Dilatace času

Od: Datum: 09.01.15 09:49 odpovědí: 5 změna: 09.01.15 12:12
avatar

Dobrý den, pořád mi vrtají hlavou tyto dvě otázky:

1) Když by jel vlak rychlostí blízkou rychlosti světla a měl na sobě obrovské hodiny, které by byly viděli zvenku, lidé mimo vlak by viděli, že čas na hodinách na vlaku ubíhá pomaleji. Kdyby pak vlak zastavil, bylo by na hodinách opravdu méně hodin, než na hodinkách lidí, kteří na vlak koukali zvenku? (Vlak by jezdil déle, aby byl časový rozdíl případně viditelnější).

2) Viděl by člověk ve vlaku, který byl jel témeř rychlostí světla, stejný čas na hodinách ve vlaku jako člověk na svým hodinkách, který by byl mino vlak? Třeba kdyby si zavolali a říkali by si, kolik mají na svých hodinách přesný čas. Opět s podmínkou, že by vlak jezdil déle.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.01.15 10:03
avatar

ano, je to tzv. "paradox dvojčat"

obrazná a na pochopení snadnější vysvětlení principů Obecné teorie relativity (vztah času, prostoru, gravitace,...) můžete najít např. zde

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 09.01.15 10:05
avatar

Děkuji

Datum: 09.01.15 10:09

1) Bylo-li by možné ten čas vidět zvenčí, tak by to vidět bylo - ale mám obavu, že neexistuje možnost, jak by pozorovatel zvenčí něco takového viděl, vzhledem k tomu, že on by stál na místě a kolem něho by prosvištělo těleso pohybující se rychlostí blízkou rychlosti světla. Ano, po zastavení by se časy lišily, při delším časovém úseku jízdy vlaku by se mohlo jednat o rozdíl v řádu let.

2) Ne. Oběma by čas učíkal subjektivně stejně rychle, ale stejně jako v prvním případě by po zastavení vlaku došlo k tomu, že ve vlaku uběhla řekněme hodina a venku třeba několik let.

Pokud vás to zajímá, zajděte si do kina na film Interstellar, tam je časová dilatace poměrně hezky popsána a zobrazena.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 09.01.15 12:01
avatar

Uvědomme si ovšem jednu věc: Ta dilatace času podle Lorentzovy transformace je odvozena ve speciální teorii relativity a týkáá se tedy dvou inerciálních soustav, které se vůči sobě pohybují konstantní rychlostí. Pak skuteěně čas ve vlaku probíhá z hledicka "stojícího" pozorovatele pomaleji, ale platí to i naopak. Jakmile ovšem vlak zastaví, základní předpoklad speciální teorie relativity je porušen, nastupuje obecná teorie relativity, která bere v úvahu gravitaci a věci se stanou složitějšími. No uvažte: kdyby se při zastavení vlaku čas na hodinách vlaku zastavil podle té relativní dilatace (tedy kdyby pozorovatel na zemi stále viděl zpoždění, tak by to mělo platit i naopak, vlakový cestující by viděl zpožděné hodiny na nácraží. Věc je v tom, že musíme započítat působení gravitace, a to nejen té, která je ekvivalentem brzdného zpomalení, ale i gravitačního pole Země, Slunce atd., včetně zanedbatelné gravitace vlaku. To samozřejmě neznamená, že žádný rozdíl v údaji hodin nebude, ale bude to mnohem složitější.

Něco je třeba tady

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 09.01.15 12:12

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.