Musím jet na lyžák?

Od: Datum: 10.01.15 15:33 odpovědí: 9 změna: 12.01.15 12:14

Dobrý den, máme jet na lyžák, ale moji rodiče si zrovna nemůžou dovolit utrácet. Jenže prý je lyžák povinný a musím tam jet. Jak to tedy máme udělat? A je vůbec povinný? Moc děkuju za odpověď :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.01.15 15:39

Na gymnáziu, kde jsem pracovala, lyžařský zájezd povinný nebyl; žáci, kteří nejeli, museli chodit do školy do jiné třídy (což pro jejich vzdělávání nemělo žádný efekt, takže jim rodiče vesměs napsali omluvenku a žáci si doma odpočali či se připravovali na budoucí písemky apod.)

Ale znám i jiné gymnázium, kde je ředitel tělocvikář, a pro něj je lyžák nejdůležitějším bodem studa a na setkáních s rodiči nemele nikdy o ničem jiném. Nevím tedy, zda je to v pravomoci ředitele školy, či zda by se to vyhledalo ve školském zákoně.

Ohodnoceno: 0x

Od: buss®
Datum: 10.01.15 15:43

Ne, hledej, nedávno řešeno. Proč se neptáš ve škole? Jen ta to vyřeší.

Datum: 10.01.15 15:48

Těžko může být povinné něco, za co musí rodiče vydat nemalý peníz.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 11.01.15 01:21

Povinne to urcite neni a co ja pamatuju z me skoly, tak ti co nesli, tak byli v jine tride a tech par dni musei pockat na svou tridu. Nikdo nemuze rodice nutit platit tak velke penize..

Datum: 11.01.15 05:06

Na některých školách to povinné je, někde ne. Musíš se ptát u vás. Ale je to prima. Spolužáci jsou na horách úplně jiní než ve škole. Vše je volnější, nechybí různé legrácky, zábava. Za sebe: bylo by mi líto se lyžáku nezúčastnit.

Výbavu na lyžák si můžeš vypůjčit. Někde mají dokonce i školy sportovní náčiní k zapůjčení, což bývá zdarma, či jen za symbolickou částku.

A že si rodiče nemohou dovolit utrácet? Když si pořídili dítě, či děti, musí počítat s tím, že jim nebude stačit denně rohlík a jablko ke svačině. Že budou i různé akce - lyžák, výlety, exkurze, divadlo...Když vím, že mi dítě pojede třeba /příklad/ na lyžák ve třeťáku, dopředu si budu na to pomalu šetřit. Po stovce, dvoustovce, jak to půjde, co budu moci dát stranou. Klidně třeba rok. A jde to, mám to vyzkoušené. Jen to není hned.

Třeba máš rodiče abstinenty a nekuřáky. Třeba ne, kdo ví. Ale mám známou, která kouří. Jednou to propočítala a za rok jí to dalo částku 18.000 Kč. Nechtěla tomu věřit. A já jí povídám: Vidíš to, troubo, každý rok vyfoukáš do vzduchu krásnou dovolenou u moře. A co z toho máš?

Tak se nezlob, nesmíš rodičům všechno hned věřit /že nemají, že nedají *:)*/, kdo chce, tak dohromady sežene. Třeba by přispěly i babičky a dědové nějakou menší částkou.

Lyžáky a výlety jsou právě to, na co se nejvíc vzpomíná, když jsme mívali po letech třídní srazy, znovu a znovu se probíraly se smíchem veselé historky z lyžáku. Byla by škoda o to přijít. Jaga.

Datum: 11.01.15 09:27

Podle starší právní úpravy a výkladových stanovisek platilo do 25.1.2005, že účast na lyžařském kursu byla víceméně povinná, jako součást povinné výuky, výjimkou byla pouze zdravotní nezpůsobilost. Po nabytí účinnosti vyhlášky č. 48/2005 Sb, není žádným právním předpisem upravena povinnost dítěte zúčastnit se lyžařského kursu. Škola by navíc měla před každým kursem vyžadovat souhlas zákonného zástupce s účastí dítěte na kursu. V praxi se samozřejmě ředitelé dále snažít vykládat uvedenou účast na lyžařském kursu jako povinnou, nicméně, mám za to, že tuto účast nelze vynutit, odmítne-li rodič dát souhlas k účasti na kursu, nelze dítě za tuto absenci trestat.

Datum: 11.01.15 20:34

Nikdy jsem na lyžáku nebyla. I u nás učitelé vykřikovali, že je to povinné. Ale rodiče prostě řekli, že nepojedu a byl klid. Sice měli ve škole řeči, ale to bylo tak všechno. Chodila jsem do vedlejší třídy normálně na výuku. Já jsem nikdy na lyžák nechtěla a ani jsem nikdy nestála na lyžích. Prostě mi to nic neříkalo, ba dokonce mám k zimním sportům odpor:). Jednak to povinné už dávno není, a druhak i v dobách kdy to povinné bylo se z toho spousta lidí "vyvlékla" (Nebyla jsem zdaleka sama). Něco jiného je, pokud na lyžák jet chceš, pak bych zkusila ukecat rodiče.

Od: kutululu
Datum: 12.01.15 11:10

Jeslti je to opravdu povinné a nebo ne Ti odpoví pouze ve škole, zeptej se tam, tady můžeme o tom jen spekulovat. Klidně to povinné být může. Já jsem například na vysoké škole měla povinný jeden turistický kurz, uděloval se z toho zápočet, takže pokud bych ho neměla, nemohla bych dál ve studiu pokračovat. Také jsem ale nechápala, že pokud si za to musím zaplatit sama, jak to může být povinné :(

Od: buss®
Datum: 12.01.15 12:14

Povinnosti nám může ukládat pouze zákon!

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.