Jaký obor?

Od: Datum: 07.01.15 20:21 odpovědí: 6 změna: 09.01.15 09:27

Zdravím,

rozhoduji se - kam na vysokou školu. Stále váhám. Netuším. Doma mi nikdo neporadí, ani jeden z rodičů vysokou nestudoval, prostě ochota sama. Ale já mám i tak pocit, že když nepůjdu dál studovat, najdou si chvíli, aby mi to dostatečně připomenuli, až si třeba nebudu schopná najít práci. Vztahy mezi sebou poslední dobou nemáme ideální, nenaslouchají mi, nepodporují mě i ohleduplnost chybí. Když se na ně podívám, vidím zaběhnutý stereotyp a žádnou chuť do života. A co je hlavní, peníze. Peníze jsou důležité. Navíc všechno ví a všechno prožili, když řeknu svůj názor nebo přání, hned ho nějakým způsobem pohřbí. Zkrátka se s nimi nedá mluvit. To mě mrzí.

Právě teď jsem na ekonomickém lyceu, ale není to to pravé, nebaví mě to a možná to je právě důvod, proč mi nejde účetnictví - všechno děláme na papírech a ani učitelka není zrovna příjemná. Proto bych se ráda tomuto předmětu vyhla. Ještě podotknu, že školu jsem si musela vybrat takovou kvůli rodičům. Co by mě naopak bavilo je žurnalistika nebo jiný humanitní obor (psychologie) a to je důvod, proč zde píši. Má někdo z vás zkušenosti? Jak moc je studium náročné, jaký obor byste doporučili? Ráda si nechám poradit i třeba úplně něco jiného, právě teď se sažím hlavně nasbírat co nejvíce informací. Dříve jsem se hodně zajímala o design a chtěla jsem navrhovat domy a interiéry, nevím jak se tomu odborně říká, ale to jsem šla asi na špatnou školu, že? :) A víte vy co? Řekněte mi něco, čím by se dnes dívka/žena nejlépe uživila.

Jestli píšu hlouposti, tak se omlouvám. Děkuji za případné odpovědi

doplněno 07.01.15 21:22:

Ještě bych doplnila, že jsem nějakou dobu uvažovala i o pomaturitním ročním studiu angličtiny.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: faithoncemore*
Datum: 07.01.15 20:35

Já vůbec nemám ambice Vás směrovat, páč Vás neznám, ale řeknu Vám svoje chyby, respktive to, co z dnešního svého pohledu chápu jako svoji tehdejší slepotu a blbost:
Tak za prvé mi vůbec v mládí nedošlo, kolik je logiky v právu jako vědě. Já byla hodně, opravdu hodně na matiku a právo jsem brala, že je pro ty, co jsou ochotní se biflovat nazpaměť. Dnes vím, že je tam logiky plno a že by mě to bavilo, argumentaci mám též slušnou.
Za druhé jsem tak trochu v pýše a hlouposti svých 19 let pohrdala farmacií - jednu tichou holčinu spolužačku, která to šla studovat, jsem skoro litovala. Dnes bych jí záviděla, kdybych byla závistivá Taková krásná práce mezi tolika krásnejma šuplíčkama a práci seženete v každém městě
Za třetí teď, kdy mám klouby v čudu a vidím, kolik vděku dostávají za pracovní směnu pracovnice rehabilitace (ano, je to dřina), tak si říkám, jakou mají krásnou, smysluplnou práci, ty fyzioterapeutky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.15 20:56

Děkuji za zajímavé poznatky, přesně tohle potřebuji. Zkušenosti nebo názory, prostě abych se od něčeho mohla odpíchnout. :)

Od: faithoncemore*
Datum: 07.01.15 21:13

Není zač, snad se přidají i jiní

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 08.01.15 10:36

Nedivte se paní učitelce na účetnictví, jak píšete "..proč mi nejde účetnictví - všechno děláme na papírech a ani učitelka není zrovna příjemná"
Účetnictví je obor, kde i když létají miliony, všechno musí klapnout do posledního haléře, všechno musí být dokumentované, na všechno musí být účty, zázamy, přesnost, pečlivost, preciznost, doslova sucharství a být nepříjemní na ty, kdo mají v účtech binec a pak to chtějí po účetní dát dohromady, při konečné uzávěrce nejlépe teď hned ihned.

Ale má to výhodu, že s ekonomickým vzděláním najdete uplatnění všude. U velkých firem, u soukromníka, jako recepční v hotelu, ekonomka v restauraci, soukromá účetní pro různé živnostníky, kteří jednou za čas přijdou s krabicí od bot plnou účtenek a faktur a chtějí to dát dohromady.

Práce v sedě v teple, přesná čísla, účty, ... až zjistíte výhody vašeho budoucího povolání, asi vás to začne bavit. Možná si rozšíříte kvalifikaci třeba o cestovní ruch, ubytovací a stravovací služby, marketing, propagaci, autorské právo a budete třeba v nějakém hudebním nebo literátním nakladatelství, atd... zapojte fantazii a dívejte se, kde s vaším počátečním vzděláním najdete uplatnění a jaké další vzdělání se vám bude hodit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.15 15:42

Když to podáváte takhle, zní to snadně a vlastně to není zas až tak špatné. Možná to prostě vidím jen černě. Děkuji za váš názor, cením si ho. :)

Datum: 09.01.15 09:27

Já jsem si vybrala obor Finance a řízení protože mě baví práce s čísly a s papíry ale bohužel.. stihnout za 3měsíce v úetnictví to co na středních se bere 3 roky jsem nezvládla takže po 1.semestru zklamaná končím. Možná na jiné škole s jiným přístupem bych se s tím nějak poprala spolu s doučováním a nevím čím vším ještě.. ale hodně mě odradilo postavení školy, což jsem zjistila jak to je až po pár týdnech studia. Má více oborů, všechny jsou vyloženě pro blbce a jen na Financích a řízení si chtějí vydupat jméno. Někdy nejde jen o výběru oboru ale taky určité školy.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.