Fixní a variabilní náklady

Od: Datum: 20.01.15 19:59 odpovědí: 4 změna: 21.01.15 22:30

Zdravím,

v učebnici jsem narazila na fixní a variabilní náklady. Jsou u nich také křivky, ale bohužel je nechápu, protože zde není žádný popis. Jedná se o křivky fixních nákladů a variabilních - proporcionálních, progresivních a degresivních. U každého druhu je uveden graf celkových nákladů a na jednotku výkonu. Byl by někdo tak laskavý a pomohl by mi? Potřebovala bych to vysvětlit. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: faithoncemore*
Datum: 20.01.15 20:03

Asi nemá cenu psát Vám sem, co jsou to fixní náklady a co jsou ty variabilní, to jistě v té učebnici máte a možná si to i z přednášky pamatujete.

Hoďte sem náčrtek grafu, kterému nerozumíte, ju?

doplněno 20.01.15 20:21:

Ano, na netu se toho najde jistě hodně

http://nop.topsid.com/index.p…viceni_2&unit=cleneni_nakladu

ale nejlepší opravdu by bylo, kdybyste sem hodila graf, kterému nerozumíte.

doplněno 20.01.15 20:35:

Tak nic, no, jdu zkusit film Drtivej dopad.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 20.01.15 20:11

No ono to fixní a variabilní něco napovídá, ale na intu toho najdete habaděj, jen zadávat a vybírat si. Učebnice to snad vysvětluje. Třeba wikipedie..., finanční náklady firmy ...
http://search.seznam.cz/?q=fixn%C3%AD+n%C3%A1kady&sourceid=szn-HP ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.01.15 20:32

Omlouvám se, nemohla jsem hned odpovědět. Jsem tu nová, tak nevím, jak to zde chodí. :)

Od: faithoncemore*
Datum: 21.01.15 22:30

Fixní - nemění se s rozsahem výroby, takže jsou furt stejné, tedy vodorovná čára. Případně když je tam nějaký větší zásah - např. úplně se změní výrobní program, nebo se k jedné hale přikoupí další dvě - pak se mění naráz skokem, to je ten schod na té křivce. Takže ten schod tam být nemusí - jen když má forma s rozšířením či změnou výroby nějaké extra výdaje.
Vpravo je to rozpočteno na jednotku výkonu - ten počet jednotek je na ose x - tedy čím větším počtem se to dělí, tím to více klesá, proto je to klesající křivka - prostě je výhodnější mít v hale 100 dělníků než 50, svítí a topí se jim stejně.

Variabilní náklady - celkové:
proporcionální, to je třeba materiál - potřebuješ ho rovnoměrně přímo úměrně počtu výrobků, proto je to znázorněno přímkou rostoucí; na každou jednotku výrobku je to furt stejně, proto je to vpravo u grafu na jednotku výkonu konstatní, tedy vodorovná přímka.
progresivní - to, co roste rychleji než přímou úměrou - příplatky za noční apod.
degresivní - to co roste pomaleji s rozsahem výroby - třeba náklady při nákupu zboží ve velkém - třeba náklady v kuchyni

doplněno 21.01.15 22:33:

Jestli něco vysvětluju blbě či málo srozumitelně, prosím ostatní o doplnění.

Jo a tazatelko, klidně klaďte doplňující otázky, snad je dokážeme někdo dobře a srozumitelně zodpovdět, je totiž důležité pochopit tuto fázi, v další fázi budete "čarovat" s průměrnými mezními náklady a to by bylo fajn, kdyby tohle už bylo jasné a usazené.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.