Jaký obor si vybrat?

Od: Datum: 07.01.15 18:34 odpovědí: 2 změna: 07.01.15 18:43

Ahoj.

Momentálně chodím (1. ročník) na kuchaře - číšníka a tento obor mě vůbec nebaví.

Nejde ani o školu, ale ten obor se mi protiví.

Ze začátku, když jsem si obor vybíral, jsem myslel, že to bude fajn, ale opak je pravdou.

S lidma, kterýma chodím na praxi, tak ti mi říkali, že je to taky nebaví.

Proto přemýšlím, o novém oboru na nový školní rok.

Bavil by mě elektrikář, v elektronice se celkem i vyznám z domu, nebo práce se dřevem by mi také nevadila.

Co bude podle Vás do budoucna lepší, Elektrikář, nebo truhlář?

Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.01.15 18:40

Ahoj, v první řadě by sis měl asi promyslet, co Tě opravdu baví z těch oborů více, protože když jsi šel na obor, který Tě nebaví, tak je to o ničem. Pak budeš mít přirozeně větší důvod ten obor dokončit a není nadto, když Tě pak i práce bude bavit. Čistě teoreticky je možnost udělat si dva výuční listy, takže můžeš být truhlář i elektrikář, ale teď uvažujme tedy, že chceš jen jeden obor. Na ostatní spolužáky se moc neohlížej, jednej za sebe. Zjisti si předem podmínky, předměty, praxi daných oborů, ať nejsi tak rozčarován jako nyní a víš, do čeho jdeš. Myslím, že uplatnění najde jak elektrikář, tak i truhlář, jde ale i o manuální šikovnost, ta když budeš šikovný, tak práci mít budeš, o to bych se až tak nebál. Takže důležitá je tu hlavně ta praxe.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.15 18:43
avatar

Proč ztrácet celý školní rok ,můžete přestoupit v pololetí ,

Přestup na jinou školu s sebou nese určitá práva, povinnosti a rizika.

Podle školského zákona může žák v průběhu středního vzdělávání požádat o přestup do jiné střední školy, změnit obor nebo přerušit studium.

Žádost o přestup musí být písemná a je-li vám méně než 18 let, musí ji podepsat i vaši rodiče. Při přestupu můžete také absolvovat rozdílovou zkoušku, ve které prokazujete své znalosti z minulého studia.

O tom, zda vás nová střední škola přijme a do jaké ročníku budete umístěn, rozhoduje její ředitel.

Jaké jsou varianty změny studia?

Přestupuji na jinou školu - krok po kroku

Krok 1 – Načasování přestupu

Kontaktujte ředitele školy,sekretářku ř. do které chcete přestoupit, a domluvte si osobní schůzku. S ohledem na důvody vašeho přestupu je vhodné termín naplánovat – např. v pololetí, lépe od září. Přestup však můžete uskutečnit kdykoliv v průběhu školního roku.

Krok 2 – Osobní pohovor

Při osobním pohovoru sdělte důvody, které vás vedou ke změně školy, proč jste si vybrali pro přestup právě tuto školu, a v jakém ročníku byste chtěli pokračovat. Zeptejte se na vše, co vás zajímá (připravte si otázky v klidu doma).

Krok 3 – Důvody zamítnutí přestupu

Ředitel zvolené školy může a nemusí souhlasit s přestupem. Důvodem nesouhlasu mohou být kapacitní možnosti, tzn., že ve škole není volné místo. V případě, že měníte i obor, může být dalším problémem velký rozdíl v odborných předmětech mezi původním a novým oborem, na který se hlásíte.

Krok 4 – Máte souhlas a co potom

Pokud ředitel nové školy schválí váš přestup, připravte se dobře na případné rozdílové zkoušky. Její rozsah vám škola sdělí. Jakmile máte písemný souhlas ředitele nové školy s přestupem a konkrétní datum nástupu na novou školu, stáváte se od toho dne studentem nové školy.

Krok 5 – Rozdílová zkouška

Rozdílová zkouška má prokázat vaše znalosti. Předměty, rozsah a způsob hodnocení určuje ředitel nové školy nebo jím pověřená komise. Rozdílová zkouška má zjistit, jaké máte znalosti a zda budete zvládat učivo v ročníku, do kterého chcete přestoupit.

Na základě výsledku zkoušky vás ředitel zařadí do ročníku, který odpovídá vašim znalostem učiva.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.