Pokus do fyziky

Od: Datum: 17.01.15 23:09 odpovědí: 3 změna: 18.01.15 09:57

Ahoj, mám si připravit video na pokus z témat - vznik el. proudu, el. proud v kovech, polovodičích, kapalinách, plynech, ve vakuu, stacionální magnetické pole, nestacionální magnetické pole, střídavý proud, střídavý proud v energetice, elektromagnetické kmitání a vlnění, přenos informací elektromagnetickým vlněním. Nevíte prosím, jestli existuje pokus, který můžu udělat bez různých elektrometrů, voltmetrů apod.? Děkuju moc!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: nekdo*
Datum: 18.01.15 00:39

Moc přesně nechápu co to video má obsahovat..?
btw. Na jaké škole to si?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.15 00:45
avatar

Třeme-li, ebonitovou tyč liščím ohonem, žáku Cartere...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 18.01.15 09:57

Magnetické pole:

Železné piliny nasypané na čtvrtku papíru a pod ní vložený magnet, nebo pokud máš, tak elektromagnet. Varianta několik magnetů, třeba různě rozmístěné - jednou shodnými póly vedle sebe (s mezerou aby bylo vidět směr magnetického pole), podruhé různými póly k sobě.

Železné piliny získáš u někoho kdo piluje železo, ve školních dílnách, v zámečnické dílně nebo ve městě kde jezdí tramvaj na konečné, kde jsou koleje hodně zahnuté se z kol obrušují piliny. Ale chce to velmi opatrně!, aby někdo dával pozor, jestli tam není nebo nejede žádná tramvaj. Nabírat nějakou lžičkou nebo lopatičkou, aby se pilina nezapíchla do ruky. Pro jednoduchý pokus se nemusí nějak zvlášť čistit, jinak by se daly odloučit od nečistot tak, že se seberou magnetem a budete mít jenom piliny. Pozor při sundavání pilin z magnetu, ať se nezapíchnou do kůže. A potom umýt ruce.

Pokud máte nějakou cívku třeba ze starého rozebraného zvonku, relé nebo něčeho jiného, můžete vyrobit elektromagnet. Při připojení k baterii se piliny nad póly cívky (s jádrem) uspořádají podle směru magnetického pole, naježí se a po odpojení zase můžete piliny opět rozprostřít, rozhrnout. Pokud máte ve škole vhodný zdroj střídavého napětí, můžete zjistit, že elektromagnet nemusí být napájený jenom stejnosměrným ale i střídavým napětím.

A další pokusy s magnetem. Zmagnetování železných špendlíků je dočasné (magneticky měkký materiál), zmagnetizování tvrdých špendlíků s barevnou hlavičkou nebo jehel je dlouhodobé. Atd. atd.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.