Chemická rovnice - pravidla

Od: Datum: 21.01.15 12:55 odpovědí: 2 změna: 22.01.15 06:57

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat: Když mám chemickou rovnici a má doplnit pravou stranu jaká platí obecná pravidla?

1. uhličitan + kyselina = CO2 a voda + jejich soli

2. kyselina + zásada = sůl + voda

3. kovy ne/ušlechtilé + kyselina = jejich sůl + vodík

Jaké jsou další pravidla?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.01.15 14:13

1: sůl slabé kyseliny + silná kyselina - sůl silné kyseliny + slabá kyselina. Totéž platí o zásadách. Tyto reakce se nazývají vytěsňování.

2: kyselina + zásada = sůl a voda. Podobně zásadotvorný oxid + kyselina (nebo kyselinotvorný oxid + zásada), vzniká sůl a voda - jde o neutralizaci. Přiřadil bych sem ještě reakci zásadotvorného a kyselinotvorného oxidu, kdy vzniká jen sůl.

3: Z roztoku dvou solí krystaluje taková kombinace iontů (= sůl), která má nejmenší rozpustnost. Jde o konverzi. Příkladem může být NH4HCO3 + NaCl = NaHCO3 + NH4Cl. Extrémním případem konverze jsou srážecí reakce, kdy jedna ze vznikajících solí je prakticky nerozpustná: BaCl2 + Na2SO4 = BaSO4 + 2NaCl.

4: Reakce kyselin s kovy - jsou oxidačně redukční reakce. Pokud má kov dostatečnou redukční "sílu" (= neušlechtilý kov), redukuje vodíkový ion z kyseliny na vodík a sám se oxiduje na kation, který spolu s ionty kyseliny vytvoří sůl. Nemá li kov dostatečnou redukční mohutnost (= ušlechtilý kov) s neoxidujícími kyselinami nereaguje. S oxidujícími kyselinami vytvoří sůl a současně vznikají zplodiny redukce části kyseliny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mrkva
Datum: 22.01.15 06:57
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.