Lion Feuchtwanger - vykázán z Francie

Od: Datum: 07.01.15 15:10 odpovědí: 4 změna: 08.01.15 13:39
avatar

Dobrý den, proč byl prosím Lion Feuchtwanger v roce 1940 vykázán z Francie (poté emigroval do USA a žil v Kalifornii)?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.01.15 15:30
avatar

Ahoj, byll vyhoštěn celkem 2x, předtím z Německa. Jako Žid a odpůrce Hitlera byl nepohodlný jak v Německu, tak později ve Francii, kterou Německo obsadilo. Více zde. Francie prováděla sice jakoby nadále politiku appeasementu - sice oficiálně vyhlásila válku Německu, ale v podstatě vůbec nebojovala a "čekala, až ji Hitler zabere". Této fázi se také někdy říká sitzkrieg (opak blitzkriegu).

doplněno 07.01.15 16:02:

V době ohrožení země se internovali nepřátelští cizinci, ale socialistická Daladierova vláda internovala i politické uprchlíky z Německa, Rakouska a ČSR, většinou židovského původu (jen z Německa jich tu bylo kolem 50.000), které později vichystická vláda vydala nacistům. Navíc Feuchtwanger byl nejen Žid, ale silně se angažoval v boji proti nacismu.

Jeden z jeho románů Žid Süs, naplněný všelidským humanismem, byl za Hitlera pod stejným jménem zfilmován a hrubě zneužit k antisemitské propagandě.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 07.01.15 17:42
avatar

Moc děkuji!

Datum: 08.01.15 05:53
avatar

Německo vydalo 14. července 1933 zákon, podle něhož byly tisíce německých občanů zbaveny občanských práv. Bylo mezi nimi hodně vědců, umělců, intelektuálů, politiků, ... Občanství byli zbaveni Feuchtwanger, Erich Maria Remarque, Heinrich i Thomas Mann, Bertold Brecht, Kurt Tucholský, matematik Emil Julius Gumbel a mnozí další.

V roce 1933 byl Feuchtwanger na přednáškové cestě po USA, odkud se (po nástupu Hitlera) už nevrátil do Německa. Usadil se ve Francii (Sanary-sur-Mer).

–––

Různí se informace o době pobytu v internačním táboře Les Milles u Aix-en-Provence. Některé články uvádějí dobu od r. 1939 do r. 1940, v jiných se píše o internaci od května 1940 (místo se shoduje).

Pokud vím (podle mých informací), nebyl Feuchtwanger z Francie vyhoštěn. Měl utéct z internačního tábora, po útěku se měl nějakou dobu skrývat v Marseille, odkud měl v září 1940 přes Španělsko a Portugalsko emigrovat do USA.

Někde (nemohu si vzpomenout) jsem četla i o zásahu Eleanor Roosewelt, ale nevím, co je na tom pravdy.

Podmiňovací způsob používám pro informace, které (zatím) nemám jak/kde ověřit. Pokusím se něco zjistit, ale radši nic neslibuju.

Odkaz na výše zmíněný zákon: Gesetz über den Widerruf von Einbürgerungen und die Aberkennung der deutschen Staatsangehörigkeit

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.01.15 13:39
avatar

Mockrát děkuju

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.