Duležitý ukol z fyziky

Od: Datum: 18.01.15 22:52 odpovědí: 5 změna: 18.01.15 23:59

Ve vědeckofantastických filmech někdy vidíme, že na kosmické základně působí tzv. "umělá
gravitace", která je vyvolána rotací základny kolem své osy.
a) Určete periodu rotace základny ve tvaru prstence, na jejímž obvodu chceme simulovat
tíhové zrychlení shodné s pozemskými podmínkami, pokud je průměr základny x [m].
b) Jaká bude obvodová rychlost prstence?
c) Nakreslete schematický obrázek, vyznačte zadané veličiny a směr působících sil.
Výsledky uveďte v základních jednotkách s přesností na 1 desetinné místo, g = 10 m.s-1
x=250

Poradíte mi s tím? Protože já jsem v koncích a jestli si nedám tento tak budu mít N v pololetí :(

Dík Tom

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.01.15 23:08

Odstředivé zrychlení a=r*omega na druhou. (Omega je úhlová rychlost a poloměr otáčení je r, g= tíhové zrychlení.) V tomto konkrétním případě a=g a r=x/2. Ze vzorce lze vypočítat úhlovou rychlost omega a z ní pak otáčky (f=omega/2pí) i obvodou rychlost v=r*omega. Zbytek už snad z toho vyvodíš.

doplněno 18.01.15 23:32:

No, Tome, vzhledem k tomu, že tohle řešíš v tuto hodinu v neděli, když to tak spěchá a hrozí ti propadnutí a nejsi ochoten si přečíst ani to, co jsem ti napsala, kde vzorec máš, spíš to na mne dělá dojem, že se tu snažíš dotlačit někoho, aby to udělal za tebe, protože jsi líný myslet a číst. Neukázal jsi ani stopové množství jakékoliv snahy. Tak pak to N v úterý asi sedne na správnou hlavu. Je mi líto, ale ne tebe, ale času, co jsem s tím strávila.

Ohodnoceno: 2x

Od: tomica
Datum: 18.01.15 23:27

Nevím jak z toho vyvodím nějaký normální vzorec :D

Datum: 18.01.15 23:47

já si toho vážně vážím a celé vypočítat to nechci jen * a , tam je jako krát? A v tom že to počítám na poslední chvíli máš pravdu. Jsem hlupák a zapomněl jsem na to

Datum: 18.01.15 23:52

* je krát.

Z prvního vzorce se vyjádří úhlová rychlost omega, z ní vypočteš vše ostatní, tedy

omega je odmocnina z g/r.

Perioda otáčení je převratnou hodnotou frekvence, čili t=2pí/omega.

Do těchto všech vzorců pouze stačí dosadit tvé hodnoty, které máš dané v příkladu.

Příště přijď v nějakou časnější hodinu rovnou v pátek a buď tu, snaž se, třeba blbě, jde o to, aby ses to naučil, jinak ti to nepomůže, pochop to. Jeden příklad nic neřeší. Když sem budeš chodit každý týden, klidně každý den a zkoušet počítat, nechat si to kontrolovat, nechat se posunout, když se zasekneš, tak pak to může mít nějaký efekt, jinak to bude chtít doučovatele, tohle se naráz zlomit nedá.

doplněno 19.01.15 00:03:

Dobrou náladu jsi mi nevzal, ale člověk chce, když se s tím počítá, aby to mělo nějaký efekt a na druhém konci byl někdo, komu to pomůže něco pochopit a snaží se. To tu potřebuji vidět a nejen já, ale všichni rádci, co radí se školou. Když jsem jen tak někdo hodí domácí úkol ve stylu "udělejte za mne", tak to nikdo dělat nebude, nemá to smysl pro nás ani pro tebe. Nepomůže ti to.

doplněno 19.01.15 06:01:

Šmarjá, když sem, ne když jsem, to člověk už píše perly, když je unavený, pardon. *ee*

Ohodnoceno: 3x

Datum: 18.01.15 23:59

tak děkuji za pomoc,teď bych to mněl zvládnout a omlouvám se že jsem ti vzal čas a dobrou náladu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.