25.01.15 13:21

díky, tyto útvary se nachází na hawaii, na oahu..tam nevím, jak to najít

Datum: 25.01.15 13:39

na všech snímcích jsou vyvřelé horniny. Na první fotce je vidět krásná deskovitá odlučnost. Vzniká postupným chladnutím magmatu.

Na dalších snímcích je vidět, co s vyvřelou horninou udělá působení mořské vody (působení min. látek, eroze)

Ohodnoceno: 1x

Datum: 25.01.15 14:21

Děkuji za odpověď

Potřeboval bych pomoct s pár otázkami, prosím...

Na tom prvním obrázku: Co je to za útvary. Co to je za druh uspořádání vrstviček v hornině a jak toto uspořádání vzniklo? Co je to za typ horniny?

Na druhém a třetím obrázku: Jak se ty desky nazývají a z čeho jsou složeny?

Na čtvrtém obrázku: Co to je za horninu? Jak se tam objevily? Jak to že jsou tak pevné a vystupují z horniny?

Prosím moc o pomoc s těmito otázkami.

Děkuji za odpověď

Od: ben®
Datum: 25.01.15 14:45

Dobrý den, zkuste si něco nastudovat o sopečné činnosti, vyvřelinách či lávě. Také přímo o sopečné činnosti na Havaji lze něco dohledat. Dále se podívejte i na pojem eroze a co to udělá s původní vyvřelinou. Zdravím!

Datum: 25.01.15 15:21

prosím, pomozte mi...

Datum: 25.01.15 14:53

Geologie je velice složitý obor. Domnívám se, že pouze podle fotek Vám nikdo přesně neurčí, o jakou horninu se jedná. Leckdy se musí vzorek horniny podrobit laboratornímu zkoumání, aby se určilo o co jde.

Třeba první fotka. Nepoznám, jak je hornina tvrdá. To sypké kolem - je písek? hlína? jíl? Z toho lze usuzovat, o co se jedná. Je třeba vidět detail té horniny - zrnitost, velikost částic apod. Takže opravdu nelze určit, co to je. Může to patřit do skupiny (jílovec, slínovec - což jsou usazené horniny), mě spíš ale připadají jako ze skupiny ruly, svory, fylity. Jestliže by to byly ty usazené horniny - vznikají tak, že na jíl působí tlak a teplota - vzniknou ty destičky.

Druhý a třetí obrázek - opět nelze určit. Můžou to být vyvřeliny, ale i horniny přeměněné.

Čtvrtý obrázek hornina nelze určit. Jak to, že vystupují z jiné horniny? Může se jednat o dvě různé horniny, kdy jedna je odolnější proti erozi a proto více vydrží. Může se jednat o jednu horninu, kde jsou trošku jinak zastoupeny minerály. Může se ale také jednat o odolný minerál (tím myslím to, co tam vystupuje), který se nachází v měkčí hornině.

Pro určení je pro příště dobré přivézt kousek vzorku. A jen taková zajímavost : i rostliny, které na těch horninách rostou nám pomůžou určit, o co se jedná.

Datum: 25.01.15 15:18

Tak jsem zjistil že je to na ostrově Oahu což je součástí Havajských ostrovů, na druhém a třetím obrázku ty destičky se vyskytují prý běžně na mořském pobřeží, a na čtvrtém obrázku ty rourkovité až trubičkovité útvary se prý táhnou po celém břehu, kolem silnice, přidám sem fotku ještě té sopky - kráteru koko - head

http://nicco35.rajce.idnes.cz/fotky/#image.1SFYSX.jpg

doplněno 25.01.15 15:20:

našel jsem, že ty ostrovy vynikly z čedičových láv, takže čedič?

doplněno 25.01.15 15:27:

jedná se o to , že to jsou všechno vyvřeliny a je to čedič, prosím, pomozte mi..

Datum: 25.01.15 15:27

čedič by mohl být na tom čtvrtém obrázku. Ten má sloupcovitou odlučnost a je pravda, že je velice odolný. Zadejte si do vyhledavače "čedičové varhany" . Je to náš světový unikát

Datum: 25.01.15 15:34

ano, u té čtvrté fotky to vypadá na ty čedičové varhany, u té první fotky, kolem toho je písek, je to u pláže, tak by se dalo zjistit co je to za horninu

doplněno 25.01.15 15:37:

dále vím, že ten první, druhý a třetí obrázek jsou stejné horniny, jenom u toho druhého a třetího na tu horninu působí mořská voda, tak to asi zerodovalo, u toho prvního je to u pláže a kolem toho písek, prosím, pomozte mi

Datum: 25.01.15 15:49

takže jsem zjistil, že je to čedič, mohly byste mi pomoci s vyřešením otázek, prosím, moc..

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.