Slovesa způsob cas

Od: Datum: 10.01.15 09:34 odpovědí: 2 změna: 10.01.15 10:48
Ahoj jak čas se určuje u sloves se způsobem podminovacim a rozkazovacim?
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.01.15 10:36
avatar

Ahoj, u rozkazovacího a podmiňovacího způsobu se čas neurčuje. Není zač.

doplněno 10.01.15 11:40:

To ano, u podmiňovacího způsobu se používá složený slovesný tvar, který se skládá z kondicionálového tvaru pomocného slovesa být a příčestí činného. Podle časového příznaku rozlišujeme dva typy kondicionálu – podmiňovací způsob přítomný (kdybych šel) a podmiňovací způsob minulý (kdybych to byl býval věděl, tak bych sem nechodil . Minulý způsob je považován za knižní, v běžném jazyce se témeř nevyskytuje.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 10.01.15 10:48
avatar

Tak co tak vím, tak podmiňovací způsob je v přítomném nebo minulém čase. Jsem si tím dokonce zcela jist. A dokonce i rozdíl v jejich použití je poměrně stejný jako například v anglčtině, která tedy má i něco jako nultý kondicionál, který jím není, ale to už je vedlejší. Každopádně podmiňovací způsob přítomný se tvoří pomocí příčestí minulého a příklonky ze slovesa být - dělal(i) bych, bychom, bys - a minulý navíc přijímá příčestí minulé slovesa být a někdy ještě pro zdůraznění bývat - byl bych, byli bychom,byl bys (býval-i) dělal.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.